Diriliş Ertuğrul son bölüm Halime Hatunum Ölüm sahnesi

Diriliş Ertuğrul son bölüm 116. Bölüm nefes kesti. TRT 1'de Salı akşamları yayınlanan Diriliş Ertuğrul 116. bölümde Ertuğrul Beyin eşi Halime Hatun, hayatını kaybetti. Halime Hatunun ölüm sahnesi izleyiciyi ekrana kitledi. Diriliş Ertuğrul 117. bölüm fragmanı da yayınlandı. 

Diriliş Ertuğrul son bölüm Halime Hatunum Ölüm sahnesi
06 Mayıs 2018 Pazar 00:35

Diriliş Ertuğrul 117. Yeni bölüm fragmanı yayınlandı. Ertuğrul bey, eşi Halime Hatun'un vefat sahnesinin gösterildiği Diriliş Ertuğrul 117. Yeni bölüm fragmanında Gündüz'ün annesine söylediği sözler izleyiciyi duygulandıracak.

Diriliş Ertuğrul son 116. Bölüm dün akşam TRT 1 ekranların da yayınlandı. Her hafta Çarşamba akşamları TRT 1'de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinde bu hafta Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi dünyaya geliyor. Anadolu Selçuklu Devleti emirlerinden Sadeddin Köpek'i öldüren Ertuğrul, obasına döndü.

DİRİLİŞ ERTUĞRUL SON BÖLÜM ÖZETİ

Dirilişi Ertuğrul'da bu hafta geçen sezon boy gösteren Moğollar tekrar sahneye çıkıyor. Ertuğrul'un geçen sezon öldürdüğü Noyan, önümüzdeki günlerde yeniden dizide yer alacak.

Diriliş Ertuğrul son bölümde Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazi dünyaya geliyor. Ertuğrul bey, Osman Gazinin doğumuna sevinirken, hayatındaki en kötü olalarından birine şahitlik etti. Esra Bilgiç'in hayat verdiği Halime karakteri son bölümünde senaryo gereği ölerek diziye veda etti. Osman'ın doğumundan sonra rahatsızlanan Halime Hatun, hayata veda etti. Halime Hatun'un ölüm sahnesi seyirciyi şok etti.

Gerçek tarihte Halime Hatun Nasıl Öldü?

Gerçek tarihte Halime Hatunun ölüm nedeni Osman Gazinin doğumundan sonra değil yaşlılıktan öldüğü kadediliyor. Osman Gaziyi 1258 tarihinde doğuran Halime Hatun, 1281 yılında Sögütte vefât etmiştir. Hâlime Hânımın mezarı Söğüt'te kocası Ertuğrul Gazi'nin türbesinin bahçesindedir.

Diriliş Ertuğrulda Halime Hatunu oynayan Esra Bilgiç Kimdir;

Başarılı ve Güzel oyuncu 14 Ekim 1992 yılında Ankara’da doğmuştur. Ünlü futbolcu Gökhan Töre ile 2017 yılında evlenmiştir. Diriliş Ertuğrul dizisinde canlandırdığı Halime Hatun karakteri ile çok beğenilmiştir. Ancak evine çok zaman ayıramadığı için diziden bu sezon ölerek ayrıldı.

Osman Gazi kimdir?

Osman Bey, Osmanlı Devleti’ni ve Osmanoğullarını kuran ve adını devletine ve soyuna vermiş bulunan ilk Osmanlı Sultânı... Kendisine Kara Osman, Fahruddin ve Mu’înüddin de deniliyordu. Osman Gâzî, hayatının sonuna kadar emîr yani bey olarak anıldı; vefâtından sonra Hân ve Sultân dendi. Çünkü hayatının sonlarına doğru uc beyi oldu.

Osman Bey, 1258 tarihinde Söğüd’de veya Osmancık’da dünyaya geldi. Babası Ertuğrul Gâzî ve annesi Halîme Hâtun’dur. 24 yaşındayken babasının yerine geçti. Osman Gâzî, önce Kastamonu’daki Çobanoğullarına, sonra da Kütahya’daki Germiyanoğullarına bağlı idi. Onlar da Selçuklu Sultânına bağlıydı. İlk evliliği, 1280 civarında, Sultân Orhan’ın annesi ve Selçuklu vezirlerinden Ömer Abdülaziz Beyin kızı olan Mâl Hâtun iledir. 1289 yılına doğru Şeyh Edebali’nin kızı Rabî’a Bâlâ Hâtun ile evlenince, nüfuzu ve kudreti arttı. Bu hanımından da Şehzâde Alâ’addin dünyaya geldi.

1281 yılında babasının yerine aşiret beyi olan Osman Bey, bir görüşe göre, Selçuklu Sultânı II. Gıyâseddin Mes’ûd’un 1284’de Söğüd ve çevresinin kendisine tahsis edildiğine dair olan fermanı ve yanında hediye ettiği ak sancak, tuğ ve mehterhâne ile uc beyi oldu. 1288 veya 1291 tarihinde Karacahisâr’ı fethetmesi ve Dursun Fakih’e kendi adına hutbe okutması, Osman Bey’in yarı istiklâlini kazandığını gösterdi.

Osman Gâzi’nin Bizans sınır şehirlerini birer birer fethetmesi üzerine telâşa düşen Bizanslılar onu ortadan kaldırmak için bir düğün vesilesiyle bir baskın hazırlar. Baskına baskınla cevap veren Osman Bey, 1299 yılında Yarhisâr ve Bilecik’i fethetti ve beylik merkezini Bilecik’e nakletti ve fitneye sebep olan Yarhisâr Tekfurunun kızı Nilüfer’i (Holofura’yı) oğlu Orhan ile evlendirdi. Bu tarih, daha önce açıklanan sebeplerle Osmanlı Devleti’nin kuruluş yılı kabul edildi. 27 Ocak 1300’de Selçuklu Sultânı III. Alâ’addin Keykubad’ın saltanat alâmeti olan tabl, alem ve tuğu Osman Beye bir ferman ile göndermesi ile artık Osman Bey müstakil bir uc beyi oldu. 1301 yılında Bursa’ya yakın bir yerde Yenişehir’i kurdu ve saltanat merkezini buraya nakletti. Bu arada bütün bu fetihlerde kendisine yardım edenleri de unutmadı ve kardeşi Gündüz Bey’e Eskişehir’i; oğlu Orhan Bey’e Sultânönü’nü; Hasan Alp’a Yarhisâr’ı; Şeyh Edebalı’ya Bilecik’i ve Turgut Alp’e İnegöl’ü verdi ve Edebalı’nın torunu Alâ’addin’i yanında götürdü. 1308 yılında İlhanlı Hükümdarı Ahmed Gazan tarafından Selçuklu Devletine son verilince Osmanlı Devleti tamamen müstakil hale geldi. 1313’de Harmankaya Hâkimi Köse Mihal Bey’in Müslüman olmasıyla Mekece, Akhisâr ve Gölpazarı Osmanlının eline geçti. 1320 yılından itibaren çevrede fazla görünmeyen Osman Bey, 1324 yılında beyliği oğlu Orhan Bey’e devretti. 1324 yılı Şubat ayında Bursa’nın fethini görmeden 67 yaşında vefat eden Osman Bey, vasiyeti üzerine, geçici olarak gömülü bulunduğu Söğüd’den alınarak 2.5 yıl sonra 1326 yılında Bursa’daki Gümüş Künbed’e defn oldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×