Dünya İnsani Zirvesi

- BM Nüfus Fonu Direktörü Osotimehin: - "Önlenebilir anne ölümlerinin yüzde 60'ı ve yenidoğan ölümlerinin yüzde 45'i çatışma bölgelerinde görülüyor"

Dünya İnsani Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Direktörü Babatunde Osotimehin, önlenebilir anne ölümlerinin yüzde 60'ının ve yenidoğan ölümlerinin yüzde 45'inin çatışma bölgelerinde görüldüğünü söyledi.

Dünya İnsani Zirvesi'nin öğleden sonra düzenlenen oturumunda konuşan Osotimehin, bu zirveye basit bir mesaj vermek için geldiklerini belirterek kadınları ve kız çocuklarını insani eylemin odak noktasına koymanın vakti geldiğinin altını çizdi.

Kriz bölgelerinde en büyük risklerle karşı karşıya kalanların kadınlar ve kız çocukları olduğuna dikkati çeken Osotimehin, kadınların çatışmalar sırasında da hamile kaldığını ve hastaneler bombalandığı ya da doğal afetler nedeniyle zarar gördüğü için korkunç bir yıkım ve kaosun ortasında doğum yapmaya mecbur kaldıklarını ifade etti.

Kadınların travma, cinsel şiddet, çocuk yaşta evlilik ve insan ticaretine maruz kaldığını ve HIV kapabildiklerini belirten Osotimehin, kadın haklarının korunması ve güvenliklerinin garanti altına alınması gerektiğini vurguladı.

Osotimehin, "Önlenebilir anne ölümlerinin yüzde 60'ı ve yenidoğan ölümlerinin yüzde 45'i çatışma bölgelerinde görülüyor." dedi.

Cinsiyet temelli şiddetin çatışma bölgelerinde daha fazla görüldüğünü söyleyen Osotimehin, BM Nüfus Fonu'nun kadın ve kız çocuklarını cinsiyet temelli şiddetten korumak için çalışmalarını sürdürdüğünün altını çizdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×