Doğu Guta katliamının yıl dönümü

- Aile fertlerinin çoğunu kaybeden Suriyeli Hatip: -"O gece olağanüstü bir bombardıman söz konusuydu" -"Birçok hastalıkla boğuşan eşimin bana ölüm haberlerini verdiği o an çok acı vericiydi.

Doğu Guta katliamının yıl dönümü
22 Ağustos 2016 Pazartesi 14:55

ŞAM (AA) - Suriye'de Şam'ın Doğu Guta bölgesinde Beşşar Esed rejimi tarafından düzenlenen ve bin 400'ün üzerinde sivilin öldüğü kimyasal silah saldırısında aile fertlerinin çoğunu kaybeden Suriyeli Abdülkadir Salih el-Hatip "O gece olağanüstü bir bombardıman söz konusuydu." dedi.

Saldırının 3'üncü yıl dönümü münasebetiyle AA muhabirine yaşadıklarını anlatan Hatip "O gece olağanüstü bir bombardıman söz konusuydu. Yoğun bombardıman altında uyumaya çalışırken gece saat 02:00 civarında kızlarımdan biri beni uyandırdı ve çocuklarının nefes alamadığını söyledi. Ben de kızıma, çocukların başına su dökmesini söylerken şiddeti bir patlama sesiyle yere düştüm. Oğluma ne olduğunu sorduğumda kimyasal silah olabileceğini belirtti." şeklinde konuştu.

Yaklaşık 45 yıl önce delikanlılık çağında ülkenin kuzeyindeki Halep kentinden gelerek Doğu Guta bölgesine yerleştiğini dile getiren Hatip (58) eski bisikletiyle Doğu Guta mahallelerinde su satarak hayata tutunmaya çalışıyor.

O gece kullanılan kimyasal silahların sinirleri zedelediğini ve bilinç kaybına yol açtığını belirten Hatip, hastaneye nakiller sırasında yerde yatan onlarca sivilin cansız bedenini gördüğünü, bir kısmının çırpındığını, bölgeye ilk gelen sağlık çalışanlarının çoğunun da kimyasal silahın etkisiyle olay yerinde yaşamlarını yitirdiğini kaydetti.

Hatip, hastanede 3 gün süren tedavisi sonrası 5 çocuğu ve 5 torununun ölüm haberini aldığını belirterek hasret ve hüzün dolu bir ses tonuyla o anı şöyle anlatıyor:

"Ölüm haberlerini aldığımda, toprak altında yatanların hastanede beni ziyaret edemeyeceklerini anladım. Birçok hastalıkla boğuşan eşimin bana ölüm haberlerini verdiği o an çok acı vericiydi."

Hasret gidermek için sık sık çocuklarının mezarlarını ziyaret eden Hatip, saldırı gecesinde annesi, babası ve kardeşini kaybeden ve tek başına kalan torunu Vail'in ise acısını sürekli canlı tuttuğunu ifade etti.

Esed rejiminin 21 Ağustos 2013 tarihinde Şam'ın Doğu Guta bölgesinde kimyasal silah kullanarak düzenlediği saldırıda bin 400'ün üzerinde kişinin hayatını kaybettiği, çoğu kadın ve çocuk 10 binin üzerinde sivilin yaralandığı bildirilmişti.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) tarafından, rejimin başkent Şam'a bağlı Doğu Guta bölgesinde zehirli gaz kullandığı saldırının üçüncü yılı dolayısıyla yayımlanan raporunda, Esed rejiminin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kimyasal silah kullanımını yasaklayan kararını üç yıl içinde 136 kez ihlal ettiği belirtilmişti.

SNHR raporuna göre, klor gazı kullanımının 2118 ve 2209 sayılı BMGK kararlarının yanı sıra Suriye hükümetinin 14 Eylül 2013'te imzaladığı, zehirli gazların kullanılmamasını öngören anlaşmayı da ihlal anlamı taşıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×