"Demokrasi ve Şehitler Mitingi"

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3) - "Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna göre, sizler de idam talebinde bulunduğunuza göre, bunun kararını verecek olan merci Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Meclisimiz böyle bir kararı verdikten sonra atılacak adım bellidir. Ona baksa, Meclis'ten gelen böyle bir kararı peşinen ifade ediyorum, onarım" - "Sizler 15 Temmuz'da esaret ve zillet kabul etmeyeceğinizi namlulara göğsünüzü dayayarak, tankların önüne yatarak, uçaklara ve helikopterlere dahi hamleler yaparak, bilfiil gösterdiniz"


İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna göre, sizler de idam talebinde bulunduğunuza göre, bunun kararını verecek olan merci Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Meclisimiz böyle bir kararı verdikten sonra atılacak adım bellidir. Ona baksa, Meclis'ten gelen böyle bir kararı peşinen ifade ediyorum, onarım." dedi.

Erdoğan, Yenikapı Miting Alanı'nda düzenlenen "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"ndeki konuşmasında, böyle bir milletin evladı olarak vatandaşın huzurunda olmanın kendilerine büyük bir gurur verdiğini belirterek, "Onun için Rabbime hamd ediyordum" diye konuştu.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal, 1920 yılında İstanbul ve İzmir başta olmak üzere ülkenin büyük bölümünün işgal altında olduğu o kara günlerde şunu söylüyordu; 'Milletimiz çok büyüktür. Hiç korkmayalım. O, esaret ve zillet kabul etmez. Fakat onu bir araya toplamak ve kendisine Ey millet sen esaret ve zillet kabul eder misin? diye sormak lazımdır. Ben, milletimin vereceği cevabı bekliyorum.' Şimdi burada bir kez daha soruyorum, Gazi'den 96 yıl sonra Yenikapı Meydanı'ndan aynı soruyu sizlere soruyorum; Ey millet sen esaret ve zillet kabul eder misin?"

Vatandaşların "Hayır" cevabı üzerine Erdoğan, "Mesele bu." dedi.

Bu millete kimsenin bu esareti asla getiremeyeceğini vurgulayan Erdoğan, bu sırada vatandaşların "idam" şeklindeki sloganı üzerine konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şu anda siyasi partilerimizin genel başkanları burada. Sizin zaten talebinizi biliyorlar. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna göre, sizler de idam talebinde bulunduğunuza göre, bunun kararını verecek olan merci Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Meclisimiz böyle bir kararı verdikten sonra atılacak adım bellidir. Ona baksa, Meclis'ten gelen böyle bir kararı peşinen ifade ediyorum, onarım. Vatan Caddesi'nde vücudu ikiye bölünmüş kardeşimi gördüğüm zaman kalkıp da bunu kenara koymak mümkün mü? Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde uçaktan F-16'ların yağdırdığı bombayla başı vücudundan ayrılmış olan hanım kardeşimin başı kongre merkezinin çatısına uçmuştu. Bunu gördükten sonra biz kalkıp da 'Efendim Avrupa Birliği'nde idam yokmuş, konseyde yokmuş, şurada yokmuş, burada yokmuş.' Amerika'da var. Büyük bir çoğunluğunda var. Japonya'da var, Çin'de var. Bugün dünyanın büyük bir çoğunluğunda var. Onlarda olunca oluyor da gerekirse burada zaten 84'e kadar vardı, ondan sonra kaldırıldı. Bu millet... Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna göre, eğer böyle bir kararı veriyorsa öyle zannediyorum ki siyasi partiler de bu karara uyacaktır. Sizler 15 Temmuz'da esaret ve zillet kabul etmeyeceğinizi namlulara göğsünüzü dayayarak, tankların önüne yatarak, uçaklara ve helikopterlere dahi hamleler yaparak, bilfiil gösterdiniz. Hani ne diyor İstiklal Marşımızda; 'Siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın.' Siz göğsünüzü siper ettiniz, namluların ucuna geldiniz, bizzat vücudunuzu koydunuz, tankların altına yattınız. Bakıyorum ki bir gazimiz tankların iki paletinin arasına kendini atıyor, birinci tanktan kurtuluyor, ikinci tankın altına da kendini aynı şekilde atıyor. Sadece kolu ciddi manada yaralanıyor. Kendisini telefonla aradığımda ne söyledi biliyor musunuz? 'Siz beni bırakın Cumhurbaşkanım, siz nasılsınız?' diyor. Bu bambaşka bir ruh, bambaşka bir aşk."

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×