DERLEME FETÖ'den darbe girişimi haberlerimizi derleyerek yayımlıyoruz Saygılarımızla AA FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- FETÖ üyesi bir grup asker tarafından yapılan darbe girişimine Türkiye'nin 81 ilinde meydanlarda tepki gösterildi - Muş'ta Türk bayrağı asılan bazı iş yerlerinde de Mehter Marşı ve "Türkiyem" şarkısı çalındı - Erzincan'ın Üzümlü ilçesindeki tepki gösterilerine ise Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilerek ilçede iskan edilen Ahıska Türkleri destek verdi - Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde düzenlenen yürüyüşe YSK Başkanı Sadi Güven de katıldı - Mardin'de vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimini protesto için sokak ve meydanları doldurdu, "çocuklarının darbe ortamında yaşamaması için" tepkilerini dile getirdi - Siverek'teki gösterilere bazı vatandaşlar kefen giyerek geldi, kimi çiftçiler ise besledikleri develeri Türk bayraklarıyla süsleyerek gösterilere katıldı

DERLEME 
FETÖ'den darbe girişimi haberlerimizi derleyerek yayımlıyoruz 
Saygılarımızla 
AA

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

ANKARA (AA) - Türkiye'nin 81 ilinde vatandaşlar, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi bir grup asker tarafından yapılan darbe girişimine tepki göstermek için meydanları doldurdu.

Meydanlarda Türk bayraklarıyla kadın-erkek, çocuk-yaşlı demeden "demokrasi nöbeti" tutan vatandaşlara sivil topum kuruluşları da destek oldu.

Muş'ta, Atatürk Çocuk Parkı önünde toplanan Muş Platformu üyeleri, darbe girişimini kınadı.

Konuşmaların ardından tekbirler ve sloganlar eşliğinde darbe girişimini kınayan vatandaşlar, hayatını kaybeden şehitler için belediye binası önünde gıyabi cenaze namazı kıldı. Muş'ta Türk bayrağı asılan bazı iş yerlerinde de Mehter Marşı ve "Türkiyem" şarkısı çalınması dikkati çekti.

Bitlis halkı, AK Parti İl Başkanlığı önüne akın etti. İmamlar eşliğinde yapılan duaların ardından tekbir ve salavat getiren vatandaşlar, sloganlar eşliğinde darbe girişimini protesto etti.

- Van ve Hakkari

Van'da Beşyol Meydanı'nda bir araya gelen vatandaşlar, Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterleriyle sloganlar eşliğinde darbe girişimini kınadı.

Cumhuriyet Caddesi'nden Maraş Caddesi'ne, oradan da Beşyol Meydanı'na gelen vatandaşlar, demokrasi nöbetini sürdürdü.

Erciş ilçesinde de hükümet konağı önünde toplanan binlerce vatandaş, Türk bayraklarıyla slogan atarak FETÖ'nün darbe girişimini kınadı. Ardından araçlarla konvoy oluşturan vatandaşlar, şehir turu attıktan sonra demokrasi nöbetine kaldıkları yerden devam etti.

Hakkari Valiliği önünde toplanan grup, darbeye karşı demokrasi nöbeti bekleyişini sürdürdü.

- Ahıska Türkleri ve Iraklılardan destek

Erzurum ve Ardahan'da, FETÖ'nün darbe girişimine karşı binlerce vatandaş caddeleri doldurdu. Erzincan'ın Üzümlü ilçesindeki tepki gösterilerine ise Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilerek ilçede iskan edilen Ahıska Türkleri de destek verdi.

Geceyi dışarıda geçirerek sabahlayan Erzurumlular, gün boyunca sürdürdükleri eylemlerine akşam da devam etti.

Ardahan'da da vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimini akşam saatlerinde belediye önünde toplanarak protesto etti.

Ağrı, Iğdır ve Kars'ta çeşitli siyasi parti, sivil toplum kuruluşları mensupları ile vatandaşlardan oluşan grup, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterdi. Ağrı'da Merkez Cami önünde, Kars'ta Emniyet Müdürlüğü, Iğdır'da da valilik önünde toplanan binlerce vatandaş, Türk bayraklarıyla darbe girişimini protesto ederek, demokrasiye sahip çıktı.

