Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, New York’ta

- Çavuşoğlu, Dünya İnsani Zirvesi sırasında hazırlanan “One Humanity” isimli duvar tablosunun, BM avlusundaki sergisinin açılışına katıldı - Çavuşoğlu: - “Bu duvar çalışması, daha iyi bir gelecek için edilen mücadelenin sembolüdür. Bu serginin, insanlara aynı ruhu taşıma şansı vereceğine eminim” - BM Genel Sekreter Yardımcısı O’Brien: - “Bugün dünyada krizlerden etkilenen 130 milyon insan var ve bu duvar, bize insanlığa karşı sorumluluğumuzu hatırlatması açısından büyük önem taşıyor. Krizlerin çözümünde başarısız olma lüksümüz yok”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, New York’ta

NEW YORK (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dünya İnsani Zirvesi (DİZ) sırasında hazırlanan “One Humanity” isimli duvar tablosunun, yardıma ihtiyacı olan ve acı çeken insanlar için küresel birliktelik ve dayanışma ruhu yarattığını belirterek, "Bu duvar çalışması, daha iyi bir gelecek için edilen mücadelenin sembolüdür." dedi.

Çavuşoğlu, Dünya İnsani Zirvesi sırasında hazırlanan “One Humanity” isimli duvar tablosunun, BM avlusundaki sergisinin açılışına katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un 4 ay önce İstanbul’da bu duvarı imzaladıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, bu imzaların sadece zirvenin sonu değil, aynı zamanda insanlığın daha iyi bir ortak geleceğe sahip olması için bir yolculuğun başlangıcı anlamına geldiğini ifade etti.

İstanbul’daki zirveye 180 ülkeden 9 bin civarında kişinin katılım gösterdiğini anımsatan Çavuşoğlu, “Hepimiz, küresel karar vericilerin kalbine insanlığı yerleştirmek ortak hedefindeydik.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, zirvenin sonunda bazı taahhütlerde bulunulduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu, yardıma ihtiyacı olan ve acı çeken insanlar için küresel birliktelik ve dayanışma ruhudur. Bu duvar çalışması, daha iyi bir gelecek için edilen mücadelenin sembolüdür. Bu serginin, insanlara aynı ruhu taşıma şansı vereceğine eminim.”

- “Dünyada krizlerden 130 milyon insan etkileniyor”

BM Genel Sekreter Yardımcısı ve İnsani İşler ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien ise Türkiye ve Türk halkına hitaben Çavuşoğlu’na teşekkürlerini sundu. Türkiye’nin başarıyla gerçekleşen Dünya İnsani Zirvesi'ne ev sahipliği yaptığını hatırlatan O’Brien, BM tarihinde ilk kez 185 ülkenin liderlerinin insanlığın çektiği acıları dindirme ortak amacıyla bir araya geldiğini söyledi.

“Bugün dünyada krizlerden etkilenen 130 milyon insan var ve bu duvar bize insanlığa karşı sorumluluğumuzu hatırlatması açısından büyük önem taşıyor. Krizlerin çözümünde başarısız olma lüksümüz yok.” şeklinde konuşan O’Brien, bugünkü Genel Kurul'da da verilen sözlerin yerine getirilmesi temennisinde bulundu.

One Humanity tablosu, DİZ'e katılanların iş birliğiyle 48 saatte hazırlanmıştı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×