Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM'de

- Erdoğan: (3) - "Yatırımcılarımıza sesleniyoruz, buradan da sesleniyorum; Tüm yatırımcılarımız, sakın yatırımlarınızı askıya almayın, aynı kararlılıkla yolunuza devam edin. Devlet olarak biz de devletin altyapı, üstyapı yatırımlarında asla ara vermeyeceğiz" - "Finans sektörüne sesleniyorum; Bakın siz de lütfen faizlerinizi düşürün. Bu millete, vatana eğer hizmet verecekseniz düşürün, biraz az kazanın. Yatırımcı, sizin vereceğiniz bu ucuz krediyle bu ülkede çok daha farklı adımları atabilsin" - "İstismarı yapılan bir konu daha var. Nedir o? 'Ekonomi çöker'. Ekonomi çökmez. Şu anda idarede hükümetimiz var. Silahlı Kuvvetler filan hepsi kendi görevleri neyse o görevinin başında" - "Olağanüstü hal ilan edildi diye bazı ürünlerin satılmasında yüksek fiyat uygulamasına girenlere sesleniyorum; Eğer böyle bir yanlış teşebbüsün içinde olanlar olursa, bilsinler ki bunların tepesine devletimiz biner, hükümetimiz biner" - "İşte çıkmış S&P biliyorsunuz, ne yapıyor? Türkiye'nin yatırım noktasında düşürmeye çalışıyor. Biz senin zaten üyen değiliz ki sana ne, sen kimsin ya? Bir defa sen haddini bil. Sen, Türkiye ile ilgili böyle bir açıklama yapma yetkisine sahip değilsin. Ama bunların tabi derdi başka"

Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM'de

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yatırımcılarımıza sesleniyoruz, buradan da sesleniyorum; Tüm yatırımcılarımız, sakın yatırımlarınızı askıya almayın, aynı kararlılıkla yolunuza devam edin. Devlet olarak biz de devletin altyapı, üstyapı yatırımlarında asla ara vermeyeceğiz." dedi.

TBMM'yi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tören Salonu'nda yaptığı konuşmada, Olağanüstü Hal Yasası'nın Parlamento'dan geçtiğini belirterek, yasaya destek veren tüm milletvekillerine ve siyasi partilere teşekkür etti.

Bunu önemsediğini dile getiren Erdoğan, "Tabi bunun içinde kanun hükmünde kararnamelerle bir 3 aylık süreç var. Bu süreç çok çok önemli. Fakat bunu birileri farklı yere çekmenin gayreti içerisindeler." ifadesini kullandı.

Recep Tayyip Erdoğan, hükümet yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerde, özellikle bir konunun çok önemli olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

"Olağanüstü Hal Yasası çıktı. Çıktı da dikkat edin, millet evine mi koştu, marketleri boşaltıp, ne var ne yok alıp evine mi gitti, yoksa tam aksi millet evlerinden çıkıp meydanlara mı koştu? Burası önemli. Eskiden Olağanüstü Hal Yasası ilan edildiği zaman vatandaş marketleri, bakkalları filan boşaltır, evine depolama, stok yapardı. Ama şimdi tam tersi oldu. Neden? Çünkü bu Olağanüstü Hal Yasası alışılmışın dışında. Tam aksine, demokratikleşme sürecimizin hızlandırılmasını teminat altına alma adımıdır bu ve süratle yasaların çıkarılması ve bu yasalarla birlikte de inşallah Parlamentomuzun şu süreci iyi işletmesi ve bir an önce Fetullahçı Terör Örgütü ve diğer terör örgütlerinden bu kurumlarımızı, devletimizin kurumlarını temizleme operasyonunun hızlandırılması olayıdır."

- "Ekonomi çökmez"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, istismarı yapılan bir konunun daha bulunduğunu vurgulayarak, "Nedir o? 'Ekonomi çöker'. Ekonomi çökmez. Şu anda idarede hükümetimiz var. Silahlı Kuvvetler filan hepsi kendi görevleri neyse o görevinin başında. Aynı şekilde, polisimiz görevinin başında. Anormal olan ne? Hükümet aynı görevini yapacak, tam aksine bir de valiliklerin görevleri artacağı gibi, valilerin bu noktadaki gücü de daha da artacaktır. Tasarruf alanları, valilerimizin daha da artacak ve böylece illerimizde de inşallah ekonomik çalışmalardaki müteşebbisimizin çalışmalarındaki süreç daha da hızlandırılacaktır." diye konuştu.

Mali disiplinden asla taviz verilmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, Merkez Bankası'nın "Piyasalarda ne TL'de, ne döviz bazında herhangi bir likitide sıkıntısı olmayacak" açıklaması yaptığını, böyle bir sıkıntının olmadığını bildirdi.

- "Devletin altyapı, üstyapı yatırımlarında asla ara vermeyeceğiz"

Recep Tayyip Erdoğan, "Yatırımcılarımıza sesleniyoruz, buradan da sesleniyorum; Tüm yatırımcılarımız, sakın yatırımlarınızı askıya almayın, aynı kararlılıkla yolunuza devam edin. Devlet olarak biz de devletin altyapı, üstyapı yatırımlarında asla ara vermeyeceğiz." şeklinde konuştu.

