"Darbeye Karşı Demokratik Siyaset Buluşmaları" mitingi

- HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş: - "Biz yargılanmaktan korkmuyoruz. Fakat bizi yargılayacak makamın gerçek bir yargı makamı olmasını beklemek de bizim hakkımız. Var mı öyle bir şey? Yok."

05 Haziran 2016 Pazar 16:48

İSTANBUL (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kendilerinin yargılanmaktan korkmadıklarını belirterek, "Fakat bizi yargılayacak makamın gerçek bir yargı makamı olmasını beklemek de bizim hakkımız." dedi.

Bakırköy Halk Pazarı'nda "Darbeye Karşı Demokratik Siyaset Buluşmaları" kapsamında gerçekleştirilen İstanbul mitingine Demirtaş'ın yanı sıra HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, HDP milletvekilleri Celal Doğan ile Garo Paylan, DBP Eş Başkanı Sebahat Tuncel, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mitingde konuşan Demirtaş, sözlerine partilileri selamlayarak başlayarak, bu meydandakilerin, bu ülkedeki ezilenlerin özgür geleceğinin teminat altında olduğunun göstergesi olduğunu söyledi.

Direnişten başka bir çarenin olmadığını dile getiren Demirtaş, "Bu zulüm ve faşizm karşısında dik duruştan başka çare yok' diyenler buradaysa zaten ülke kurtulmuş demektir. 7 Haziran seçimlerinden bu yana bir yıl geçti. Tam bir yıl önce bizler sadece Türkiye'de değil, bütün Ortadoğu'da yeni bir sayfanın açılmasına, tarihi bir kırılmaya hep birlikte vesile olan bir iş yaptık. Belki adı genel seçimdi ama, devrimsel bir sürecin taktiksel hamlesini yaptık. Onlarca yıldır, gizli ajandalarıyla sinsi bir şekilde, saraydaki zatın öncülüğünde hazırlık yapan bir anlayış bir zihniyet vardı. 7 Haziran onlar için bir finaldi. Her şeylerini hazırlamışlardı." diye konuştu.

Demirtaş, 7 Haziran'dan önce onların gidişatına dur dediklerini aktararak, istedikleri gibi devleti ele geçirip halka karşı kullanamayacaklarını söylediklerini anlattı.

Tarihi hamle yaparak, yüzde 13 oyla 80 milletvekili aldıklarını kaydeden Demirtaş, "Seçimlerde durduramadığı HDP'yi diğer iki partinin de desteğiyle yargı eliyle tasfiye etmeye çalışıyor." şeklinde konuştu.

Önümüzdeki günlerde yargılamalarının başlayacağını hatırlatan Demirtaş, "Biz yargılanmaktan korkmuyoruz. Fakat bizi yargılayacak makamın gerçek bir yargı makamı olmasını beklemek de bizim hakkımız. Var mı öyle bir şey? Yok." dedi.

Yargıtay Başkanı'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Rize'de çay toplama programına katılmasını eleştiren Demirtaş, "Bazı savcılar bizi yargılamak için sabırsızlanıyor. Saraya nasıl yaranabiliriz diye hasretle yargılanmamızı bekleyen bazı savcılar varmış. Onlara şunu söylüyorum, 'Biz sizden daha hasretle bekliyoruz'. Bakalım çıkalım karşı karşıya, kim kimi yargılıyor. Bizi yargılamanıza izin vermeyeceğiz. Çünkü yargı makamı değilsiniz. Çünkü fezlekelerimiz uyduruk. Çünkü sizler siyasi talimatla iş yapan hukuk insanı vasfını yitirmiş, AKP'li hukuk komisyonu üyeleri haline gelmişsiniz. Biz böyle bir yargılamanın figüranı olmayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Son günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üniversite diplomasının tartışma konusu olduğunu söyleyen Demirtaş, "Aylardır tartışılıyor. Biz de çağrı yaptık. Diploman var mı yok mu diye. Hakkımız değil mi? Cumhurbaşkanı olma yeterliliğin var mı yok mu? Diploman yoksa olamazsın. Dün verdiği cevapta rektöre sesleniyor; 'Hele o arşivi karıştır, bizim o diplomayı çıkar' diyor. Arkadaş diplomayı sen mi aldın rektör mü aldı? Çıkarması gereken sensin." ifadelerini kullandı.

Demirtaş, konuşmasının ardından Diyarbakır mitingine katılacağı için alandan erken ayrıldı.

- 28 kişi gözaltına alındı

Miting alanına erken saatlerde dev bir platform kuruldu. Giriş çıkışları bariyerlerle kapatılan alanda polis ekipleri dedektör köpeklerle arama yaptıktan sonra vatandaşlar meydana alınmaya başlandı.

Alanın çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alınırken, havadan da polis helikopteri güvenlik uçuşu yaptı.

Meydana gelen vatandaşlar, HDP bayrak ve flamaları ile Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının bulunduğu flamalar taşıdı. Miting öncesinde çalan müzik eşliğinde vatandaşlar halay çekti.

Demirtaş'ın konuşmasının ardında da bazı Kürt sanatçılar konser verdi. Konserin ardından vatandaşlar dağıldı.

Öte yandan örgütsel flama, döviz ve pankart taşıyıp terör örgütü lehine slogan attıkları gerekçesiyle 28 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin Güvenlik Şube Müdürlüğü ile Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde işlem göreceği belirtildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×