Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:

- "AB Komiseri Hahn'ın 'darbe girişimine dair tutuklama listelerinin önceden hazırlandığına' yönelik ifadeleri kabul edilemez. Maalesef Hahn’ın ülkemizde yaşanan gelişmeleri bütünüyle kavrayamadığı görülüyor"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:

ANKARA - (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn'ın, "Darbe girişimine dair tutuklama listelerinin önceden hazırlandığına" yönelik ifadelerinin kabul edilemez olduğunu belirterek, "Maalesef Hahn’ın ülkemizde yaşanan gelişmeleri bütünüyle kavrayamadığı görülüyor." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "AB Komiseri Hahn’ın 'darbe girişimine dair tutuklama listelerinin önceden hazırlandığına' yönelik ifadeleri kabul edilemez. Maalesef Hahn’ın ülkemizde yaşanan gelişmeleri bütünüyle kavrayamadığı görülüyor." diye kaydetti.

15 Temmuz'da demokrasi ve anayasal düzeni hedef alan, çok sayıda masum insanın hayatına mal olan kanlı bir darbe girişimi yaşandığını hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"AB ve müttefiklerimizden temel beklentimiz ülkemizdeki demokratik süreci desteklemeleri ve darbe girişimini şiddetle kınamalarıdır. Türkiye hiçbir şekilde, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve sivil demokratik kazanımlardan geri adım atmayacaktır. Bu yüzden, Komiser Hahn dahil hiç kimse kanlı darbe girişimine dair devam eden hukuki süreç hakkında peşin hüküm veremez."

AB Dışişleri Bakanları toplantısı çerçevesinde Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası tutuklama ve gözaltılarla ilgili olarak Hahn, "Bir şeyler hazırlanmış gibi görünüyor. Listeler var. Bu da bunların önceden hazırlandığı ve belirli bir aşamada kullanılacağına işaret ediyor." açıklamasında bulunmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×