DERLEME - Yurt genelinde "FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler" haberlerimizi derleyerek yayımlıyoruz Saygılarımızla AA FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Edirne'den Kars'a yurdun dört bir yanında vatandaşlar, FETÖ üyesi bir grup asker tarafından yapılan darbe girişimine tepkilerini, meydanları Türk bayraklarıyla donatarak sürdürdü - Ankara'da Kızılay, İstanbul'da Taksim meydanları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konutunun bulunduğu Üsküdar Kısıklı'da yoğunlaşan protestolarda halk, "demokrasi nöbeti"ne devam etti - Meydanlarda, "Darbelere karşı direneceğiz", "Dik dur eğilme, bu millet seninle", "Recep Tayyip Erdoğan" ve "Darbeye hayır" sloganları öne çıktı - Binlerce vatandaş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresindeki demokrasi nöbetini sürdürürken, Millet Camisi'nde namaz kıldı, darbe girişiminde şehit edilenler için Kur'an-ı Kerim okudu - İstanbul'da darbe girişimini kınamak için üç dinin temsilcisi ve bazı konsolosluklarca "Demokrasi Deklarasyonu" imzalandı, şehitler Taksim Meydanı'ndaki platformda anıldı

DERLEME - Yurt genelinde

ANKARA (AA) - Yurt genelinde vatandaşlar, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi bir grup asker tarafından yapılan darbe girişimine tepki göstermek için ellerinde Türk bayraklarıyla meydanları doldurdu.

FETÖ/PDY mensubu askerlerin darbe girişiminin hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Milletime çağrı yapıyorum, meydanlara gelin, meydanlarda bunlara en güzel cevabı verelim. Bu darbe girişiminin başarılı olacağına inanmıyorum. Tarih boyunca darbecilerin hiçbiri başarılı olamamıştır." çağrısı üzerine meydanlara çıkan vatandaşlar, o günden bu yana her akşam alanlara adeta akın etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına uyan kadın erkek, genç yaşlı 7'den 70'e binlerce vatandaş, cuma gününden bu yana geceden sabaha meydanları terk etmeyerek, demokrasiye ve milli iradeye, tuttukları nöbet, attıkları sloganlar ve hazırladıkları pankartlarla sahip çıktıklarını gösterdi.

Ankara'da Kızılay, İstanbul'da Taksim meydanları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konutunun bulunduğu Üsküdar Kısıklı'da yoğunlaşan protestolarda halk, "demokrasi nöbeti"ni sürdürdü.

Meydanlarda, "Darbelere karşı direneceğiz", "Dik dur eğilme, bu millet seninle", "Recep Tayyip Erdoğan" ve ''Darbeye hayır" sloganları öne çıktı.

- "Demokrasi Deklarasyonu"

İstanbul'da FETÖ'nün darbe girişimini kınamak için üç dinin temsilcisi ve bazı konsolosluklar, "Demokrasi Deklarasyonu"nu imzaladı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan öncülüğünde Türkiye'deki ruhani liderler, konsoloslar, iş, kültür, sanat, hukuk, spor ve medya dünyasından çok sayıda kişi, Taksim Cumhuriyet Anıtı'nın önünden yürüyerek, darbe girişiminde şehit edilenlerin isimlerinin yazılı olduğu platforma geçti. Şehitlerin anıldığı platforma karanfiller bırakıldı.

Demircan'ın okuduğu "Demokrasi Deklarasyonu"nda, "Demokrasi hürriyettir, eşitliktir, insan onuruna yakışır eşit bir yaşamdır. 15 Temmuz 2016 günü, Türkiye'de gerçekleşen darbe teşebbüsü hürriyetimize, eşitliğimize, farklılıklarımıza ve varlığımıza yönelmiş bir suikasttır." ifadelerine yer verildi.

- Suriyeli sivil toplum kuruluşlarından tepki

Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde bir araya gelen Suriyeli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterdi.

