Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'de

- Erdoğan, Rize Ticaret Odası Ödül Töreninde konuştu: (2) - "Çayı ek değil, asli kazanç kaynağı haline getirerek, hem kalitenin yükseltilmesini hem de üretimin artırılmasını sağladık. Sadece geçtiğimiz yıl, ÇAYKUR aracılığıyla çay üreticilerimize ödenen bedel 1,1 milyar liradır" - "Kivi olayını hafife almayalım. Çok bereketli bir ürün ve gerçekten bunun endüstrisini kurmak suretiyle de kivide, Rize çok ciddi bir konuma ulaşabilir" - "Bizim özgün mimarimizin inanın kendisi burada çok ciddi bir çekim alanı oluşturacaktır. Nasıl Safranbolu, Beypazarı evlerine gidiyorlarsa, inanın Rize'ye sadece bunun için gelecek olanlar var"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'de

RİZE (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Çayı ek değil, asli kazanç kaynağı haline getirerek, hem kalitenin yükseltilmesini hem de üretimin artırılmasını sağladık. Sadece geçtiğimiz yıl, ÇAYKUR aracılığıyla çay üreticilerimize ödenen bedel 1,1 milyar liradır." dedi.

Erdoğan, Kültürpark'ta düzenlenen "Rize Ticaret Odası Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, kentin geçmiş yıllarda yaşadığı sağlık sorunlarını anlattı.

Bugün Rize'nin yapılan yeni hastaneler, ek üniteler, araştırma merkezleri, aile sağlığı merkezleri ile sağlık alanında çok farklı bir yere ulaştığını bildiren Erdoğan, "Halen yapımı devam eden hastaneler ve sağlık birimlerimizle inşallah Rize'yi bu alanda daha da ileriye götüreceğiz." ifadesini kullandı.

"Eğitim konusunda yaşadığımız sıkıntıları hatırlıyor musunuz" diye soran Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Okula gitmek için dere tepe saatlerce yol yüründüğü, üniversitenin adını ancak Trabzon'dan sonra rastlanabildiği günleri unutmadık değil mi? Bundan 30 yıl önce Rize'de '12 fakültesi, 6 yüksekokulu, 7 meslek yüksekokulu, 3 enstitüsü olacak, bu üniversitede 17 bine yakın öğrenci okuyacak' denseydi, 30 yılı da bırakın şöyle 15-20 yıl önce denseydi, acaba kim buna inanırdı? Hamdolsun 10 yıldır faaliyette olan üniversitemiz bugün bölgesinin ve ülkemizin en seçkin eğitim öğretim kurumlarından biri olma yolunda ilerliyor. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise düzeyinde bin 674 yeni derslikle Rize'ye güçlü bir eğitim yapısı kazandırdık. İmam hatip lisemizin, pansiyonu ve spor salonuyla birlikte inşaatı sürüyor. İnşallah yakında onu da hizmete alacağız. Karadeniz Sahil Yolu'nu hatırlayın, göreve geldiğimizde yüzde 35'i bitmişti, kalan yüzde 65'i hamdolsun başbakanlığımız döneminde bitirdik. Rize'ye yaptığımız 104 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yolları, inşaatları süren Ovit tünelini, Rize İkizdere yolunu, Rize Dağdibi yolunu sizler gayet iyi biliyorsunuz. Şu anda Ovit tüneli hızla yürüyor, bitmek üzere. Lojistik tesisler, o da yapılacak."

Bu yıl havalimanının ihalesinin de yapılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ihalenin yapılmasıyla Artvin ve Rize'nin bir bölge havalimanına kavuşacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanın Ordu-Giresun'da olduğu gibi aynı şekilde deniz üzerinde yapılacağını ve dünyadaki müstesna havalimanlarından bir tanesi olacağını söyledi. Erdoğan, "Havalimanının inşası ile ilgili teknik hazırlıklar bitmek üzere, adımı kararlı bir şekilde atacağız ve ihaleden sonra da yapımı süratle devam edecek." diye konuştu.

