Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle buluştu (9)

- Erdoğan: - "Şu anda İslam İşbirliği Teşkilatı olarak çeşitli çalışmalarımız var ama bu çalışmalar hayata geçmiyor. Bunu hayata geçirmek için çok gayretliyiz. Er veya geç ben bir şeyler olacağına inanıyorum" - "(Cemaat-i İslami Partisi'nin lideri Motiur Rahman Nizami'nin idam edilmesi) Bana göre o bizim şehidimizdir. Kendisi orada bakanlık da yapmıştır. Böyle bir insana 45 yıl kadar önce atılmış bir suçlamayla bugün böyle bir ceza vermek gerçekten ne vicdani ne insani ne de ahlakidir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle buluştu (9)
20 Mayıs 2016 Cuma 03:12

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şu anda İslam İşbirliği Teşkilatı olarak çeşitli çalışmalarımız var ama bu çalışmalar hayata geçmiyor. Bunu hayata geçirmek için çok gayretliyiz. Er veya geç ben bir şeyler olacağına inanıyorum." dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen, A Haber-Atv ortak yayınındaki "Gençlerle Büyük Buluşma" programında soruları yanıtladı.

Afganistan'dan gelen Şahveli Savaş adlı genç, Afganistan dağlarından çıkarılan "Firuze" taşından yapılmış bir tespih hediye etti. Ardından üniversite öğrencisi Savaş'ın, başkentte kütüphane sorunu yaşadıklarını, bu sorunun çözümü için atılan bir adımın olup olmadığını sorması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerin bir süre daha sabretmesini istedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde oluşturulan kütüphanenin hizmete açılması ile 24 saat hizmet vereceğini vurgulayan Erdoğan, şu ana kadar 500 bine yakın kitabın alımının gerçekleştiğini, bunların dijital ortama aktarılmasının ardından verilecek hizmetin herkese açık olacağını dile getirdi.

- "Türkiye'nin güçlenmesi lazım"

Savaş, Türkiye'de hep AB ile müzakere sürecinin konuşulduğunu ancak AB'nin bu konudaki samimiyetsiz yaklaşımının da herkes tarafından görüldüğünü vurgulayarak, neden İslam Birliği çatısı altında toplanılmadığını sorması üzerine Erdoğan, düşüncesinden dolayı Savaş'ı kutladı.

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın dönem başkanlığının Türkiye'de olduğunu hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"İslam dünyasının bu noktada sıkıntıları çok çok fazla. Biz birbirimizi anlamakta maalesef zorlanıyoruz. Şu anda İslam İşbirliği Teşkilatı olarak çeşitli çalışmalarımız var ama bu çalışmalar hayata geçmiyor. Bunu hayata geçirmek için çok gayretliyiz. Er veya geç ben bir şeyler olacağına inanıyorum. Ama biraz zamana ihtiyacımızın olduğunu görüyorum. Türkiye'nin güçlenmesi lazım. Türkiye ekonomik olarak ne kadar güç kazanırsa inşallah bu sizin arzuladığınız yarınları da yakalama imkanını buluruz diye düşünüyorum.

Şu anda İslam ülkeleri arasında ekonomiye yönelik işbirliği çalışmalarımız var. Fakat istediğimiz performansı orada da göremiyoruz. Ama kovalayacağız. Şu dönem başkanlığımızda İslam İşbirliği Teşkilatı'nı bu konuda daha da aktif hale getirerek, inşallah bu ekonomik işbirliğimizi güçlendirmenin adımını atacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hemşehrisi bir katılımcının Rize'ye dönük yatırımlar hakkında bilgi almak istemesi üzerine Erdoğan, Rize'nin yaşadığı sıkıntıları aşma noktasında hızlı adımlar atıldığını söyledi.

Turizm noktasında özellikle konaklama sahalarının olmaması nedeniyle yaşanan sıkıntıların bölgede inşa edilen 5 yıldızlı oteller ile aşıldığını ifade eden Erdoğan, kentin özellikle yaylalarının mutlaka görülmesi gerektiğini dile getirdi.

Erdoğan, Karadeniz'de özellikle sel felaketlerinin yoğun yaşandığını aktararak, "Bunun sebebi ise çay üretiminde kullanılan gübrenin toprağı yakması. Bol yağış alan bölgede azotun toprağı eriterek balçık haline getirmesi sonucu da toprak yok oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, "Bir de bizde bir hastalık daha var, hemşehrilerime bunu dinletemiyorum. Yerel mimariye yönelik ev yapmıyorlar. Bir de çok enteresan yerlerde evler yaparlar. O da tabi ayrıca bir tehdittir. Ama biz yol, okul, hastane tüm bu konularda kenti iyi bir noktaya getirdik." ifadelerini kullandı.

- "Bana göre o bizim şehidimizdir"

Programa katılan Bangladeşli bir öğrencinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yakın zamanda idam edilen Cemaat-i İslami Partisi'nin lideri Motiur Rahman Nizami için sergilediği duruştan dolayı Bangladeş halkı adına teşekkürlerini sundu.

Bunun üzerine Erdoğan, 73 yaşında ilim irfan sahibi olan Nizami'nin idam edilerek cezalandırılma yoluna gidildiğini ifade ederek, "Bana göre o bizim şehidimizdir. Kendisi orada bakanlık da yapmıştır. Böyle bir insana 45 yıl kadar önce atılmış bir suçlamayla bugün böyle bir ceza vermek gerçekten ne vicdani ne insani ne de ahlakidir. İşin başından itibaren uluslararası camiada birçok devlet adamı ile bu konuyu paylaştım. 'Madem idama karşıyız niçin burada sessiz kalıyoruz. Hele hele siyasi idamlara neden sessiz kalıyoruz? Bu Avrupa'da olsa sessiz kalmazsınız ama burada sessiz kalıyorsunuz' dedik. Maalesef Nizami idam edildi. 'Allah ailesine ve tüm Bangladeş halkına sabır versin' diyorum. Adaletin olmadığı ülkelere de Rabbim adaletli yöneticiler nasip etsin." diye konuştu.

Konuşmasının sonunda Erdoğan, gençlerin birlik, beraberlik ve dayanışma gücünü asla kaybetmemeleri temennisinde bulundu.

Birilerinin sürekli gençleri ayrıştırmaya çalışacağının altını çizen Erdoğan, kendisinin meydanlarda Rabia işareti ile tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet mesajı verdiğini sözlerine ekledi.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×