Hamur ilçesinde darbe girişimine tepki gösteren vatandaşlar, araçlarına Türk bayrakları asıp, konvoy halinde kaymakamlık binası önüne geçti. Burada, darbe karşıtı sloganlar atıldı.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Afyonkarahisar'a yerleşen Iraklılar da FETÖ'nün darbe girişimini protesto etti. Anıtpark Meydanı'na gelen çok sayıda Iraklı, darbe girişimi aleyhine sloganlar attı. Iraklılar, darbe karşıtı döviz ve pankartlar ile Türk ve Irak bayrakları taşıdı.

- Tanka Türk bayrağı asıldı

Konya'da FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösteren on binlerce vatandaş, Mevlana Meydanı'nda bir araya geldi. Vatandaşlar, Türk bayraklarıyla darbe karşıtı slogan attı ve İstiklal Marşı'nı okudu.

Askeri kışla önünde toplanan vatandaşlarca kışla girişindeki tankın üstüne Türk bayrağı asıldı. Girişi Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma otobüsleri ile kapatılan kışlanın önünde vatandaşlar, sık sık FETÖ aleyhine sloganlar attı.

- Şehitler için gıyabi cenaze namazı

Tokat'ta Gaziosmanpaşa Stadyumu önünde Türk bayrakları ile toplanan vatandaşlar, FETÖ ve darbe aleyhine slogan attı.

Samsun'da FETÖ'nün darbe girişimini protesto eden vatandaşlar, akşam saatlerinden itibaren Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı. Vatandaşlar, Kur'an-ı Kerim dinledi, şehitler için gıyabi cenaze namazı kıldı ve dua etti.

Çorum'da binlerce vatandaş, FETÖ'nün darbe girişimini protesto etti. Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, AK Parti İl Başkanı Rumi Bekiroğlu, CHP İl Başkanı Hasan Suvacı, mesleki ve sivil toplum örgütleri ile çeşitli sendikaların temsilcileri ile vatandaşlar, Hürriyet Meydanı'nda bir araya geldi.

Çankırı Valisi Mesut Köse, Belediye Başkanı İrfan Dinç, mesleki ve sivil toplum örgütleri ile çeşitli sendikaların temsilcileri ve vatandaşlar, Türk bayraklarıyla Belediye Meydanı'nda yapılan protestoya katıldı.

Sinop ve Kastamonu'da Türk bayrakları ile toplanan vatandaşlar, hükümet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine slogan attı.

Amasya ve ilçelerinde FETÖ'nün darbe girişimine tepki amacıyla düzenlenen gösterilere binlerce vatandaş katıldı.

- YSK Başkanı Güven de meydanlarda

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde darbe girişimine tepki göstermek için düzenlenen yürüyüşe Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven de katıldı.

Vatandaşlar, Türk bayraklarıyla belediye önünde toplandı.

- Oğlunu darbe ortamında doğurmak istemiyor

Mardin'de vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimini protesto için sokak ve meydanları doldurdu, "çocuklarının darbe ortamında yaşamaması için" tepkilerini dile getirdi.

FETÖ'nün darbe girişimine tepki göstermek için protestolara katılan 7 aylık hamile Şükran Işık, doğacak çocuğuna temiz bir gelecek bırakmak istediğini ifade ederek, evladına daha doğmadan bu ülkenin bayrağı altında yaşadığını hissettirmeyi amaçladığını söyledi.

- Kefen giydiler

Şanlıurfa ve ilçelerinde meydanlara inen vatandaşlar, darbe girişimine gıyabi cenaze namazı kılarak tepki gösterdi. Gösterilere kentteki Suriyeli sığınmacılar da katıldı.

Siverek'teki gösterilere bazı vatandaşlar kefen giyerek geldi, kimi çiftçiler ise besledikleri develeri Türk bayraklarıyla süsleyerek gösterilere katıldı.

- Düğün töreni iptal edildi

Niğde’de FETÖ'nün darbe girişiminde şehit olanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Sivas'ın Suşehri ilçesinde görevli bir polis memuru, FETÖ'nün askeri darbe girişiminde çok sayıda şehit verilmesi nedeniyle bugün yapmayı planladığı düğün törenini iptal etti.

Darbe girişimi, Sivas'ın ilçelerinde de protesto edildi.

Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Bilecik ve Kütahya'da da bir araya gelen vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×