- "Çay asıl kazanç oldu"

Türkiye'nin neresine giderseniz gidin çay deyince akla Rize'nin geldiğine dikkati çeken Erdoğan, "Çayı ek değil, asli kazanç kaynağı haline getirerek, hem kalitenin yükseltilmesini hem de üretimin artırılmasını sağladık. Sadece geçtiğimiz yıl, ÇAYKUR aracılığıyla çay üreticilerimize ödenen bedel, 1,1 milyar liradır. Ayrıca, 2004 yılında destekleme kapsamına aldığımız çay üretimi için çiftçilerimize bugüne kadar 1,6 milyar lira nakit ve hibe desteği verildi." dedi.

Çay üretiminde ve ticaretinde önemli bir yeri olan ÇAYKUR'u yeni yatırımlarla modernize ettiklerini ve büyüttüklerini dile getiren Erdoğan, Rize'nin çay üretimi konusundaki iddiasını her geçen yıl daha da güçlendirdiklerinin altını çizdi.

- "Kiviye önem verin..."

Rizeli çiftçilerden kivi üretimine önem vermelerini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kivi olayını hafife almayalım. Çok bereketli bir ürün ve gerçekten bunun endüstrisini kurmak suretiyle de kivide Rize çok ciddi bir konuma ulaşabilir." açıklamasında bulundu.

Şu anda bu konuda adım atan hemşehrileri olduğunu vurgulayan Erdoğan, bunun geliştirilmesi durumunda çayın yanında alternatif ürün olarak Rize'nin yeni bir adım atacağını söyledi. Erdoğan, aynı şekilde fındık konusuna da yönelinmesi gerektiğinin işaret ederek tarımsal üretim için çiftçilere destek olmayı sürdüreceklerini bildirdi.

Dere ıslahı, içme suyu tesisleri, doğalgaz, yüzde 80'i tamamlanan organize sanayi bölgesi, lojistik üs merkezi gibi çalışmalarla Rize'yi her alanda yeni ve önemli bir yere taşıdıklarını belirten Erdoğan, kent için bir diğer önemli konunun ise turizm olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Turizm, Rize için en az çay kadar büyük kazanç sağlama potansiyeli olan bir sektör. Rize aslında önemli bir destinasyon ama Rize'nin kadrini kıymetini Rizeli bilmedi ki başkası bilsin. Başbakan olduğum günden beri hep söylerim, Allah aşkına Rize'de ev mi yapıyorsun, ev yapıyorsan şu yerel mimariyle, özgün mimariyle bu evi yap. Rastgele böyle çıkıyor da çıkıyor, dikey mimariyle. Öyle mimari proje falan da yok. Kendi aklı ne el veriyorsa onu yapıyor. Sevgili hemşehrilerim, böyle bir şey olmaz. Bizim özgün mimarimizin, inanın kendisi burada çok ciddi bir çekim alanı oluşturacaktır. Nasıl Safranbolu, Beypazarı evlerine gidiyorlarsa, inanın Rize'ye sadece bunun için gelecek olanlar var. Çok böyle devlet başkanlarını, bazen kendilerine video çekimlerini gösterdiğimde 'nerede bunlar' diyorlar. 'Burası cennet' diyorlar. Ama bu cennetten ne için o insanları mahrum ediyoruz. Öyleyse eğer kendimize ev yapıyorsak 4-5 kat evi, çok da sondaj itibarıyla durumu uygun olmayan yere yapmanın anlamı yok. Ne zemin etüdü yaparlar, ne başka bir şey. Gelir kondurur, ondan sonra da sel felaketi olduğu zaman başlar devlete küfretmeye. Devletin suçu, ne suç senin. Sen geldin bu şekilde yaptın. Kondurdun buraya, devleti suçlamanın bir anlamı yok, gel şunu bizim özgün mimarimize uygun yap iş bitsin."

Bunların aşılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, sanayicilerden, tüccarlardan özgün mimarinin vatandaşlara anlatılmasını istedi.

Yeni yeni oteller yapılmaya başlandığını bildiren Erdoğan, Rizespor A.Ş'nin de bir otel projesi olduğunu ve yakın zamanda hayata geçmesiyle Rize'nin otelcilik alandaki sıkıntısını büyük oranda aşacağını kaydetti.

(Sürecek)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×