Demokrasi şehitleri son yolculuğuna uğurlanıyor

- FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Marmaris'teki otele yapılan saldırıda şehit düşen Cumhurbaşkanlığı koruması Çetin için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde tören düzenlendi

Demokrasi şehitleri son yolculuğuna uğurlanıyor

ANKARA (AA) - FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Marmaris'teki otele yapılan saldırıda şehit düşen Cumhurbaşkanlığı koruması Mehmet Çetin (39) için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde tören düzenlendi.

Eskort araçları eşliğinde Külliye'ye getirilen Çetin'in Türk bayrağına sarılı naaşı cenaze arıcından alınarak, özel harekat polislerinin omuzlarında tören alanına taşındı.

Törene, Çetin'in ailesi ve yakınları ile çalışma arkadaşları katıldı.

Kuran-ı Kerim okunmasının ardından, Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanı Ramazan Bal, bir konuşma yaptı.

Sözlerine "Kalplerimiz hüzünlü lakin alnımız ak, başımız dik." diye başlayan Bal, bu yola çıkarken Allah'a ve birbirlerine söz verdiklerini, "İş başa düştüğünde, en küçük bir tereddüt göstermeden, yeter ki bu kervan hedefe ulaşsın, biz bataklığa taş olmaya hazırız." dediklerini anlattı.

Şehit Çetin'in bunun sadece kuru bir söz olmadığını gösterdiğini belirten Bal, iş başa düştüğünde, bu davanın hedefe gidebilmesi için en küçük bir tereddüt göstermeden canını feda ettiğini söyledi.

Bal, Çetin için "O ne kutlu bir askerdir, o ne kutlu bir şehittir." ifadesini kullanarak, Allah'tan, kendilerine de gereğini yerine getirdikten sonra şehadeti nasip etmesini diledi.

Çetin'in, peygamberlikten sonra en yüce makama ulaştığını dile getiren Bal, "İş başa düştüğünde neler yapılabileceğinin en büyük destanını ecdadımız bize gösterdi. Bizler de o ecdada layık olabilmek için, bu bayrağın inmemesi için, bu ezanın susmaması için, bu ülkenin semalarında baykuşların ötmemesi için, iş başa düştüğünde Rabbimize söz veriyoruz; Yarab, biz de bu kardeşimiz gibi iş başa düştüğünde gözümüzü kırpmadan senin rızan için fedayı can edeceğiz." diye konuştu.

- "Bu bedeli ödemiştir"

Bal, vatana nice "kınalı koçlar", nice "kınalı Mehmetler" feda edildiğini anımsatarak, "İşte bir kınalı Mehmet daha gönderiyoruz. Kınalı Mehmedimizin kınası işte göğsündeki al kanıdır. Bu bedeli ödemiştir. Bunu şehit edenler Cenabı Hakk'a ne diyecekler? Bu milletin parasını, 'Allah için, yere düşen bayrağı kaldırmak için' diye toplayanlar, bunu şehit ettiklerinde Allah'a ne diyecekler? Bizim başımız dik, alnımız ak, biz vatanımız, milletimiz için iş başa düştüğünde fedayı can ettik, onlar ne söyleyecekler?" ifadelerini kullandı.

Bu ülkeyle ilgili kötü emel besleyenlerin bir kez daha düşünmesi gerektiğini ifade eden Bal, milyonlarca Mehmet daha bulunduğunu, bu Mehmetlerin cesedi çiğnenmeden ülke üzerinde kimsenin hesap yapamayacağını kaydetti.

Bal, Birinci Dünya Savaşı'nda Fahrettin Paşa komutasındaki Osmanlı birliğinin Medine'de Hazreti Muhammed'in kabrini savunduğunu ve bu birliğin ikmal yolları kapatıldığında dahi "Ya Resulallah, biz seni korumak için bir araya geldik, sana söz veriyoruz buradaki son hurma ve son kurşuna kadar seni namerde teslim etmeyeceğiz." diye söz verdiğini anlatarak, "Biz de bugün hep birlikte Allah'a söz veriyoruz. Yarabbi, biz de son canımıza kadar bu emaneti namertlere teslim etmeyeceğiz." dedi.

Dualar okunmasından sonra şehidin naaşı törene katılanların omuzlarında cenaze aracına taşındı. Çetin'in naaşı toprağa verilmek üzere memleketi Uşak'a götürüldü.

- 2 çocuk babasıydı

Uşak'ta 15 Aralık 1977'de dünyaya gelen Çetin, 2000'de Aydın İl Emniyet Müdürlüğünde göreve başladı. Özel Harekat Daire Başkanlığı ve Başbakanlık Koruma Daire başkanlıklarında görev yapan Çetin, 2014'den bu yana Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı Yakın Koruma Şube Müdürlüğünde çalışıyordu. Çetin, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Marmaris'teki otele yapılan saldırıda şehit düştü. Çetin, evli ve 2 çocuk babasıydı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×