Cumhurbaşkanı Erdoğan valilere hitap etti

- Erdoğan: (3) - "Dün, Bakanlar Kurulu toplantısında hemen bir düzenleme yapalım, Bakanlar Kurulu kararı ile olursa öyle yapacağız, veyahut da KHK içerisine sokup, dünyadaki bizim bilgimiz dışında nerede 'Türk', 'Türkiye' unvanı varsa bunların hepsini yasaklamamız lazım. Hemen dışişleri bakanlıklarına bunları bildirelim ve o ülkelerin yönetimlerine bunu bildirmek suretiyle bir daha bu unvanların yasaklanmasını isteyelim. Çünkü bunun üzerinden prim yapmaya çalışıyorlar, hala bu mevcut"

Cumhurbaşkanı Erdoğan valilere hitap etti

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) yurt dışındaki okullarına ilişkin, "Dün Bakanlar Kurulu toplantısında hemen bir düzenleme yapalım, Bakanlar Kurulu kararı ile olursa öyle yapacağız, veyahut da KHK içerisine sokup, dünyadaki bizim bilgimiz dışında nerede 'Türk', 'Türkiye' unvanı varsa bunların hepsini yasaklamamız lazım. Hemen dışişleri bakanlıklarına bunları bildirelim ve o ülkelerin yönetimlerine bunu bildirmek suretiyle bir daha bu unvanların yasaklanmasını isteyelim. Çünkü bunun üzerinden prim yapmaya çalışıyorlar, hala bu mevcut." dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, 81 ilin valisini kabulündeki konuşmasında, terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in gerçek niyetini daha öncesinden keşfeden milletin, 15 Temmuz'da devletten çok daha hızlı, etkili ve kararlı bir şekilde kanlı ihanet şebekesinin karşısına dikildiğini belirtti.

Teşkilat şemasına bakıldığında bu kişinin sadece Türkiye'yi ele geçirme veya Türkiye Cumhuriyeti devletini ele geçirme hesabı içinde olan bir meczup olmadığının görüldüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şemadaki en tepe noktada bu kişinin adının, "Kainat imamı" olarak geçtiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü elebaşı Gülen'in Mısır gazetesine verdiği röportajda, "Biz şu an 170 ülkede eğitim öğretim çalışmaları yapıyoruz" dediğine işaret ederek, "Kılıf bu. Bu ne demek biliyor musunuz? 'Biz 170 ülkede o ülkeyi ele geçirmenin gayreti içindeyiz' anlamına geliyor. O okullarda, o ülkelerin devlet başkanından, hükümet başkanına ve en ileri gelen kişilerin çocuklarına, onları yetiştiriyorlar. Ne yapacak o çocuklar yarın? O ülkede en üst düzeyde yönetici olacak, politikaya girecek. Birçok yerde onlar bu görevleri üstlenmeye başladılar." diye konuştu.

Bu kişilerin şu an Türk Cumhuriyetleri'nde aktif görevler yürüttüğünü anlatan Erdoğan, gittiği her yerde devlet başkanlarına ve hükümet başkanlarına belgelerle bu örgütü anlattığını ifade etti.

Yetkililerin kendisini anlamakta güçlük çektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Beni anlamakta zorlanıyorlar ve haklı olarak 'Onları sokmak istemediğimizde bize şöyle böyle diyordunuz' diye açıklama yapıyorlar, haklılar. Niye? Biz de birşeyi anlamıyorduk, 'Türk okulu', başında o yazıyor ya. Dün Bakanlar Kurulu toplantısında hemen bir düzenleme yapalım, Bakanlar Kurulu kararı ile olursa öyle yapacağız, veyahut da KHK içerisine sokup, dünyadaki bizim bilgimiz dışında nerede 'Türk', 'Türkiye' unvanı varsa bunların hepsini yasaklamamız lazım. Hemen dışişleri bakanlıklarına bunları bildirelim ve o ülkelerin yönetimlerine bunu bildirmek suretiyle bir daha bu unvanların yasaklanmasını isteyelim. Çünkü bunun üzerinden prim yapmaya çalışıyorlar, hala bu mevcut."

Örgüt şeması içerisinde kainat imamlığının yanında kıta imamlarının ve ülke imamlarının da bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gittikleri ülkelerdeki meslek gruplarının da imamları olduğunu aktardı.

- "Vatandaşımızın şehadete yürüyüşü bütün hesapları alt üst etti"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), polisin ve yargının da imamları olduğunu ve bunun göründüğüne vurgu yaparak, "Hepsini takip ediyoruz. Bakıyorsunuz sanayide, ticarette birçok yerde, hepsinde buna göre örgütlenmenin adımını atmışlar. Bütün bunlara rağmen ben milletimin ferasetine inanıyorum ve o feraset 15 Temmuz gecesi kendini ortaya çok açık ve net koydu. Vatandaşımızın şehadete yürüyüşü bütün hesapları alt üst etti. Bu millet, büyük bir millet. Allah onlardan razı olsun, Rabbim inşallah makamlarını cennet etsin. " diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin etrafından 29 kişinin şehit düştüğünü ve 36 kişinin yaralandığını, İstanbul'daki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde de 39 şehit verildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Burada Özel Harekat'ta 56 aslanımız şehit oldu. Parlamento binamız F-16'larla bombalandı. Bu kadar alçakça, bu kadar haince bunu yaptılar. Ama bütün bunların karşısında 29 gün sabahlara kadar bu millet meydanlardan çekilmedi, üzerine düşeni yapmaya devam etti. Onlar nöbete devam ettiler. Artık sıra devlet olarak, hükümet olarak, devletin şehirlemizdeki temsilcileri olarak sizlerdedir, bizlerdedir." değerlendirmesini yaptı.

- "Hala birilerinden müsaade mi alacaktık"

Türkiye'nin 15 Temmuz darbesini geride bıraktığında içeride ve dışarıda, "Bu ülkenin böylesine bir badirenin etkisinden kurtulması yıllar sürer" diye düşünenlerin olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu görüşe karşılık, 40 gün geçmeden Suriye'de uzun süredir planlanan Cerablus Fırat Kalkanı Harekatı'nı başlattıklarına dikkati çekti.

Erdoğan, bunun yanında PKK terör örgütüne, sınır içinde ve dışında tarihinin en büyük operasyonunu başlattıklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bazı arkadaşlar, dostlar, 'Niye cepheyi genişletiyoruz' dedi. Bazı bu işleri çok iyi bilenler televizyon ekranlarından, 'Bu kadar cephe genişletilmez, bu kadar cephede bu yapılmaz' diye konuştular. Cephelerin genişlemesi veya daralması bütün bunların hepsi bir iman meselesidir. Bu ülkede biz askeriyle, polisiyle 1 milyon insan besliyoruz. Bütün bunların yanında evelallah bu milletin kendisi 'Ben varım' dedi. 15 Temmuz'da bu millet 'Ben varım' dediğine göre, bu cephelerin hepsi bizim için çok çok küçüktür. Onun için biz mücadelemizi orada da sürdüreceğiz. Sabır, sabır, sabrettik, Gaziantep'te 56 insan, bunların içinde 5-6 yaşında ve sadece genç olarak 29 kişi şehit oldu. Hala birilerinden müsaade mi alacaktık? Sınırımız bu kadar rahatsız edilemez. Aynı şekilde Kilis, sürekli havan toplarıyla rahatsız edildi."

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×