26 Ağustos'ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü açacaklarını dile getiren Erdoğan, "En anlamlı açılış töreni olacak. Ardından 20 Aralık'ta inşallah Boğaz'ın altından ikinci bir geçiş, ki bu otomobillerin geçişi olacak, tünelin açılışını yapacağız. Bir diğer atacağımız adımlar, inşallah süratle Kanal İstanbul, şu anda onun ihale hazırlıkları yapılıyor, bir taraftan Çanakkale Köprüsü, onun hazırlıkları yapılıyor bu dev yatırımları da yapacağız." bilgilerini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bazıları diyorlar ki, 'Böyle dönemlerde finans sıkıntısı çekilir'. Evelallah Türkiye böyle bir finans sıkıntısını çekmeyecek. Bizim hazırlıklarımız var bu noktada. Çok daha ilginç bir şeyi ifade edeceğim. Türkiye, bu süreç içerisinde Osmangazi Köprüsü'nün açılışını yaşadı. Osmangazi Köprüsü'nün verimliliği ortada. Finans sektörüne sesleniyorum; Bakın siz de lütfen faizlerinizi düşürün. Bu millete, vatana eğer hizmet verecekseniz düşürün, biraz az kazanın. Yatırımcı, sizin vereceğiniz bu ucuz krediyle bu ülkede çok daha farklı adımları atabilsin. Bu istihdam noktasında da bize çok daha farklı istihdamları getirsin.

Olağanüstü hal ilan edildi diye bazı ürünlerin satılmasında yüksek fiyat uygulamasına girenlere sesleniyorum; Eğer böyle bir yanlış teşebbüsün içinde olanlar olursa, bilsinler ki bunların tepesine devletimiz biner, hükümetimiz biner. Normal şartlar neyse bu akışta bu devam edecektir. Gıda maddesinde şunu yapalım, akaryakıtta şöyle bir yola gidelim, pompaları erken kapatalım, şunu yapalım, bunu yapalım...

Milletin hiçbir endişeye kapılmamasını isteyen Recep Tayyip Erdoğan, "Milletvekili arkadaşlarım illerinde yaptıkları çalışmada bütünüyle bu gayretleri ortaya koysunlar ve şu 3 aylık olağanüstü hal dönemini inşallah başarılı bir şekilde geçireceğimize inanıyorum. Bunun da bereketini sonunda inşallah göreceğiz." dedi.

Erdoğan konuşmasını, bütün tedbirlerin ilgili merciler tarafından alındığını, alınmaya da devam edeceğini dile getirerek, "Ha gayret diyorum, çalışmalara devam diyorum." sözleriyle tamamladı.

- "Çok şükür ki böyle bir Cumhurbaşkanına sahibiz"

TBMM Başkanı İsmail Kahraman da "Cumhurun başısınız, Cumhurbaşkanısınız ve çok şükür ki böyle bir Cumhurbaşkanına sahibiz. Her zaman da bir dünya liderisiniz. Cenabı Hakk nice hizmetler nasip etsin. Bir sürü hizmetlere imza atacaksınız inşallah ve önderliğinizde Türkiyemiz çok daha ötelere gidecek." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, bütün karşı koyma isteklerine rağmen yoluna devam edeceğini vurgulayan Kahraman, şunları kaydetti:

"Bir talihsizlik yaşadı Türkiye. Yaşadı ve geçti. Şimdiye kadar birkaç darbe oldu. Neticelenen, neticelenmeyen, teşebbüs halinde kalan. Fakat her seferinde millet köşesine çekiliyor, sesini çıkarmıyordu. Sizin cep telefonuyla, televizyon çağrınızla bütün meydanlar doldu. Türkiye, hiçbir parti gözetmeksizin tek yürek oldu. Demokrasiden yana oldu ve millet darbeyi yendi. Bu görüntü, bu ulaşılan netice benim şahsi, naçiz kanaatim, bundan böyle hiç kimse darbe heveslisi olamayacak. Zira millet, demokrasi dışında, demokrat bir idare dışında bir idareye razı olması mümkün olmaz. Bunu gösterdi. Hakimiyet ne bir zümrenin, ne bir şahsın ne de bir silahlı kuvvetindir. Hakimiyet, milletindir. Bu tescil ve tespit edildi."

- Notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde bombalanarak ağır hasar gören TBMM'ye gelişinde, Meclis Başkanı İsmail Kahraman tarafından resmi törenle karşılandı. Polislerden oluşan tören kıtasını selamlayan Recep Tayyip Erdoğan, ardından Kahraman'ın makam odasına geçti.

Karşılama töreninde, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Veysi Kaynak, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile milletvekilleri ve vatandaşlar yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Meclis Başkanı Kahraman'ın basına kapalı gerçekleşen görüşmesi yaklaşık 1 saat sürdü.

Görüşmenin ardından Erdoğan, Meclis'in bombalanan bölümlerinde incelemelerde bulundu. Saldırı nedeniyle zarar gören bölümleri gezen Erdoğan, Meclis'te oluşan hasarla ilgili de Kahraman'dan bilgi aldı.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×