Suriyeli sivil toplum kuruluşlarınca hazırlanan ortak metni okuyan Suriye Dostluk Derneği Genel Başkanı Kadriye Esra Aygün, şunları kaydetti:

"Bütün Ortadoğu'nun umudu Türkiye'dir. Türkiye devleti ve hükümetine yönelik FETÖ'nün gerçekleştirdiği darbe kalkışması nedeniyle Türk ve Müslüman alemi büyük üzüntü içindedir çünkü Türkiye başarılı ve güçlü bir devlettir. Ortadoğu'nun umudu Türkiye'ye sıkıntılar yaşatıldı ancak Türkiye, Cumhurbaşkanı, basını ve tabii ki halkıyla dik durarak darbeyi püskürtmüş ve tüm dünyaya ve İslam alemine örnek oluşturmuştur. Türk, Kürt, Arap ve mazlumların umudu Türkiye devletine güçlü yarınlar temenni ederiz."

"Darbeye Hayır" protestosuna, Suriye Dostluk Derneğinin yanı sıra, Suriye Türkmen Meclisi, Suriye Ekonomik Forumu, Bayır-Bucak Derneği, Arap Akademisyenler Derneği, Suriye Türkmenler Kitlesi, RAI Stratejik Araştırma Derneği, Suriye Türkmenleri Gençlik Kolları, El İnsan Derneği, İş Adamları Derneği ve Suriye Türkleri Derneği destek verdi.

- Üniversite öğrencileri ve akademisyenler yürüdü

FETÖ'nün darbe girişimine karşı İstanbul'daki üniversitelerin akademik personelleri ve öğrencileri yürüyüş düzenledi.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de destek verdiği akademik personel ve öğrenciler, Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi önünde toplanıp Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne yürüyerek darbe girişimine tepki gösterdi.

Hazırlanan ortak metni okuyan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Abdulkadir Emeksiz, "Ülkenin demokratik yapısı, anayasal düzeni, parlamenter sistemi, milli bütünlüğü, iç barışı ve millet iradesi hedef alınmıştır." dedi.

- Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresinde nöbet

Ankara'da binlerce vatandaş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresindeki "demokrasi nöbeti"ni sürdürüyor.

Beştepe'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi etrafında nöbete devam eden vatandaşlar, Millet Camisi'nde namaz kıldı.

Namazın ardından, darbe girişiminde şehit edilenler için Kur'an-ı Kerim okunarak, dua edildi. Millet Camisi önünde toplanan vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla nöbetlerine devam ediyor.

Güvenpark'ta toplanan Milli İrade Platformu üyesi bir grup da FETÖ'nün darbe girişimini protesto ederek, şehitler için dua etti.

Türk bayrakları ve "Darbeler bizi yıldıramaz, milli iradeye saygı darbeye hayır" yazılı pankart taşıyan grup, darbe girişiminde bulunanlar aleyhine slogan attı.

- "Sonsuza dek demokrasi"

Konak Meydanı'nda toplanan İzmirliler de Türkçe ve İngilizce pankartlar açarak, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterdi.

İzmir Valiliği önünde kurulan platformun önünde toplanan vatandaşlar, Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın posterlerini taşıyarak, darbe girişimini protesto etti.

Havanın kararmasının ardından Konak Meydanı'na gelmeye başlayan binlerce vatandaş, kontrol noktasından geçerek alana girdi.

Çocukların da ellerinde bayraklarla katıldığı protesto sırasında, "Recep Tayyip Erdoğan", "Dik dur eğilme, bu millet seninle", "FETÖ'ye idam" sloganları atıldı.

"Yaşasın demokrasi", "Şimdiye kadar ekmeğini yedik bu vatanın, şimdi gerekirse kurşunu da yeriz, yeter ki vatan sağ olsun", "Millet eğilmez, Türkiye yenilmez", "Fetoş pabucu yarım, tank yolla kovalayalım" yazılı Türkçe pankartların yanı sıra "Gülen'e geçit yok", "Askerler bizi korumalı, öldürmemeli", "Demokrasi istiyoruz, Gülen'in halifeliğini değil", "Sonsuza dek demokrasi" anlamına gelen İngilizce pankartlar da açtı.

Meydanda toplanan kalabalık arasında yer alan bir grup, ellerinde taşıdıkları sembolik darağacına Fetullah Gülen maskesi takılı bir maketi astı. Etkinlikte, mehteran takımı da sahne aldı. Saat Kulesi'nin her iki yanına getirilen iş makineleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dev posterini taşıdı.

