Cumhurbaşkanı Erdoğan Malatya'da

- Erdoğan: (2) - "Millet nazarında hiçbir karşılıkları olmadığı halde millete mürebbiyelik yapmayı kendilerine hak görenler, milli iradenin güçlenmesini bir türlü kabullenemediler. Çünkü bunlar için Türkiye, uğruna can verilecek bir vatan değil, sadece imkanlarından faydalanılacak bir ülkedir. Millete tepeden bakmaya, milleti hor görmeye alışanlar yeni Türkiye'yi kendileri için yaşanmaz bir yer olarak ifade etmeye başladılar" - "Dünyanın en ücra köşesindeki bir ülke dahi hapşırsa nezle olan bir Türkiye'den küresel krizlere direnç kazanmış, kendi imkanlarıyla bu krizleri aşan bir Türkiye'ye geldik" - "Son Amerika ziyaretimizde, konferans vermek üzere gittiğimiz binanın önünde gördüğümüz utanç tablosu, bu çetenin artık kimlerin oyuncağı olduğunun en son örneğidir. Bölücü terör örgütünün mensuplarıyla, Ermeni diasporasıyla birlikte hareket etmekten, aynı safta yer almaktan çekinmeyen Paralel ihanet çetesinin mensupları, adeta ülkeleriyle hiçbir bağlarının kalmadığını ilan ediyorlar. Ermeni ASALA örgütünün mensuplarıyla bir aradaydılar, YPG ile bir aradaydılar ve orada el ele onların bayraklarının önünde, paçavralarının önünde bize karşı slogan atıyorlardı" - "Spekülasyonlarla servetine servet katmaya alışmış simsarlar, umduklarını bulamayacaklardır. Kandan ve candan beslenen vampirler gibi ülkemizin üzerine atlayan teröristler de onların iplerini ellerinde tutanlar da gayelerine ulaşamayacaklardır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Malatya'da

MALATYA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Millet nazarında hiçbir karşılıkları olmadığı halde millete, mürebbiyelik yapmayı kendilerine hak görenler milli iradenin güçlenmesini bir türlü kabullenemediler. Çünkü bunlar için Türkiye, uğruna can verilecek bir vatan değil, sadece imkanlarından faydalanılacak bir ülkedir. Millete tepeden bakmaya, milleti hor görmeye alışanlar yeni Türkiye'yi kendileri için yaşanmaz bir yer olarak ifade etmeye başladılar." dedi.

Erdoğan, Belediye Nikah Sarayı'nda sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldiği yemekteki konuşmasında, Türkiye'nin 4. çeyrekte yüzde 5,7 büyüyerek son 17 çeyreğin en yüksek performansını sergilediğini söyledi.

Sanayi üretim endeksinin de yüzde 5,8 artışla son 7 ayın zirvesine ulaştığını belirten Erdoğan, mart ayında borsada yabancı yatırımcıların 1 milyar doların üzerinde hisse senedi alımı yaptığını anımsattı.

Türkiye'nin dünya ticaretindeki payının binde 57'den binde 89'a yükseldiğini hatırlatan Erdoğan, yaşanan tehdide, sabotaj girişimine ve saldırıya rağmen bu başarılara ulaşıldığını vurguladı.

Söz konusu rakamların, uluslararası kuruluşların Türkiye ile ilgili tahminlerinin çok üstünde olduğunu anlatan Erdoğan, "Dünyanın en ücra köşesindeki bir ülke dahi hapşırsa nezle olan bir Türkiye'den, küresel krizlere direnç kazanmış, kendi imkanlarıyla bu krizleri aşan bir Türkiye'ye geldik. Bu durumu hazmedemeyen, Türkiye'nin kendi başarı hikayesini yazmasından, diğer ülkelere örnek olmasından rahatsız olan kesimler olduğunu biliyoruz." ifadelerini kullandı.

