Cumhurbaşkanı Erdoğan halka seslendi

- Erdoğan: (2) - "Parlamento bugün toplandı. Bir araya geldiler ve 4 siyasi parti bir ortak bildiri yayımladılar. Gerçekten güzel de bir bildiri yayımladılar. Bu ortak bildiri aynı zamanda bizim de bildirimizdir. Biz de bunun altına imzamızı koyarız. İşte bu birliğe, beraberliğe, dayanışmaya her zaman ihtiyacımız var. Bunu yaptığımız anda bizim aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Zaten bu olanlar, Türkiye'nin yükselişini hazmedemeyenlerin, hazmedemeyen büyük patronların operasyonudur bu" - "Şu anda Türk Silahlı Kuvvetleriyle milletimizi karşı karşıya getirmek isteyen dış güçler olabilir, içeriden takviyeli güçler olabilir. Sakın bu oyuna da gelmeyelim. Eninde sonunda bu Silahlı Kuvvetler bizimdir. Bu Silahlı Kuvvetler, "paralel yapı"nın değildir. Bu kardeşiniz de Anayasa'nın amir hükmü gereğince Silahlı Kuvvetlerin Başkomutanıdır" - "Amerikalı dostlarımız da kalkıp Pensilvanya'daki o terörist başını bize teslim ettiği andan itibaren çok şey değişecek. Onun için biz de diyoruz ki bizim stratejik müttefikimiz olarak, model ortağımız olarak ABD'nin Pensilvanya'dakini bize teslim etmesi lazım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan halka seslendi

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Parlamento bugün toplandı. Bir araya geldiler ve 4 siyasi parti bir ortak bildiri yayımladılar. Gerçekten güzel de bir bildiri yayımladılar. Bu ortak bildiri aynı zamanda bizim de bildirimizdir. Biz de bunun altına imzamızı koyarız. İşte bu birliğe, beraberliğe, dayanışmaya her zaman ihtiyacımız var. Bunu yaptığımız anda bizim aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Zaten bu olanlar, Türkiye'nin yükselişini hazmedemeyenlerin, hazmedemeyen büyük patronların operasyonudur bu." dedi.

Bölücü terör örgütü FETÖ mensuplarının darbe girişimine tepki göstermek amacıyla Üsküdar Kısıklı'da toplanan vatandaşlara seslenen Erdoğan, vatandaşların "İdam isteriz" sloganları üzerine, "Şüphesiz ki her talebin değerlendirilmesi, konuşulması, görüşülmesi demokratik ülkelerde bir haktır. Bu, parlamento çatısı altında değerlendirilir. Bunun için bir yerlerden izin almaya da gerek yok." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "paralel yapı"nın İstiklal Savaşı'nın mücadelesini vermiş olan TBMM'yi de bombaladığına değinerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün bu yapı, bu bombaladıkları yerde artık parlamento çalışmalarının duracağını zannediyordu. Parlamento bugün toplandı. Bir araya geldiler ve 4 siyasi parti bir ortak bildiri yayımladılar. Parlamento, toplantısını yaptı. Gerçekten güzel de bir bildiri yayımladılar. Bu ortak bildiri aynı zamanda bizim de bildirimizdir. Biz de bunun altına imzamızı koyarız. İşte bu birliğe, beraberliğe, dayanışmaya her zaman ihtiyacımız var. Bunu yaptığımız anda bizim aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Zaten bu olanlar, Türkiye'nin yükselişini hazmedemeyenlerin, hazmedemeyen büyük patronların operasyonudur bu."

Vatandaşların ilk andan itibaren millet olarak meydanlara çıkmasının, her şeyi altüst ettiğini anlatan Erdoğan, "Diyorum ki, rehavet yok ve hafta boyu biz bu birlikteliğimizi devam ettirmeliyiz. Bu noktada hemfikir miyiz? Hafta boyu bu buluşmaları devam ettirmeliyiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek Başbakan Binali Yıldırım gerek hükümetin gerekse devletin tüm kurumlarının çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, polisin verdiği şehitlere rağmen dik durduğunu vurguladı.

