Dünya İnsani Zirvesi

- Uluslararası Göç Örgütü Genel Direktörü Swing: - "Eğer cinsel istismarı engelleme konusunda kaybedersek, her şeyde kaybederiz"

Dünya İnsani Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Genel Direktörü William Lacy Swing, "Eğer cinsel istismar konusunda kaybedersek, her şeyde kaybederiz. Bize yardım eden toplumların, bağış yapanların güvenini, hükümetlerin desteklerini kaybederiz ve işimizi yapamaz hale geliriz." dedi.

İstanbul Kongre Merkezi'nde Dünya İnsani Zirvesi'nin yan etkinlikleri kapsamında düzenlenen, "Cinsel İstismardan ve Sömürüden Korunma: İnsanlığı İyileştirmek İçin Ortak Sorumluluk" adlı panelde konuşan IOM Genel Direktörü Swing, öncelikle cinsel istismarın engellenebilmesi için toplumsal alanda şikayetlerin alınacağı mekanizmaların kurulması ve toplumları ayrıca bu konuda bilinçlendirme platformlarının da oluşturulmasını istedi.

Swing, "Eğer cinsel istismar konusunda kaybedersek, her şeyde kaybederiz. Bize yardım eden toplumların, bağış yapanların güvenini, hükümetlerin desteklerini kaybederiz ve işimizi yapamaz hale geliriz." diye konuştu.

Cinsel istismar ve sömürünün engellenebilmesi için Birleşmiş Milletler'in (BM) yanı sıra bir çok insan hakları örgütleri ile çalıştıklarını ifade eden Swing, bu istismar ve sömürünün önlenebilmesi için cinsel istismara yönelen suçluların iş alanlarından uzaklaştırılma, işten atılma gibi cezalandırılma yöntemlerine maruz kalması gerektiğine değindi.

Swing, "Gerek yerel yetkililer, gerek üst düzey yetkililer, cinsel istismarın ve sömürünün engellenmesi adına daha fazla liderlik etmelidir.'' ifadesini kullandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×