İç meseleleriyle uğraşmaktan, etrafındaki olup bitenlerle ilgilenmeyen güçsüz, iddiasız ve yarı müstemleke bir Türkiye görüntüsünün çok uzun yıllar bu çevrelerin işine geldiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Millet nazarında hiçbir karşılıkları olmadığı halde, millete mürebbiyelik yapmayı kendilerine hak görenler, milli iradenin güçlenmesini bir türlü kabullenemediler. Çünkü bunlar için Türkiye, uğruna can verilecek bir vatan değil, sadece imkanlarından faydalanılacak bir ülkedir. Millete tepeden bakmaya, milleti hor görmeye alışanlar yeni Türkiye'yi kendileri için yaşanmaz bir yer olarak ifade etmeye başladılar." değerlendirmesinde bulundu.

Yazar Cemil Meriç'in böyleleri için "vatanı yaşanmaz görenler, vatanını yaşanmazlaştıranlardır" dediğini hatırlatan Erdoğan, 3 Kasım 2002'den itibaren medyada, siyasette, akademide, ticarette, sanatta ve sinemada bu kişilerin örneklerine şahit olduklarını belirtti.

- "Devşirilen Anadolu çocukları, bugün birer piyon olarak kullanılıyor"

Erdoğan, kendi ülkesine ve milletine karşı husumet besleyenlerin her dönemde farklı kimliklerle karşılarına çıktığını kaydetti.

Adları ve temsilcileri farklı olsa da amaçlarının aynı olduğunu vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunların pek çoğunu geçmişten beri biliyor, ona göre gardımızı alıyorduk. Fakat bazen hiç ummadığımız yerlerden, darbeler aldığımız da oldu. Paralel ihanet çetesi bunlardan biriydi. Bu çete milletimizin çocuklarının rızkından keserek, verdiği imkanları, himmetleri, hayır ve hasenatı dünyanın dört bir köşesinde Türkiye karşıtı lobilere peşkeş çekti. Birçok yerlerde senato seçimlerinde, milletvekili seçimlerinde onlara, bunları parasal yardımla yedirdi. 'Hizmet' diyerek, 'altın nesil' diyerek, devşirilen Anadolu çocukları, bugün dünyanın dört bir yanında ülkemizin ve milletimizin itibarını lekelemek için birer piyon olarak kullanılıyor.

Son Amerika ziyaretimizde, konferans vermek üzere gittiğimiz binanın önünde gördüğümüz utanç tablosu, bu çetenin artık kimlerin oyuncağı olduğunun en son örneğidir. Bölücü terör örgütünün mensuplarıyla, Ermeni diasporasıyla birlikte hareket etmekten, aynı safta yer almaktan çekinmeyen paralel ihanet çetesinin mensupları, adeta ülkeleriyle hiçbir bağlarının kalmadığını ilan ediyorlar. Ermeni ASALA örgütünün mensuplarıyla bir aradaydılar, YPG ile bir aradaydılar ve orada el ele onların bayraklarının önünde, paçavralarının önünde bize karşı slogan atıyorlardı."

- "Su koyuvermeye, işi sulandırmaya, yokuşa sürmeye başladılar"

Aynı şekilde bölücü örgütün siyasi temsilcilerinin ülke ülke dolaşarak terör örgütünün kanlı eylemlerini temize çıkarmaya, canlı bombaları kahraman gibi göstermeye ve terörü meşrulaştırmaya çalıştığının altını çizen Erdoğan, ana muhalefet partisinin de bunlara lojistik ve moral desteği verdiğini ve milletten korktuğu için dokunulmazlık konusunda "güya bir tavır" aldıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdiden o konuda da su koyuvermeye, işi sulandırmaya, yokuşa sürmeye başladılar. Ancak şunu bir an olsun akıllarından çıkarmasınlar ki milletimiz yaşanan tutarsızlıkların, girilen kirli ittifakların kaydını hafızasına kaydediyor. Karanlık odaklarla iş tutan herkes zamanı gelince milletimize mutlaka hesap verecektir" diye konuştu.

