Dünya İnsani Zirvesi'ne doğru

- Hayata Destek Derneği'nin yürütme kurulu üyesi olduğu, insani yardım sistemini yerel bağları güçlendirerek ileri götürmek hedefiyle kurulan "NEAR" tanıtıldı - AFAD Başkanı Oktay: - "Sivil toplum kuruluşlarımızın kendilerini bir üst boyuta çekebilmeleri, BM başta olmak üzere AB fonları da dahil uluslararası fonlardan faydalanabiliyor konuma geliyor olmaları önemli"

Dünya İnsani Zirvesi'ne doğru

İSTANBUL (AA) - Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, sivil toplum kuruluşlarının kendilerini bir üst boyuta çekebilmelerinin önemli olduğunu belirterek, "BM başta olmak üzere AB fonları da dahil uluslararası fonlardan faydalanabiliyor konuma geliyor olmaları önemli." dedi.

Dünya İnsani Zirvesi kapsamında, Hayata Destek Derneği'nin yürütme kurulu üyesi olduğu, insani yardım sistemini yerel bağları güçlendirerek ileri götürmek hedefiyle kurulan ve "Batı-dışı STK'lar Ağı" olarak bilinen "NEAR" Hilton İstanbul Bosphorus'ta tanıtıldı.

Oktay, tanıtım toplantısında, yarın resmi açılışı yapılacak Dünya İnsani Zirvesi'nin ön etkinliklerle başladığını söyledi.

İnsanlığın bu kadar sıkıntıda olduğu bir dönemde herhangi bir krizi sadece resmi kaynak ve resmi kurumlarla yürütmenin mümkün olmadığını, sivil toplum kuruluşlarının mutlaka bu konuda etkin rol alması gerektiğini vurgulayan Oktay, şöyle konuştu:

"Şu anda ki programda NEAR diye bir kuruluş aslında, farklı bölgelerden, farklı sivil toplum kuruluşlarını insani değerler çerçevesinde bir araya getiren. İşte Türkiye'de Suriye'ye, bir başka yerde Ekvator'da veya Nepal'de depreme, bir başka bölgede yerelde olan her türlü afetler veya acil durumlara yardım eden bir sivil toplum kuruluşu. Türkiye olarak insani boyutta ne yaptığımızı anlatmak ve aynı zamanda kendilerinin bizim yaptığımız faaliyetlere ne tür katkı verebileceklerini ifade etmek anlamında buradayız. Güzel bir organizasyon. Biz zaten sivil toplum kuruluşlarını sonuna kadar destekliyoruz. Uluslararası sivil toplum kuruluşlarını da aslında Türkiye'ye özellikle biz davet ediyoruz ama ne yazık ki şu ana kadar uluslararası yardıma baktığımızda henüz bizim harcadığımıza kıyasladığımızda arzu ettiğimiz seviyede olmadığını da görüyoruz."

AFAD Başkanı Oktay, Dünya İnsani Zirvesi'ne 180 civarında ülke, 60'ın üzerinde devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra bakanlar, farklı seviyede başbakan yardımcılarının katıldığını ifade ederek, zirveye sivil toplum kuruluşlarının da çok yoğun şekilde ilgi gösterdiğini söyledi.

Dünyanın birçok ülkesinden sivil toplum kuruluşlarının zirveye geldiğini aktaran Oktay, şunları kaydetti:

"Aynı zamanda da Türkiye'deki kendi sivil toplum kuruluşlarımızla uluslararası boyuttaki sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmeleri, birlikte hareket ediyor olabilmeleri, sadece Türkiye'den aldığı finansman kaynaklarıyla ayakta kalmaları değil, uluslararası kaynaklardan bir şekilde faydalanıyor olabilmeleri önemli. Sivil toplum kuruluşlarımızın kendilerini bir üst boyuta çekebilmeleri, BM başta olmak üzere AB fonları da dahil uluslararası fonlardan faydalanabiliyor konuma geliyor olmaları önemli."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×