Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'de

- Erdoğan, vatandaşlara hitap etti: (2) - "Şu anda parlamentoda dokunulmazlıkla ilgili bir oylama yapılıyor. Bu tarihi oylamada, benim milletim bu ülkede suçlu olan parlamenterleri, bu parlamentoda görmek istemiyor. Hele hele bölücü terör örgütünün desteklediklerini bu parlamentoda görmek istemiyor" - "(Paralel devlet yapılanması) Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavan ihanet. Bunların tanımı bu. Halk, onlara gönül verenler hakikaten samimi. Ama ortada tüccarlar var, onların sırtından himmetti, şuydu, buydu neleri götürdüler, neleri... Zekatı, sadakayı, himmeti her şeyi götürdüler. Ticaret. Üstünde de ne var? İhanet. İşte inanıyorum ki onlara gönül veren kardeşlerim de bir aldanmışlığın içerisinde. İnşallah fark ederler de yol erkenken dönerler"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'de

RİZE (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şu anda parlamentoda dokunulmazlıkla ilgili bir oylama yapılıyor. Bu tarihi oylamada, benim milletim bu ülkede suçlu olan parlamenterleri, bu parlamentoda görmek istemiyor. Hele hele bölücü terör örgütünün desteklediklerini bu parlamentoda görmek istemiyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını kıldığı Sahil Camisi'nden çıkışında, kendisini bekleyen vatandaşlara hitabında, ülke üzerinde oynanan oyunların görüldüğünü söyledi.

Her gün şehitlerin geldiğini, şehitlik makamının sıradan olmadığını belirten Erdoğan, "Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Onlar diridirler ama siz bilemezsiniz" ayetini hatırlattı. Mehmetçiğin ismini Hazreti Muhammed'den aldığını, "küçük Muhammed" anlamına geldiğini anlatan Erdoğan, İslam dünyasında hiçbir ülkenin askerinde böyle bir isim bulunmadığına işaret etti.

Mehmetçiğin şu anda teröristlerle vuruştuğuna ve gereğini yaptığına işaret eden Erdoğan, şehitlerin aileleri nasıl üzülüyorsa kendilerinin de öyle üzüldüğünün altını çizdi. Teröristlere bunun bedelinin ağır ödetildiğini dile getiren Erdoğan, "Ödetmeye de devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Gürcü'sü ile 79 milyonun tek millet olduğuna işaret eden Erdoğan, teröristlerin bu ülkeyi bölemeyeceğini, Kürtlerin temsilcisi olamayacağını, bir üst aklın uşağı olduğunu kaydetti.

- "Bunun bedelini ağır ödemeye devam edecekler"

Türk bayrağının rengi şehitlerin kanından aldığını, hilalin bağımsızlığın sembolü yıldızın ise şehidin ta kendisi olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bizim bayrağımıza eş bir şeyler, yapıyorlar. Onlar paçavradır, paçavra. Bu ülkede, o tür adım atanlar yanılacaklardır ve bunun bedelini ağır ödemeye de devam edecekler." diye konuştu.

"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer üstünde ölen vardır" dizelerini anımsatan Erdoğan, uğrunda ölenlerin bulunduğunu bu topraklar üzerinde kimsenin operasyon yapamayacağını vurguladı. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tek devlet. Çıkmışlar ne söylüyorlar? Paralel devlet, paralel yapılanma. Devlet içinde devlet olabilir mi? Asla, tek devletimiz var, Türkiye Cumhuriyeti devleti. Şimdi bunların bir kısmı Pensilvanya'da, bir kısmı Avrupa'nın bazı ülkelerinde, bir kısmı başka yerlerde. Niye kaçıyorsunuz? Eğer dürüstseniz, samimiyseniz, suçlu değilseniz niye bu topraklarda değilsiniz? Bir kısmı da nerede, cezaevinde. Onlar da orada. Ne demiştik? İnlerine ineceğiz, inlerine. İndik mi? Ben şimdi buradan Paralel Devlet Yapılanması'nın içerisinde yer alanlara sesleniyorum, ey kardeşlerim hala aldanıyor musunuz? Bölücü terör örgütüyle omuz omuza olan, bu sizi yönetenlerle hala nasıl beraber oluyorsunuz? Bu Cumhuriyet Halk Partisi ile beraber olanlarla siz nasıl beraber oluyorsunuz? Bunlara biliyorsunuz, bir tanım getirdim. Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavan ihanet. Bunların tanımı bu. Halk, onlara gönül verenler hakikaten samimi. Ama ortada tüccarlar var, onların sırtından himmetti, şuydu, buydu neleri götürdüler, neleri. Zekatı, sadakayı, himmeti her şeyi götürdüler. Ticaret. Üstünde de ne var? İhanet. İşte inanıyorum ki onlara gönül veren kardeşlerim de bir aldanmışlığın içerisinde. İnşallah fark ederler de yol erkenken dönerler."

- Dokunulmazlık dosyaları

Erdoğan, Meclis'te dokunulmazlıkla ilgili tarihi bir oylama yapıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Bu tarihi oylamada, benim milletim bu ülkede suçlu olan parlamenterleri bu parlamentoda görmek istemiyor. Hele hele bölücü terör örgütünün desteklediklerini, bu parlamentoda görmek istemiyor. Şu anda, iktidar partisi, bunun yanında MHP bu konuda diyorlar ki, 'Burada olmamaları lazım.' Bunun bedelini niçin parlamento ödesin? Parlamentoya yargı bunların fezlekelerini gönderdi mi, gönderdi. 168 milletvekiliyle alakalı, 670'e yaklaşık fezleke var. Bu fezlekelerle ilgili niçin milletvekilleri millet nezdinde düşük kalsın. Onlar da şimdi ne yapıyorlar? Bugünkü oylamayla inşallah hayırlı bir netice çıkarsa bütün bu fezleke dosyalarını, nereye gönderecekler yargıya. Alın yargılayın. Bedeli neyse ödesinler. Olması gereken o değil mi?"

Dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişikliği konusunda bugün ilk 2 turda alınan sonuçlara bakıldığında parlamentoda bu işin biteceğinin görüldüğünü dile getiren Erdoğan, ancak Anayasa değişikliğinin referanduma kalması durumunda milletin en doğru kararı vereceğini söyledi.

Fetih dolayısıyla 29 Mayıs'ta, İstanbul'da muhteşem bir kutlama yapacaklarını bildiren Erdoğan, yaklaşan ramazan ayının da İslam alemi ve insanlık için birlik ve beraberliğe vesile olması temenni etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması sırasında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile bazı milletvekiller de bulundu.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×