Bu ülke ve millet için hizmet üreten, proje ortaya koyan, gayesi ve ideali olan herkesi desteklemeye gayret ettiklerini dile getiren Erdoğan, kendileri için asıl meselenin 79 milyonun menfaati olduğunu ifade etti.

Erdoğan, milletin hassas terazisinin hiçbir zaman şaşmayacağını, 7 Haziran ile 1 Kasım'a bakıldığında da şaşmadığının görüldüğünü söyledi.

- "Simsarlar, umduklarını bulamayacaklardır"

Erdoğan, salonda bulunanlara, "Sizler böyle dik durduğunuz müddetçe, Türkiye emin adımlarla 2023 hedeflerine yürüyecek, tüm kriz beklentilerini bir kez daha inanıyorum ki boşa çıkaracaktır. Sizin iradenizi, istiskal etmek, aşağılamak, gasp etmek için nöbet bekleyenler hep hayal kırıklığına uğrayacaktır." diye seslendi.

Ekonomide kriz çıkması için dua edenlerin olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Spekülasyonlarla servetine servet katmaya alışmış simsarlar, umduklarını bulamayacaklardır. Kandan ve candan beslenen vampirler gibi ülkemizin üzerine atlayan teröristler de onların iplerini ellerinde tutanlar da gayelerine ulaşamayacaklardır, bunun da bilinmesini isterim. Çünkü biz gücümüzü Hak'tan ve halktan alıyoruz, farkımız bu. Bizim arkamızda milletimiz vardır, bizim arkamızda Malatya var, bizim arkamızda gönülleri ve duaları bizimle olan yüz milyonlarca garip, mağdur, mazlum var. Bundan daha büyük bir güç olabilir mi?" değerlendirmesini yaptı.

Malatya'ya hizmet etmenin sadece hükümetin ve devletin sorumluluğunda olmadığının altını çizen Erdoğan, Malatyalı işadamlarından da şehirlerine karşı daha fazla sorumluluk üstlenmelerini, ellerini taşın altına daha fazla koymalarını istedi.

Bölgeye ve Malatyalılara hizmet edecek onkoloji hastanesini şehre kazandırmak istediklerini aktaran Erdoğan, Malatyalı işadamlarının da projeye imkanları ölçüsünde katkı sağlaması, sahip çıkmasını arzu ettiğini dile getirdi.

- İnsanın ölünce kapanmayacak üç ameli

Hazreti Muhammed'in insanoğlunun ölünce kapanmayacak üç amelini, "Bir, geride sadakai cariye yani köprü, cami insanlara hizmet veren bir hayır kurumu bırakan. İki, hayırlı bir evlat yani kendisi için dua edip hayru hasenat yapan bir evlat bırakan. Üç, geride faydalanılacak bir ilim bırakan" olarak buyurduğuna işaret eden Erdoğan, "Bu kutlu tavsiye uyarınca, adımlarımızı atmalıyız. Ben buradaki her bir işadamı kardeşimin meseleye bu şekilde yaklaşarak gereken tavrı göstereceğine inanıyorum. Aranızda okul yaptıranı biliyorum, mescit-cami yaptıranı biliyorum, bu tür hastanelerde yatırımları olanları biliyorum. Bunların artarak devamı bilin ki bize kaybettirmez, kazandırır. Ne kadar verirseniz çok daha fazlası size geri döner, bunu bilmenizi isterim" diyerek açılışını yaptıkları eser ve hizmetlerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Erdoğan, yarın kutlanacak "Anneler Günü"nü de tebrik ederek, "Bir gün bizim Anneler Günümüz yok onu da söyleyeyim, tüm ömür bizim anneler günümüzdür. Çünkü, anneler başka. Biz, onların eseriyiz. Ayaklarının altı öpülesi anneler, onlar başka. Şu anda belki annesi hayatta olanlar bu işin kıymetini bilmeyebilirler. Ama annesini kaybetmiş olanlar bu işin kıymetini çok daha iyi anlar." diyerek sözlerini tamamladı.

(Bitti)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×