Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı takımadalar

- Japonya, Çin ve Tayvan'ın kayalık olarak nitelediği Okinotori'nin ada olduğunu ileri sürdü

Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı takımadalar

ANKARA (AA) - Japonya, Doğu Çin Denizi'nde Çin ve Tayvan tarafından "kayalık" olarak nitelendirilen Okinotori'nin ada olduğunu iddia etti.

Kyodo ajansının haberine göre, Devlet Bakanı Yoshihide Suga, düzenlediği basın toplantısında "Okinotori, Birleşmiş Milletler (BM) Deniz Hukuku Sözleşmesindeki ada olma şartlarını karşılıyor. Ülkemiz de ada çevresinde münhasır ekonomik bölge oluşturmuştur." ifadelerini kullandı.

Başkent Tokyo'nun bin 700 kilometre güneyinde yer alan ıssız Okinotori'nin "kayalık" olarak tanımlanması durumunda Japonya, 321 kilometrelik münhasır ekonomik bölgesini kaybediyor.

Uluslararası hukuka göre "kayalıklar", münhasır ekonomik bölge (EEZ) olarak tanımlanamıyor.

BM Daimi Tahkim Mahkemesi, salı günü Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalarla igili davada kararını açıklamış ve Çin'in hak iddia ettiği Spratly adalarının "kayalık" olduğuna ve münhasır ekonomik bölge oluşturacak özellik göstermediğine hükmetmişti.

Japonya'nın Okinotori açıklarında avlanan Tayvanlı balıkçıları gözaltına alması sonucu Japonya ile Tayvan arasında gerilim yükselmişti. Tayvan Dışişleri Bakanlığı, Okinotori açıklarında balıkçılık faaliyetlerinin ele alınması için temmuz ayında bir toplantı yapılacağını açıklamıştı.

Zengin yer altı ve balıkçılık kaynakları nedeniyle Doğu Çin Denizi, Japonya, Çin ve Tayvan arasında uzun süredir tartışma konusu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×