DSÖ'den standart sigara paketi uygulaması çağrısı

- Dünya Sağlık Örgütü, sigara paketlerinden renkli logo ve marka tasarımlarının kaldırılmasını istedi - DSÖ Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi Bölümü Başkanı Bettcher: - "Sigara her altı saniyede bir kişinin, yılda 6 milyon insanın ölümüne neden oluyor"

DSÖ'den standart sigara paketi uygulaması çağrısı
31 Mayıs 2016 Salı 12:35

CENEVRE (AA) - Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sigara paketlerinden renkli logo ve marka tasarımlarının kaldırılmasının tütün ürünlerine talebi azaltacağını savundu.

Örgüt, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında bu yılki temasını, tütün ürünlerinin paketlerinde standart uygulamaya geçilmesi olarak belirledi.

Sigaranın neden olduğu hastalıkların resimlerinin geniş yer aldığı ve sağlık uyarılarının bulunduğu tek tip ambalajların tütün ürünlerine ilgiyi azaltacağına dikkati çeken DSÖ, ülkelere tütün ürünlerinin paketlerinden renkli logo ve marka tasarımlarının kaldırılması çağrısında bulundu.

Sigara paketlerinde resimlerin ve sağlık uyarılarının bulunduğu tek tip paket uygulamasına ilk olarak 2012 yılında Avustralya geçti. Fransa, İngiltere ve İrlanda da Mayıs 2016'da uygulamayı hayata geçirmeye başladı.

- 6 saniyede bir kişi ölüyor

DSÖ Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi Bölümü Başkanı Douglas Bettcher, Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında, sigaranın her altı saniyede bir kişinin, yılda da 6 milyon kişinin ölümüne neden olduğuna dikkati çekerek, "Tütün şirketlerinin ölümcül propagandalarını dinlemeyin." dedi.

Diğer bir DSÖ yetkilisi Vinayak Mohan Prasad da elektronik sigaralara değinerek, e-sigaraların da onaylanmayan kimyasal maddeler içerdiğini söyledi.

E-sigaralara da düzenleme getirilmesi gerektiğini belirten Prasad, e-sigaraların ergenler ve hamile kadınların fetüsleri için tehlike oluşturduğunu ifade etti.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×