- Atlarıyla konvoya katıldılar

Kilis'te FETÖ'nün darbe girişimine tepki göstermek amacıyla bin 500 araçlık konvoy oluşturuldu.

Şehirler arası otobüs terminali civarında araçlarını Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın posterleriyle süsleyen vatandaşlar, darbe karşıtı slogan atıp konvoy oluşturdu. Yaklaşık 350'si tır bin 500 aracın yer aldığı konvoyda çalınan klaksonlar, kentin büyük bölümünden duyuldu.

Aracı olmayan bazı vatandaşların da süsledikleri atlarıyla konvoya katılması renkli görüntülere sahne oldu. Konvoyu gören vatandaşlar, aileleriyle destek verdi.

Tır sürücülerinden Suriyeli Nedim Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Temmuz'daki darbe girişiminden itibaren Türklerin demokrasi nöbetine destek olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'dur' diyene kadar devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

- Kahramanmaraşlılar "Demokrasi Yürüyüşü"nde

Kahramanmaraş'ta, FETÖ'nün darbe girişimine tepki amacıyla kanaat önderleri, belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla "Demokrasi Yürüyüşü" yapıldı.

Valilik önünden başlayan yürüyüşte, kol kola giren toplumun tüm kesiminden insanlar, FETÖ'nün darbe girişimine karşı tek yürek oldu.

"Ülkene sahip çık meydanları boş bırakma", "Millet paralel darbeye 'dur' dedi", "Demokrasiye hain kumpas", "Bu vatan bizim bu bayrak bizim", "Halk düşmanı FETÖ" ve "Vatan evlatları demokrasiye sahip çıktı" yazılı pankartlar taşıyan binlerce kişi, "demokrasi nöbeti"nin tutulduğu kent meydanına kadar yürüdü. Esnaf da dükkanlarının önüne çıkarak, yürüyüşe katılanlara alkışlarıyla destek verdi.

Alevi kanaat önderlerinden Mehmet Ocak, alanı dolduran binlerce kişiye, "Değerli canlar korkmayalım." diye seslendi.

Hazreti Mevlana'nın, Hacı Bektaş Veli'nin, Hacı Bayram Veli'nin, erenlerin ve enbiyaların hep beraber Orta Asya'dan bu topraklara geldiğini belirten Ocak, "Orta Asya'dan buraya geldik. Hep beraber bin sene önce bir çadırda yaşadık. Buradan o darbeyi yapanları ve yaptıranları kınıyoruz. Onları lanetliyoruz. Milletimiz ezilmesin. Cumhuriyetimiz bozulmasın." diye konuştu.

- Tunceli'de "demokrasi nöbeti"

FETÖ'nün darbe girişimini protesto etmek isteyen Tuncelililer, Moğultay Mahallesi Cumhuriyet Caddesi'ndeki Yeraltı Çarşısı üzerinde bulunan meydanda toplandı.

Ellerindeki Türk bayraklarıyla yaşananlara tepki gösteren grup, FETÖ'yü lanetledi.

Vatandaşların protesto gösterisine Tunceli Valisi Osman Kaymak da katıldı.

Kaymak, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye'nin asker kıyafeti giymiş hainlerce vatandaşın vergileriyle alınan helikopterler, uçaklar ve tankların kullanıldığı bir darbe girişimiyle karşılaştığını dile getirerek, Tunceli'nin terörden çok çekmiş, terörün ne demek olduğunu bilen bir il olduğunu kaydetti.

Bir terörle mücadele ederken ikinci bir terörle karşı karşıya kaldıklarına işaret eden Kaymak, devlet yöneticileri olarak askeriyle polisiyle kamu görevlisiyle tek amaçlarının halka hizmet olduğunu söyledi.

Alevi dedesi Ali Ekber Yurt da yaşananlara tepki göstererek, "Cenabı Allah'a hamdüsenalar olsun ki bu imkan bulunmadı. Bu memleketin içinden çıkmış, bu toprakların evlatları nasıl böyle bir yanlışlık, hainlik içinde bulunuyor, aklımız almıyor. Cenabı Allah, tekrarını göstermesin, bu kirli beyinleri arındırsın, bir daha bu insanlara meyil ve fırsat vermesin." açıklamasında bulundu.

