"Demokrasi ve Şehitler Mitingi"ne ulaşımda rekorlar kırıldı

- Metro tüm hatlarıyla en yoğun olduğu günlerde en fazla 1 milyon 800 bin yolcu taşırken, bu rakam 7 Ağustos'ta 2 milyon 870 bin kişiye ulaştı - Bir günde en fazla 210 bin kişi taşıyan Marmaray, 480 bin yolcu ile rekor kırdı - Günlük 800 bin kişi taşıma kapasitesine sahip metrobüs hattından 1 milyon 250 bin vatandaş faydalandı - İETT'ye bağlı halk ve özel halk otobüsleri de 2 milyon üzerinde vatandaşa ücretsiz hizmet verdi

09 Ağustos 2016 Salı 11:01

İSTANBUL (AA) - GÖKHAN YILMAZ - "Türkiye'nin en geniş katılımlı mitingi" olarak tarihe geçen "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"ne katılanlar sayesinde toplu taşıma araçları da bir günde taşıdıkları toplam yolcu sayılarında rekor kırdı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle 7 Ağustos Pazar günü Yenikapı Miting Alanı'nda düzenlenen tarihi "Demokrasi ve Şehitler Mitingi", 5 milyondan fazla vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre miting için İstanbul'a hizmet veren toplu taşıma sistemlerinde rekorlar kırıldı. Miting öncesi ve sonrası vatandaşların Marmaray, metro ulaşımını tercih etmesi nedeniyle özellikle Yenikapı transfer istasyonunda olağanüstü yoğunluk oluştu.

Vatandaşların saatler öncesinden geldiği mitingde, alan dolduğu için binlerce kişi de geri dönmek zorunda kaldı. Hazırlıkları 1 hafta süren tarihi mitingde vatandaşların alana ulaşması için İstanbul'un her yerinden ücretsiz ulaşım sağlandı.

- Rakamlarla toplu taşıma araçları

İstanbul metrosu tüm hatları ile en yoğun olduğu günlerde en fazla 1 milyon 800 bin kişi taşırken, bu rakam 7 Ağustos'ta 2 milyon 870 bin kişi ile rekor sayıya ulaştı.

Marmaray'da 1 günde taşınan yolcu sayısında da rekor kırıldı. Günlük ortalama yolcu taşıma kapasitesi 190 bin kişi olan ve mitinge kadar bir günde en fazla 210 bin kişi taşıyan Marmaray, 7 Ağustos'da 480 bin kişi ile rekor kırdı. Miting öncesi ve sonrasında Marmaray'ın sefer sıklığı 30 saniyede bir aralıklarına kadar düşürüldü.

Tarihi günde ücretsiz hizmet veren İETT'ye bağlı metrobüs hattı ve otobüsler de rekor sayıda İstanbulluyu mitinge taşıdı. İETT'ye bağlı halk ve özel halk otobüsleri de 2 milyon üzerinde vatandaşa ücretsiz hizmet verdi.

Yenikapı'daki mitinge vatandaşlar deniz ulaşımıyla da taşındı. O gün 215 deniz motoru ve 10 vapur ile 425 sefer düzenlendi. Bu seferlerde ortalama 500 bin kişinin Yenikapı'ya ulaşımı sağlandı. Miting alanı dolunca çok sayıda gemi ve motorun meydana yanaşmasına izin verilmedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi miting alanındaki vatandaşlara 5 milyon şişe su, 1 milyon kumanya, 1,5 milyon şapka dağıttı. Büyükşehir Belediyesi, 13 bin kişilik sağlık, temizlik, malzeme dağıtımı, alan hazırlıkları, teknik ekip, organizasyon ekibi miting alanında görev yaptı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×