Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı adalar

- Adaların yakınında Yunan gemisiyle Çin teknesi çarpıştı - Japon sahil güvenliğinin Çinli mürettebatı kurtarması sonrası Pekin yönetimi Tokyo'ya şükranlarını iletti

Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı adalar
11 Ağustos 2016 Perşembe 11:48

ANKARA (AA) - Doğu Çin Denizi'nde, Japonya'nın "Uotsuri", Çin'in "Diaoyu Dao" olarak adlandırdığı tartışmalı ada yakınında Yunan bandıralı bir gemiyle Çin balıkçı teknesi çarpıştı.

Japonya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Uotsuri Adası"nın 67 kilometre kuzeybatısında uluslararası sularda Yunan bandıralı kargo şilebinin Çin balıkçı teknesine çarptığı belirtildi.

Açıklamada, Japonya'nın 11. Bölge Sahil Güvenliğine ait bir gemi ve uçağın imdat sinyali üzerine olay yerine gittiği ve "Minjinyu 05891" adlı balıkçı teknesinin 6 kişiden oluşan mürettebatını kurtardığı bildirildi.

Kyodo ajansının haberinde de Tokyo yönetiminin durumu Pekin'e bildirdiği, Çin'in de konuyla ilgili Japonya'ya şükranlarını sunduğu ifade edildi.

Japonya, Çin ve Tayvan arasında uzun süredir tartışma konusu olan Doğu Çin Denizi'ndeki takımadalar beş ada ve üç kayalıktan oluşuyor. Takımadalar Japonya'da "Senkaku", Çin'de "Diaoyü" ve Tayvan'da da "Diaoyutai" olarak adlandırılıyor.

Japonya'nın "Uotsuri", Çin'in "Diaoyu Dao" olarak adlandırdığı ada, Doğu Çin Denizi'nde yedi kilometre çapındaki tartışmalı adaların en büyüğünü oluşturuyor.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×