Dünya İnsani Zirvesi

- UNRWA: "UNRWA'ya ait 692 okuldan 302'si Ortadoğu'daki şiddet olayları ve çatışmalar nedeniyle doğrudan zarar görerek ya kapandı ya da saldırılara maruz kaldı"

Dünya İnsani Zirvesi

GAZZE (AA) - Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) ait 692 okuldan 302'sinin, Ortadoğu'da yaşanan olaylar nedeniyle saldırılara maruz kaldığı ya da kapandığı, bu sorunun Dünya İnsani Zirvesi'nde gündeme getirileceği bildirildi.

UNRWA'dan yapılan açıklamada, "Ortadoğu'daki şiddet olayları ve çatışmalar nedeniyle UNRWA'ya ait 692 okuldan 302'si doğrudan zarar görerek ya kapandı ya da saldırılara maruz kaldı." denildi.

UNRWA Genel Komiseri Pierre Krenpol'un bu konuyu ve Filistinli mültecilerin karşı karşıya olduğu eğitim sorununu 23-24 Mayıs'ta İstanbul'da yapılacak Dünya İnsani Zirvesi'nde gündeme getireceği ifade edilen açıklamada, Suriye, Gazze, Lübnan ve Batı Şeria'daki okullara yapılan saldırılar kınanarak, çocukların ve sivillerin korunması çağrısında bulunuldu.

BM verilerine göre Gazze’de 1.3 milyon, Batı Yaka’da 914 bin, Lübnan’da 447 bin, Ürdün’de 2.1 milyon ve Suriye’de 500 bin mülteci yaşıyor.

İlk kez düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi kapsamında 5 bine yakın katılımcı İstanbul'da bir araya gelecek. Zirve, mevcut küresel insani sistemin karşılaştığı sorunlara yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesini, insani yardım çabalarının geleceğine ilişkin bir gündem oluşturulmasını amaçlıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×