Operasyon kapsamında alınan birçok general olduğunu dile getiren Erdoğan, "Ama şimdi ben bir şeyi hatırlatmak istiyorum. Burada bir oyuna da gelmeyelim. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetleriyle milletimizi karşı karşıya getirmek isteyen dış güçler olabilir, içeriden takviyeli güçler olabilir. Sakın bu oyuna da gelmeyelim. Eninde sonunda bu Silahlı Kuvvetler bizimdir. Bu Silahlı Kuvvetler, "paralel yapı"nın değildir. Bu kardeşiniz de Anayasa'nın amir hükmü gereğince Silahlı Kuvvetlerin Başkomutanıdır." diye konuştu.

- "İnşallah yarınlara güçlü bir şekilde yürüyeceğiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu anda yargısıyla, polisiyle, askerin dürüst, samimi olan kesimiyle, devletin kurumlarıyla el ele, birlikte, beraber aydınlık geleceğe yüründüğünü belirtti.

Vatandaşlardan "paralel yapı"nın kurslarına, okullarına çocuklarını göndermemelerini istediğini hatırlatan Erdoğan, devletin okullarında çocuklara hafta sonu ücretsiz kurslar yapıldığını anlattı. Erdoğan, "Siz zaten onları karşılıksız bıraktığınızda onlar kendiliğinden kapanır." dedi.

Erdoğan, şu anda binlerce yargı mensubunun, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulundan 5, Anayasa Mahkemesinden 2 kişinin açığa alındığını dile getirerek, "Şu anda yargı gerçekten kararlarını süratli bir şekilde veriyor ve bu özgüvenle birlikte de inşallah yarınlara birlik, beraberlik ve güçlü bir şekilde yürüyeceğiz." diye konuştu.

- "Kimin ne olduğu çok iyi ortaya çıktı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayrağın unutulmaması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Ne diyoruz, tek millet. Tek millet kavramının içinde ne var? Türküyle, Kürtüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Abazasıyla, Romanıyla, Boşnakıyla, Arnavutuyla velhasıl 79 milyon tek millet. Bölünmek yok. İki, tek bayrak. Bayrağımızın rengi, şehidimizin kanıdır. Hilal, bağımsızlığımızın ifadesidir. Yıldız, şehidimizin tek yıldızıdır. Bayrağımızın üstüne bayrak yok. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/ Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Onun için tek vatan, 780 bin kilometrekarede tek vatan. Bu vatanı böldürtmeyeceğiz. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Dört, tek devlet. Devlet üstüne devlet asla. Çıkmışlar 'paralel devlet'... Temmuzdan itibaren ülkemizi bölmeye çalışan terörist örgütlere karşı askerimizle, polisimizle biliyorsunuz çok ciddi bir mücadele sürdürdük. Hala o mücadele ağırlıklı Güneydoğu Bölgesi'nde sürüyor. Orasını da Allah'ın izniyle başaracağız. Bu ülkeyi biz 3-5 teröriste bırakmayacağız. Bundan da sağlam çıkacağız ama dediğim gibi tek devlet anlayışıyla da bu Paralel Devlet Yapılanması'na da asla bu ülkeyi teslim etmeyeceğiz."

Temizlenme operasyonu başladığını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bütün yetkili ilgili mercilere buradan hitap ediyorum; Başbakanımızla, bakan arkadaşlarımızla da bunların hepsini paylaştım ve bunların üzerine üzerine gideceğiz, nerede ne varsa... Demiştim ya, 'İnlerine gireceğiz.' İnlerine bunların girdik, giriyoruz. Şu olay var ya, Allah'ın bize büyük bir lütfudur. Çünkü kimin ne olduğu çok iyi ortaya çıktı. Bunların imamları falan ortaya çıktı. Şimdi bunların üzerine gitmek suretiyle, kaçanlar kurtuluyor onların da takipçisiyiz. Amerikalı dostlarımız da kalkıp Pensilvanya'daki o terörist başını bize teslim ettiği andan itibaren çok şey değişecek. Onun için biz de diyoruz ki bizim stratejik müttefikimiz olarak, model ortağımız olarak ABD'nin Pensilvanya'dakini bize teslim etmesi lazım. Bu çağrıyı da ben yapıyorum, ama sizlere de diyorum ki rehavet yok, beraber dik duracağız, eğilmeyeceğiz sonuna kadar bu işi kovalayacağız." diye konuştu.

(Bitti)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×