DAEŞ ile mücadele

- ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun komutanı General MacFarland, iki yılda 45 bin DAEŞ üyesinin öldürüldüğünü belirtti

DAEŞ ile mücadele

WASHINGTON (AA) – ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonun komutanı ABD’li General Sean MacFarland, iki yıl önce başlatılan DAEŞ karşıtı operasyonda Suriye ve Irak’ta yaklaşık 45 bin örgüt üyesinin öldürüldüğünü bildirdi.

ABD’li General MacFarland, Bağdat’tan video konferans yoluyla Pentagon’daki basın mensuplarına operasyonlara dair bilgilendirmede bulundu.

DAEŞ’i zayıflatmak ve nihayetinde yok etmeye yönelik yürüttükleri çok uluslu operasyonun, örgütün gücünü etkisiz hale getirdiğini vurgulayan MacFarland, “Teyit etmek güç olsa da son 11 ay içerisinde 25 bin düşman savaşçısını öldürdük. Buna daha önce öldürülen 20 bin rakamını eklediğinizde 45 bin düşman, savaş alanından kaldırıldı.” bilgisini paylaştı.

MacFarland ancak örgütün hala 15 bin ila 30 bin savaşçısı bulunduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

DAEŞ’in öldürülen üst düzey yetkililerinin yerlerini doldurmakta güçlük çektiğine vurgu yapan MacFarland, “Cephe hattındaki savaşçılarının sayısı azaldı. Bu sadece nicelik olarak değil nitelik olarak da böyle. Geçmişte oldukları kadar etkin hareket ettiklerini görmüyoruz ki bu da onları bizim için daha kolay hedef yapıyor. Sonuç olarak son zamanlardaki zayiatları arttı.” dedi.

MacFarland, DAEŞ’in Irak’taki elindeki alanların yüzde 50’sini, Suriye’de ise yüzde 20’sini yitirdiği bilgisini verdi.

- "Türkiye her türlü desteği sağlıyor"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan MacFarland’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dünkü görüşmelerinin ardından Türkiye’nin Suriye’deki DAEŞ karşıtı operasyona yönelik taahhüdünden endişe duyup duymadığının soruldu.

Türkiye’nin bugüne kadar sunduğu desteği sürdüreceğini umduğunu belirten MacFarland, “Her şeyden önce Türkiye bir NATO müttefiki. Onlar bu operasyonda bize her türlü önemli desteği sağlıyorlar. Bu desteğin süreceğini tahmin ediyorum.” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×