Deyruz Zor'daki vakum bombalı saldırı

- Rus uçaklarının Deyruz Zor'un el Kuriye ilçesine düzenlediği vakum bombalı saldırıda ölenlerin sayısı 64'e yükseldi

Deyruz Zor'daki vakum bombalı saldırı
26 Haziran 2016 Pazar 00:34

DEYRUZ ZOR (AA) - Suriye'de Rus savaş uçaklarının ülkenin doğusundaki Deyruz Zor'un el Kuriye ilçesine vakum bombasıyla düzenlediği saldırı sonucu ölenlerin sayısının 64'e yükseldiği bildirildi.

AA muhabirinin hastane yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Rus uçaklarının ülkenin doğusunda terör örgütü DAEŞ'in denetimindeki Deyruz Zor kentine bağlı el Kuriye ilçesinde İman Camisi ile yerleşim yerine vakum bombasıyla düzenlediği hava saldırısı sonucu ölü sayısı 64'e çıktı.

Daha önce yapılan açıklamada, ölü sayısı 35, yaralısı sayısı ise 70 olarak verilmişti.

Son dönemlerde Rusya ve rejimin yoğun hava saldırılarına maruz kalan Deyruz Zor kentinin büyük kısmı ile kent çevresindeki ilçe ve beldelerin çoğunluğu örgütün kontrolünde yer alıyor. Deyruz Zor kenti ve çevresi 3 yıldan bu yana DAEŞ'in kontrolünde bulunuyor.

Suriye'de hava saldırıları düzenleyen Esed rejimi ile Rus hava kuvvetlerinin bombardımanları kolaylıkla ayırt edilebiliyor. Rus yapımı olan ama teknolojisi eski rejim uçakları saldırıları yüksek irtifadan yapamıyor. Alçalarak hedefe doğru yaklaşıp sadece geniş alanları vuruyor. Nokta atış yapılmadığı ve kullanılan mühimmat fazla tutulduğu için tahribat geniş bir çevreye yayılıyor.

Ayrıca rejim uçakları, saldırı için irtifa kaybederken yüksek ses çıkartıyor. Rus uçakları ise saldırı anında hedefe fazla yaklaşmadığı için sesleri yere ulaşmıyor. Rus saldırılarında ilk duyulan ses, bombaların infilak etmesi oluyor. Rejim uçakları bombardıman için hedeflere teker teker yaklaşırken, Rus uçakları en az 2'si bir arada havalanıp saldırıyor.

Saldırılarda kullanılan mühimmat kalıntılarından eski nesil olanları bunların rejime, yeniler ise Ruslara ait olduğunu gösteriyor. Diğer taraftan, muhalifler uçakları, üsler çevresinde ve ülkenin kilit noktalarında ekipmanlarıyla konuşlandırılmış gözetçilerden oluşan "rasat sistemi" ve "telsiz kırma"larıyla büyük ölçüde tespit edebiliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×