Dünya İnsani Zirvesi

- Kuveyt Emiri Sabah: - “Krizleri ve çatışmaları sonlandırmalı, yardımlarımızı sağlarken çok hızlı şekilde yanıt vermeliyiz. Bu şekilde felaketlerden etkilenen insanların ihtiyaçlarını hızlı şekilde çözebiliriz. Bunun için de insani faaliyetleri canlandırmamız gerekiyor” - "Daha yaratıcı konseptler bulmamız için böyle bir diyaloğa ihtiyacımız vardı. Kuveyt olarak insani ilkelere derinden inanıyor ve bu yönde bir politika izliyoruz. Odağımız, ihtiyaç duyan ülke ve milletlere bu desteği sağlamak” - “Bu zirve önceden hiç görmediğimiz bir fırsat. Bu şekilde çabalarımızı birleştirebilir, koordine edebiliriz ve bu yolla önümüzdeki muazzam sorunları yenebiliriz"

Dünya İnsani Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, dünyada 60 milyon kişinin çok zor şartlar içinde, 200 milyonun da yoksulluk sınırının altında yaşadığını belirterek, “Bu nedenle, krizleri ve çatışmaları sonlandırmalı, yardımlarımızı sağlarken çok hızlı şekilde yanıt vermeliyiz. Bu şekilde felaketlerden etkilenen insanların ihtiyaçlarını hızlı şekilde çözebiliriz. Bunun için de insani faaliyetleri canlandırmamız gerekiyor.” dedi.

İstanbul'da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'nin açılış oturumunda konuşan Sabah, tüm dünyanın karşı karşıya bulunduğu zorlukları aşmak için bunun gibi bir zirve düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bu zirvenin bir dizi kriz ve doğal afetin ardından toplandığını söyleyen Kuveyt Emiri, bu olayların hepsinin mültecilerin ve yerinden edilmiş insanların sayısını artırdığını dile getirdi.

Bugün 60 milyon kişinin çok zor şartlar içinde yaşadığını ve yoksulluk sınırının altındakilerin sayısının 200 milyonu bulduğunu belirten Sabah, “Bu nedenle, krizleri ve çatışmaları sonlandırmalı, yardımlarımızı sağlarken çok hızlı şekilde yanıt vermeliyiz. Bu şekilde felaketlerden etkilenen insanların ihtiyaçlarını hızlı şekilde çözebiliriz. Bunun için de insani faaliyetleri canlandırmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Zirvenin çözüm bulmak, çatışmaları sonlandırmak, yeni kriterler bulmak ve aslında belki de sıra dışı düşünmek üzerine kurulduğunu ve ancak bu şekilde bu tip çatışmaları önleyebileceklerini kaydeden Sabah, “Bütün devletler ve örgütler bu desteği sağlamalıdır. Daha yaratıcı konseptler bulmamız için böyle bir diyaloğa ihtiyacımız vardı. Kuveyt olarak insani ilkelere derinden inanıyor ve bu yönde bir politika izliyoruz. Odağımız, ihtiyaç duyan ülke ve milletlere bu desteği sağlamak.” ifadelerini kullandı.

Sabah, Kuveyt’in her zaman dost Suriye halkının acısını azaltmak için ön cephede olduğunun altını çizerek, bu nedenle 1 milyar 600 milyon dolar bağış yaptıklarını hatırlattı.

Sabah, “Bu zirve önceden hiç görmediğimiz bir fırsat. Bu şekilde çabalarımızı birleştirebilir, koordine edebiliriz ve bu yolla önümüzdeki muazzam sorunları yenebiliriz. Özellikle de Birleşmiş Milletler şartının belirlemiş olduğu ilkelere göre çeşitli örgütleri ve ajansları yoluyla başlattığı çalışmaları birleştirebilir ve bu şekilde ortak çalışmalarımızı hayata geçirebiliriz.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×