Diyanet İşleri Başkanı Görmez:

- "Son zamanlarda çokça şehit evlatlar veriyoruz. Cenabıhak hepsine rahmet eylesin. Onların şahadetini milletimizin beratı eylesin" - "Berat sadece ibadetle olmaz. Berat sadece namaz ve oruç ile olmaz. Beratı elimize alabilmek için gerçek manada özgürlüğe kavuşabilmemiz için hayatın her anında bütün kötülüklerden uzak olmamız lazım" - "Cenabıhak bizlere millet olarak bu kandiller vesilesiyle bilhassa milletimizi, ülkemizi kuşatan bu terör musibetinden beratı hepimize nasip eylesin"

Diyanet İşleri Başkanı Görmez:

AFYONKARAHİSAR (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Son zamanlarda çokça şehit evlatlar veriyoruz. Cenabıhak hepsine rahmet eylesin. Onların şahadetini milletimizin beratı eylesin" dedi.

Görmez, Berat Kandili dolayısıyla Afyonkarahisar İmaret Camisi'nde yatsı namazını kıldırdı. Berat Kandili programında, beratın farklı anlamları olduğuna işaret eden Görmez, bunlardan birisinin "Kötülükten, şirkten, isyandan, sinelerdeki ağır yüklerden, kötülerden, zalimlerden uzak olmak" olduğunu anlattı.

Beratın gönülde başladığını, gönüllerin kötülüğün egemenliğinden kurtulduklarında beraatına kavuştuğunu vurgulayan Görmez, kalbin beratına kavuştuğu zaman insanın da beratına kavuşacağını ifade etti.

Beratın sahibinin Allah olduğuna dikkati çeken Görmez, "Fakat beratı insanın elindedir. Çünkü Cenabıhak buyuruyor ki: ‘Siz bana bir adım gelirseniz. Ben size bin adım yaklaşırım.’ Cenabıhak insanın her türlü beratına sahip olma hakkını lütfetmiştir. Beratın bir anlamı daha var; kötülükten uzak, iyiliğe yakın olmak. Kötülükten uzak olmak adalete yakın olmak. Allah'ın düşmanına düşman olmak, Allah'ın dostuna dost olmak. Berat aynı zamanda bize velayeti öğreten bir kavramdır." diye konuştu.

İçinde bulunduğumuz üç ayların muhteşem bir zaman dilimi olduğunu söyleyen Görmez, şunları kaydetti:

"Regaip Kandili ile biz rağbetlerimizi ve istemlerimizi gözden geçirdik, rabbimize yönelmeyi öğrendik. Miraç Kandili ile biz, yücelmeyi ve yükselmeyi öğrendik. Cenabıhakk'ın katına nasıl yücelebiliriz, onun rızasına nasıl nail olabiliriz, Miraç bize onu öğretti. Regaib ise bize kötülükleri arkamıza bırakarak, ramazana doğru yönelmeyi, arınmış olarak ramazana girmeyi, Kadir Gecesi'nde kadrimizi yüceltmeyi bayram ile annemizden doğmuş gibi arınmayı ve temizlenmeyi bize öğreten bir mevsimdir bu mevsim. Cenabıhak hepimize nasip eylesin. Bu gecelere yanlış bir anlayışla bakmamak lazım. Bu geceler bize şöyle demezler, 'siz istediğiniz kötülükleri yapın, istediğiniz günahları işleyin, gelin bu gece sadece bu gecelere idrak edin ve böylece bütün mağfirete kavuşurusunuz' manasına gelmez. Bu geceler sadece bizi terbiye ederler, bizi hazırlarlar. Bu geceler bize arınmanın yollarını öğretirler."

- "Hayatın her anında kötülüklerden uzak olmamız lazım"

Görmez, camide çok fazla genç olmasından mutluluk duyduğunu bildirdi.

Gençlere kendilerini Allah'ın ihsan eylediği, ikram ettiği hayat programından mahrum bırakmamaları tavsiyesinde bulunan Görmez, şöyle devam etti:

"Günde beş vakit onunla konuşma imkanınız var. Rabbimiz size günde beş defa peygamberler gibi miraca çıkma imkanı vermiş. Namaz müminlerin miracıdır. Kendinizi günde beş defa miraca çıkmaktan Allah’la konuşmaktan, Allah’la sohbet etmekten sakın mahrum etmeyiniz. Cenabı Peygamber, ideal gençleri tarif ederken şöyle buyuruyor: 'Neşeyi ve huzuru rabbine ibadette arayan gençlik', gençler neşeyi diğer taraflarda aramayın. Neşeyi asla rabbimizin size yasak koyduğu şeylerde aramayın. Bulamazsınız. Orada huzur yok. Orada saadet olmaz. Saadet ve mutluluk, neşe ve huzur, rabbimizin bize gösterdiği yoldadır. Beratı elimize alabilmek için, gerçek manada özgürlüğe kavuşabilmemiz için hayatın her anında bütün kötülüklerden uzak olmamız lazım. Beratımızın geçtiği yollardan bir tanesi de öncelikle Rabbimizi razı edeceğiz. Etrafımıza bakacağız, annemiz bizden razımı, babamız bizden razımı, kardeşimiz, dostumuz, komşumuz, herkes bizden razımı, öncelikle bunun üzerinde düşünmemiz lazım. Gönül yıkmak, Kabe yıkmak gibi kötü bir iştir. Anne ve babamızın rızasını almadan beratımızı alamayız. Eşimizin rızasını almadan beratımızı alamayız. Mazlumun yanında yer almadan beratı alamayız. Beratın yolu sokağa terk edilmiş çocuğa sahip çıkmaktan, kimsesiz kalmış yetimin başını okşamaktan geçer. İnsanlar bir canlıya bir hayvana eziyet ettiği zaman beratını alamaz. Yeryüzündeki bütün mahlukata karşı şefkatli olmak zorundayız."

-" Allah şehitlerin şahadetini milletimizin beratı eylesin"

"Cenabıhak bizlere millet olarak bu kandiller vesilesiyle bilhassa milletimizi ülkemizi kuşatan bu terör musibetinden beratı hepimize nasip eylesin" diye dua eden Görmez, "Müslümanların tarihte hiç bu kadar zor zamanları olmadığından bahsetti.

Görmez, "Kurtuluş Savaşımızı hatırlayın, bu toprakların nasıl paramparça edilmek istendiğini zamanları hatırlayın. Ecdadımızın birlikte Çanakkale’de, Sakarya’da, Malazgirt’te verdikleri mücadeleleri hatırlayın. Ama bilhassa son zamanlarda İslam ümmeti çok zor bir süreçten geçiyor. Onun için dualarınızı sadece kendinize yapmayın. Dualarını genişletin. Arakan’da kimsesiz bıraktığımız Müslümanlar dualarınıza girsin. Yemen'deki, Suriye’deki kardeşimiz Irak'taki, dünyanın her yanındaki mümin ve Müslüman kardeşimiz dualarına girsin. Cenabıhak dualarımızı kabul eylesin. Biz evrensel bir dinin mensuplarıyız. Biz bütün alemlerin ıslahı için dua ederiz. Son zamanlarda çokça şehit evlatlar veriyoruz. Cenabıhak hepsine rahmet eylesin. Onların şahadetini milletimizin beratı eylesin."

Konuşmanın ardından Görmez, cemaatle tokalaşarak kandillerini kutladı ve gençlerle fotoğraf çektirdi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×