Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu (2):

- “Çocuk istismarına yönelik bu kadar hassas davranan bir hükümet, 15 yaş altı çocuklara cinsel istismara izin veriyor gibi bir yaklaşım iyi niyet ile bağdaştırılamaz. Bir Dışişleri Bakanı'nın yanlış haber üzerinden böyle bir tweet atması skandaldır” - “Her şeyden önce bir (Wallström'un tweeti) Dışişleri Bakanı'na yakışmayan, yalan ve yanlış bilgi üzerinden yapılmış bir açıklama. Çocuk istismarını engellemek ve buna karşı mücadele için hükümetimiz son derece kararlıdır” - “FETÖ'nün darbe girişimi başarısız oldu. Şimdi de aynı anlayışa sahip FETÖ'nün kan kardeşi PKK son zamanlarda saldırılarını arttırmaya başladı. Bu ülkeyi paralelci hainlere nasıl teslim etmediysek, bu hain bölücülere de teslim etmeyeceğiz”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu (2):
15 Ağustos 2016 Pazartesi 16:10

ANKARA (AA) – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström'un Türkiye'nin 15 yaş altındaki çocukların cinsel ilişkiye girmesine izin verildiğine ilişkin sosyal medyadan yaptığı paylaşımı "skandal" olarak değerlendirdi.

Çavuşoğlu, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu parti genel merkezinde ziyaretinin ardından basın mensuplarına ziyaretine ilişkin bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

Kendisinin Kılıçdaroğlu’nu dış politika konusunda son zamanlardaki gelişmeler, Elitaş’ın ise Meclis gündemindeki konular ile ilgili AK Parti grubunun düşünceleri hakkında bilgilendirdiğini söyleyen Çavuşoğlu, son derece verimli bir toplantı olduğunu, özellikle darbe girişiminden sonra Türkiye’de oluşan uzlaşı kültürünün bir yansıması olarak ana muhalefet partisini bilgilendirmek istediklerini anlattı.

- İsrail ile yapılan anlaşma

Çavuşoğlu, bir soru üzerine, görüşmede İsrail ile anlaşmanın da gündeme geldiğini ve bu konuda Kılıçdaroğlu’nun sorularını cevapladıklarını dile getirdi.

Anlaşmanın gündeme ne zaman geleceğine Meclis Danışma Kurulunun karar vereceğini belirten Çavuşoğlu, “Biz Dışişleri Bakanlığı olarak İsrail ile imzaladığımız anlaşmayı Başbakanlığa gönderdik. Tam bu sırada darbe girişimi oldu. Başkanımız bu anlaşmayı henüz Meclise göndermedi. Bundan sonra Meclis karar verecek. Biz bu konu gündeme geldiği zaman Dışişleri Bakanlığı olarak Meclise giderek bilgi vereceğiz. Ama karar Meclisindir.” diye konuştu.

- Suriye'deki kriz

Türkiye’nin en başından beri Suriye’de tüm etnik ve dini grupların kapsanması gerektiğini, laik bir yapının olması gerektiğini ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunduklarını vurgulayan Çavuşoğlu, uçak düşürme hadisesinden önce de Rusya ile bu konuda mutabık kaldıklarını hatırlattı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararına rağmen bu ülkede ateşkesin tam olarak sağlanamadığını, Halep’te bir koridor açılsa da şehrin hala kuşatma altında olduğunu anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Rejim saldırılarını sürdürüyor. İnsani yardım şu anda gündemde. En önemli soru siyasi dönüşüm nasıl sağlanacak. Geçiş hükümetinin de kapsayıcı olması gerektiğinin altını çiziyoruz. Cenevre’de müzakerelerin tekrar başlaması gerektiğini söylüyoruz. Esed’ın kalması ya da gitmesi konusunda farklı fikirler var. Esasen Türkiye Esed’in gitmesi gerektiğini düşünüyor. 600 bin civarında insanın ölümüne sebep olan bir rejimin Suriye’yi yönetemeyeceğini, Suriye’nin değişik kesimlerinin ve muhalefetin Esed etrafından birleşmeyeceğini söylüyoruz.”

Çavuşoğlu, başarısız FETÖ darbe girişimi sonrasında Yunanistan’a kaçan 8 darbecinin geri iade süreci ile ilgili de bilgi verdi.

Yunanistan’a sığınma talebinde bulunan 2 darbecinin 19 Ağustos tarihinde duruşmasının olacağını, geri kalan darbecilerin ise bir sonraki hafta hakim karşısına çıkacağını bildiren Çavuşoğlu, Türkiye’nin beklentisinin, Cumhurbaşkanı'na suikast girişiminde bulunan darbecilerin Türkiye’ye iade edilmesi olduğunun altını çizdi.

Görüşmenin yapıldığı saatlerde Diyarbakır’da meydana gelen saldırı hakkında görüşleri sorulan Çavuşoğlu, “FETÖ'nün darbe girişimi başarısız oldu. Şimdi de aynı anlayışa sahip FETÖ'nün kan kardeşi PKK son zamanlarda saldırılarını arttırmaya başladı. Bu ülkeyi paralelci hainlere nasıl teslim etmediysek, bu hain bölücülere de teslim etmeyeceğiz.” diye konuştu.

- "Yanlış bilgi üzerinden yapılmış bir açıklama"

İsveç Dışişleri Bakanı’nın resmi Twitter hesabından yaptığı, "Türkiye'de 15 yaş altı çocuklarla cinsel ilişkiyi serbest kılan karar iptal edilmeli. Çocukların, şiddete ve cinsel istismara karşı daha az değil, daha çok korunmaya ihtiyacı var." şeklindeki açıklamasını da değerlendiren Çavuşoğlu, “Her şeyden önce bir Dışişleri Bakanı'na yakışmayan, yalan ve yanlış bilgi üzerinden yapılmış bir açıklama. Çocuk istismarını engellemek ve buna karşı mücadele için hükümetimiz son derece kararlıdır.” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, şu an yürürlükte bulunan yasada herhangi bir boşluk bulunmadığına dikkati çekerek, “Çocuk istismarına yönelik bu kadar hassas davranan bir hükümet, 15 yaş altı çocuklara cinsel istismara izin veriyor gibi bir yaklaşım iyi niyet ile bağdaştırılamaz. Bir Dışişleri Bakanı'nın yanlış haber üzerinden böyle bir tweet atması skandaldır.” ifadelerini kullandı.

Bir Dışişleri Bakanı'nın sorumlu olması ve yalan söylememesi gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye’yi itham eden böyle bir anlayışın kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, İslam karşıtı ve Türkiye karşıtı söylemlerin İsveç’e sıçramasının endişe verici olduğunu sözlerine ekledi.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×