- "Milli İradeye ve Demokrasiye Sahip Çıkma Yürüyüşü"

Trabzon'da, 150 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla FETÖ'nün darbe girişimine tepki amacıyla "Milli İradeye ve Demokrasiye Sahip Çıkma Yürüyüşü" gerçekleştirildi.

Milli İrade ve Demokrasi Platformu tarafından Cumhuriyet Caddesi'nde düzenlenen ve ellerinde Türk bayrakları bulunan vatandaşların darbe aleyhine slogan attıkları yürüyüş, Atatürk Alanı'ndaki Meydan Parkı'nda sona erdi.

Şehitler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı'nın okunduğu programda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile cep telefonundan görüntülü bağlantı gerçekleştirildi.

Soylu, vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, bugün Trabzon'da bir demokrasi tarihi yazıldığını belirterek, "Trabzon'un evladı olarak bizleri büyük bir gururla karşı karşıya bıraktınız. Allah sizlerden razı olsun." dedi.

- Motosikletli tepki

Tekirdağ Motosiklet Derneği (TEMOD) üyeleri, darbe girişimine tepki gösterdi.

Motosiklet tutkunları, bayraklarla süsledikleri motosikletleriyle Köprübaşı Meydanı'nda toplandı.

TEMOD Başkanı Kadir Yenipazarlı, etkinlikte yaptığı açıklamada, "Darbeye Hayır, Demokrasiye Evet" sloganıyla darbe girişimine tepki göstermek amacıyla toplandıklarını söyledi.

Her zaman demokrasinin yanında olduklarını vurgulayan Yenipazarlı, "Ülkemizde, vatanımızda darbe istemiyoruz. Darbeye karşıyız. Demokrasiye 'evet' diyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başkomutanımızın emrindeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Motosikletli grup, daha sonra şehir merkezinde bayraklarla tur atarak Valilik önündeki "demokrasi nöbeti"ne katıldı.

- Hayatını kaybedenler için Kur'an-ı Kerim okundu

Eskişehir'de vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimine tepkilerini sürdürüyor.

Vilayet Meydanı'nda bir araya gelen grup, ellerinde Türk bayraklarıyla darbe girişimini protesto etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan lehine tezahüratta bulunan vatandaşlara, Türk Kızılayı, ilçe belediyeleri, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından içecek ve yiyecek ikram edildi.

Darbe girişimde şehit edilenler için Kur'an-ı Kerim'in de okunduğu meydandaki protestolar sürüyor.

- "Cumhurbaşkanımızın son emrine kadar bekleyeceğiz"

Kastamonu'da da vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimine yönelik protestolarına devam ediyor.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan grup, Kur'an-ı Kerim tilavetini dinledi ve darbe girişiminde şehit edilenler için dua etti.

Meydanda toplanan vatandaşlardan Remzi Turhal, emekli olduğunu belirterek, darbe girişiminin yaşandığı geceden bu yana gözlerine uyku girmediğini dile getirdi.

Darbe girişiminden bu yana Kastamonu meydanında nöbet tuttuğunu belirten Turhal, "Sayın Cumhurbaşkanımızın son emrine kadar bekleyeceğiz. Kanımızın en son damlasına kadar ne yapmamız gerekiyorsa onun emirlerini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

- Türk bayrakları ile şehir turu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince Rabia Meydanı'nda düzenlenen "Seccadeni Al Gel" etkinliğinde bir araya gelen vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterdi.

Meydanda namaz kılan grup, darbe girişiminde şehit edilenler için okunan hatimlerin duasını yaptı.

Vatandaşlar, daha sonra ellerinde Türk bayraklarıyla terör örgütü aleyhine slogan attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın okuduğu şiirler ve konuşmalarının dinletildiği vatandaşlardan bazılarının duygulandığı görüldü.

Yollarda da çok sayıda vatandaş, Türk bayrağı astıkları araçlarıyla konvoylar oluşturup şehir turu attı.

