Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da

- Erdoğan (3) - "Onlar sizin böyle meydanlara çıkacağınızı düşünmüyorlardı. 7'den 70'e kadınıyla erkeğiyle bir çağrı ve bu çağrıdan sonra meydanlara dökülüş var ya o bütün hesapları altüst etti" - "Taksim'deki kışla inşallah isteseler de istemeseler de tarihine uygun olarak o da yapılacak. Orada bir tarih müzesi yapacağız, bir şehir müzesi yapacağız. Atatürk Kültür Merkezinin olduğu yere Türkiye'nin ilk opera binasını da inşallah oraya yapacağız. Taksim'de duvarın tam arkasına da inşallah proje hazır, Taksim Camisi'ni de oraya inşa edeceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Onlar sizin böyle meydanlara çıkacağınızı düşünmüyorlardı. 7'den 70'e kadınıyla erkeğiyle bir çağrı ve bu çağrıdan sonra meydanlara dökülüş var ya o bütün hesapları altüst etti." dedi.

Erdoğan, FETÖ'nün darbe girişimini protesto etmek için Kısıklı'da toplananlara seslendi.

Milli İradenin darbeye teşebbüs edenlerin oyunlarını bozduğunu söyleyen Erdoğan, "Onlar sizin böyle meydanlara çıkacağınızı düşünmüyorlardı. 7'den 70'e kadınıyla erkeğiyle bir çağrı ve bu çağrıdan sonra meydanlara dökülüş var ya o bütün hesapları altüst etti. Rabbim birliğimizi daim etsin inşallah ve bu birlik üzere sabit kadem olalım, yolumuza da böyle devam edelim. Ben sizin gözlerinizde bunu görüyorum. Sizin yüreklerinizden bunu okuyorum ve inşallah bu şekilde de bunu yürüteceğiz ama yorulmayacağız değil mi? Aynen devam edeceğiz. Gecenin bu saatinde maşallah." diye konuştu.

Erdoğan, hükümetin gayretli ve iyi bir yolda olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"İnşallah şurada 1 ay kadar bir süre kaldı, 26 Ağustos inşallah Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü açacağız. Nasıl Osmangazi Köprüsü ile adeta yeni bir devir açıldı. Avrupa - Asya arasında yeni bir süreç başladı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile de İstanbul bir başka güzel olacak. Kınalı ile Akyazı arasındaki yolları da bitirdiğimiz zaman Edirne'den çık bastır Akyazı, Sakarya'ya kadar gel. Bu millet neye layık değil ki? Hamdolsun her şey kararlı bir şekilde yürüyor. 26 Aralık'ta da bir başka eser Avrasya Tüneli, şimdi Marmaray'dan malum raylı sistemle 1 milyon 400 bin kişi yaklaşık 3 sene içinde geçti. Şimdi de Avrasya Tüneli ile araçlarımız geçecek, Ahırkapı'dan geliyorsunuz arabanızla denizin altından Haydarpaşa'nın oradan çıkıyorsunuz. Bütün bunlar İstanbul'un trafiğini daha iyi bir noktaya getirmek için ama İstanbul'a, bu millete bu yeter mi? Yetmez. Yeni bir adım daha atıyoruz şimdi inşallah Kanal İstanbul'un da projeleri de bitiyor. Tabii bu da yetmez yeni bir adım daha atıyoruz. Çanakkale'yi de köprüyle geçeceğiz, onun da çalışmaları başladı. Şu anda hemen karşımızdan metro geçiyor. Üsküdar'dan ta Dudullu'ya kadar metro geçecek."

- "İsteseler de istemeseler de Taksim'deki kışla tarihine uygun olarak yapılacak"

Taksim Meydanı ve Saraçhane Parkı'nda canlı yayınla kendisini izleyenleri selamlayan Erdoğan, Taksim'dekilere müjdeleri olduğunu belirterek, şunları aktardı:

"Taksim'deki kışla inşallah isteseler de istemeseler de tarihine uygun olarak o da yapılacak. Orada bir tarih müzesi yapacağız, bir şehir müzesi yapacağız. Bitmez, şu andaki Atatürk Kültür Merkezinin olduğu yere, yanındaki boşluk, arkasındaki boşluk tamamıyla orası yıkılacak ve Türkiye'nin ilk opera binasını da inşallah oraya yapacağız. Bitmedi, üçüncü bir müjdemiz daha var Taksim'de, orada maksem var, maksem nedir biliyor musunuz? Suyun taksim edildiği yer, hani o böyle tarihi duvarlar var ya o duvarın tam arkasına da inşallah proje hazır Taksim Camisi'ni de oraya inşa edeceğiz. Taksim'in tamamını yayalaştıracağız. Bütün trafiği yerin altına alacağız. Taksim çok ciddi bir çekim merkezi haline gelmiş olacak. Bir kaç yıl içerisinde Taksim Meydanı bu kadar garip olmayacak, daha zengin olacak, daha güzel olacak, daha farklı olacak."

Talep edilecek şeylerin sadece ülke içinde değil dünyada ne getirir ne götürür diye bakılması gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir keresinde Sultanahmet'te bir cuma namazındayız. Orada bir durum yaşadım. O gün de yine Sultanahmet garipti, dolu değildi. Sultanahmet'i dolduralım. Süleymaniye'yi dolduralım. Ayasofya'da da zaten sembolik de olsa yer var. Orada bu ibadetleri yapmaya zaten yol açık. Şu anda Esenler de bizi izliyor. Esenler çok büyük bir değişim yaşıyor. Kentsel dönüşüm yaşıyor. Değişimin yanında inşallah Esenler tanınamaz hale geldi. Daha güzel olacak. Geçenlerde bir toplu açılışı yaptık." diye konuştu.

- Şehitler için Fatiha

Ankara'da da konuşmasını Kızılay Meydanı'nda takip eden vatandaşlara da selam gönderen Erdoğan, "İnşallah Saraçhane Meydanını anlatmaya gerek yok. Orası zaten bir tarihi. Bu olaylarda Fatih birçok şehide ne yazık ki şahitlik yaptı. Allah razı olsun, birliğimiz daim kılsın." dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının sonunda Kısıklı'da kendini dinleyen vatandaşlarla birlikte "Beraber yürüdük" adlı şarkının sözlerini tekrarlayarak, "Beraber yürüdük biz bu yollarda. Beraber ıslandık yağan yağmurda. Şimdi dinlediğim tüm şarkılarda bana her şey sizi, şehitlerimizi, Türkiye'yi hatırlatıyor. Gecemiz mübarek olsun. Geleceğimiz aydınlık olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun. Abdullah Tayyip inşallah diğer şehitlerimiz gibi kabrinde babasıyla yan yana inanıyorum ki bizi seyrediyor. Mekanı cennet olsun." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda şehitler için Fatiha okudu.

(Son)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×