Dünya İnsani Zirvesi

- Zirve kapsamında, KADEM ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından "Savaş mağdurları: Kadın ve çocuklar" paneli gerçekleştirildi

Dünya İnsani Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesince, "Savaş mağdurları: Kadın ve çocuklar" paneli düzenlendi.

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Rumeli A Salonu'nda, Dünya İnsani Zirvesi kapsamında, Prof. Dr. Aşkın Asan'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, KADEM Genel Başkanı E. Sare Aydın Yılmaz, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Prof. Dr. Murat Ali Yülek ve Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir konuşmacı olarak yer aldı.

Sare Aydın Yılmaz, "Savaşın gölgesinde var olma mücadelesi-Suriyeli sığınmacı kadınlar" başlığıyla yaptığı sunumda, ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli kadınların yaşadığı sorunları anlattı.

Sığınmacıların durumlarını iyileştirmek ve sağlıklı bir entegrasyon süreci yaşamalarını sağlamak için yapılması gerekenleri aktaran Aydın, bu konuda herkesin üzerine düşen ulusal ve uluslararası sorumluluklara dikkat çekti.

Her savaşta olduğu gibi Suriye'deki savaşta da en ağır bedeli kadınlar ve çocukların ödediğini ifade eden Aydın, şunları söyledi:

"Ailelerini, eşlerini, yakınlarını savaşta kaybeden ülkelerindeki fiziksel, cinsel baskı ve zulümden çocuklarını ve kendilerini korumak için kaçan milyonlarca kadın kaçış sırasında ve sonrasında fiziksel ve cinsel istismara maruz kalmakta, fuhuşa zorlanmakta. Binlerce Suriyeli kadın bir savaş yöntemi olarak tecavüze maruz kalmakta. Bugün milyonlarca kadın sessizlik ve yılgınlık içinde kendilerine uzanacak bir yardım eli bekliyor. Bu kadınların durumlarını iyileştirmek için üzerimize düşen tüm ulusal ve uluslararası sorumlulukları bir an önce yerine getirmeliyiz. Hükümetlerin eğitim, ekonomi gibi alanlarda etkin ve hızlı yasal düzenlemelerle sığınmacıların sosyal uyumunu kolaylaştırması, sığınmacıların yerel halk tarafından fiziksel, cinsel, ekonomik, psikolojik olarak istismar edilmesini önleyici düzenlemeler yapılması, karar alma mekanizmalarına sığınmacıların katılmasını sağlayarak etkin ve kalıcı çözümler geliştirilmesi gerekmektedir."

Devlet başkanlarının yapacağı mekik diplomasisi, bürokrasi çalışmaları ve uluslararası yaptırımlarla savaşın bir an önce sonlandırılması gerektiğini ifade eden Aydın, "BM'nin rasyonel, pragmatist yaklaşımının yerine insan haklarını merkeze alan adaleti önceleyen bir yaklaşımla olayları ele alması, kadın, çocuk ve insan hakları savunucularının tüm insanlığın gözü önünde yaşanan bu kıyıma ve istismara karşı aktif politika üretmesi, sosyal tampon olarak sivil toplumun öncü çalışmalar yapması teşvik edilmesi, ülkeler arasında adaletli bir yük paylaşımı bir zorunluluktur." dedi.

Panelde, tecrübe paylaşımları yapılarak, kamu kurumları, yerel yönetimler ve uluslararası kuruluşlar için değişen ihtiyaçlar, çıkarılan dersler ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirici bir kanal oluşturulması hedeflendi.

Ana mesajı Suriye'de süren iç savaşa son verilmesi ve barışın sağlanması olarak belirlenen etkinlikte, eğitim, sağlık, sosyal uyum ve istihdam konusunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşımı katılımcılara anlatıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve şehrin genel durumu ile belediyenin sosyal hizmet modelini anlatan kısa film gösteriminin gerçekleştirildiği panelde, savaştan dolayı ülkelerini terk ederek Türkiye’ye sığınan kadın ve çocukların sorunlarına da dikkat çekildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×