- "Demokrasimize sahip çıkıyoruz"

Edirne'de darbe girişimine tepki gösteren vatandaşlar, "demokrasi yürüyüşü" gerçekleştirdi.

Edirne Valisi Günay Özdemir, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, siyasi parti temsilcileri, oda, borsa başkanları, sivil toplum kuruluşu ve dernek üyeleri, gaziler, sporcular ile vatandaşlardan oluşan yaklaşık 20 bin kişi, Mimar Sinan Spor Salonu önünde bir araya geldi.

Türk bayrağı taşıyan ve ay yıldızlı kıyafetler giyen kortejdeki vatandaşlar, "Edirne burada darbeciler nerede", "Demokrasimize sahip çıkıyoruz", "Her Türk asker doğar", "Ne mutlu Türküm diyene" sloganları atarak, Saraçlar Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı önüne geldi.

Kortej, dev Türk bayrağı ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün resminin bulunduğu büyük bir afiş de taşıdı.

- Semazenler yürüdü

Bursa'da, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösteren vatandaşların "demokrasi nöbeti" devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine kentin çeşitli noktalarından araçlarla ve yaya olarak AK Parti İl Başkanlığı'nın da bulunduğu Fomara Meydanı'na adeta akın eden binlerce kişi, ellerindeki Türk bayraklarıyla slogan atıp tepkilerini dile getirdi. Bazı vatandaşlar da Türkçe ve yabancı dillerde dövizler taşıyarak, darbe girişimini protesto etti.

Meydanda kurulan platformda, Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı'nın verdiği konsere vatandaşlar da eşlik etti. Daha sonra, yaklaşık 3 bin vatandaş eşliğinde topluca yürüyüş yaparak alana gelen Karabaş-i Veli Kültür Merkezi sema grubu ile zeybek ekibi gösteri yaptı.

- "Demokrasi nöbeti"ndeler

Çanakkale, Balıkesir ve Yalova'da da darbe girişimine karşı vatandaşların "demokrasi nöbetleri" sürüyor.

Çanakkale İskele Meydanı'nda toplanan halk, darbe girişimine tepki göstererek, ellerindeki Türk bayraklarıyla slogan attı.

Vali Hamza Erkal, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türk milletine "korkma" demenin yeri olmadığını düşündüğünü, Allah'tan başka kimseden korkmayacaklarını belirtti.

Balıkesir Valiliği önünde toplanan vatandaşlar ise saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu.

Yalova'da, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine "demokrasi nöbeti" tutmak için Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla darbe girişiminde bulunanlar aleyhine slogan attı. Vatandaşlar, dev ekranda, televizyon kanallarından gündemi takip etti ve haber bültenlerini izledi.

- Madenci Anıtı önünde şehitler için dua

Zonguldak kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde toplanan yüzlerce vatandaş, dua etti.

Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar, FETÖ aleyhine sloganlar atarak, hükümet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a desteklerini dile getirdi.

Maden işçisi Erol Şekerci, yaptığı açıklamada, Türkiye'yi geri götürecek her türlü girişime karşı olduklarını anlatarak, "Ülkemize, vatanımızın bölünmez bütünlüğüne yapılan darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Devletimizin ve milletimizin yanındayız. Ölümüne her şeyimizle Cumhurbaşkanımızı ve hükümetimizi destekliyoruz." diye konuştu.

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde bulunan Aktif Spor Kulübü Yağlı Güreş Takımı da FETÖ'nün darbe girişimine Türk bayrağı açarak tepki gösterdi.

Alaplı Güreş Sahası'nda gerçekleşen antrenman öncesi yaklaşık 30 sporcu, şehitler için saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı'nı okudu.

- Muğla'da "demokrasi nöbeti"

Muğla'da darbe girişimine tepki gösteren vatandaşların "demokrasi nöbeti" devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine kentin çeşitli noktalarından araçlarla ve yaya olarak Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önüne gelen vatandaşlar, ellerindeki, slogan atıp tepkilerini dile getirdi.

Vatandaşlar, dev ekran aracılığıyla televizyon kanallarından gündemi takip etti ve haber bültenlerini izledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×