Cumhurbaşkanı Erdoğan, El Cezire'ye konuştu

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3) - "ABD'de, Rusya'da ve Çin'de idam cezası var mı? Var. Dünyanın birçok ülkesinde var. Türkiye'de böyle bir şey tartışılmaya başlanınca niye bunlar rahatsız oluyor? Demokrasiye inanmış tüm ülkeler milletin verdiği karara saygılı duymalıdır" - "Gülen'in terör örgütünün de üzerinde başka bir üst akıl var. Zaten üst akıllarla bunlar adım atıyorlar. Şu anda bu darbeyi yapanlar üst aklın verdiği talimatla bunu yapıyor. Yargı görevini yaparken bunların hepsi ortaya çıkacak" - " İfadeler esnasında çok ilginç şeyler de söyleniyor. İfade verenlerden bir tanesi FETÖ'nün başında Pensilvanya'daki zatın olduğunu söylüyor. Bu konuyla ilgili olarak öyle zannediyorum ki başka ifadeler arka arkaya gelir" - "Ben hiçbir zaman medyaya karşı olmadım ama ifade özgürlüğü saldıracak bir araç haline gelmemeli. Türkiye'deki medyanın ne kadar özgür olduğunu bilmeniz lazım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, El Cezire'ye konuştu

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın sadece Avrupa Birliği'nden (AB) ibaret olmadığını belirterek, "ABD’de, Rusya’da ve Çin’de idam cezası var mı? Var. Dünyanın birçok ülkesinde var. Türkiye'de böyle bir şey tartışılmaya başlanınca niye bunlar rahatsız oluyor? Demokrasiye inanmış tüm ülkeler milletin verdiği karara saygılı duymalıdır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu Toplantısı'na verilen arada katıldığı El Cezire İngilizce Televizyonu'nun mülakatında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruları yanıtladı.

Erdoğan, Türkiye'nin NATO üyeliğine ilişkin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin söylediği iddia edilen ''Türkiye'nin NATO üyeliği sona erebilir." şeklindeki ifadelerin öncelikle Kerry tarafından yalanlanlandığını hatırlattı.

ABD Ankara Büyükelçiliğinin de söz konusu ifade ve beyanları yalanladığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Türkiye’deki büyükelçilik de bu ifadeleri, bu beyanları yalanladı. NATO’yla alakalı olarak da şunu söyleyebilirim: NATO, çok açık bir şekilde yüksek bir sesle bizim tarafımızda olduğunu belirtti. Sayın Genel Sekreter Stoltenberg beni telefonla aradı, onunla da görüştük. Başkan Obama ile de bir telefon görüşmem oldu ve Başkan Obama bana şunu söyledi: Sizin yanınızdayız.' dedi. Bu darbe girişimine karşı demokratik mücadelemizi destekleyeceğini söyledi. Bu görüşmelerin hepsini yaptık. Ve dolayısıyla diğer şeyler söz konusu bile değil. Bunlar uydurma beyanlar. Benim ricam şudur, televizyonları başında izleyen insanlar bu uydurma beyanlara inanmasınlar."

Erdoğan, programın İngilizce olarak ve Türkiye'de de yayınlandığını belirterek, "Vatandaşlarımız bu sahte beyanlara, açıklamalara inanmasınlar, itibar etmesinler.” dedi.

- "Dünya sadece AB'den ibaret değil"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, idam cezasına ilişkin kararı da Meclisin alacağına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu konuyla alakalı olarak ben de şunu söylemek istiyorum. Kararı verecek olan sadece ben değilim. Halk, bu talebi dile getirmiştir. Sokaklardaki insanlar, ‘idam cezası, idam cezası’ diye sloganlar atmıştır ama bu noktada karar verecek olan TBMM'dir. Eğer parlamento böyle bir kararı verirse, bu cezanın hayata geçirilmesi için gerekli düzenlemeyi de parlamento yapacaktır. 'Parlamento’dan bu çıkarsa, bana onaylamaya gelirse ben bunu onaylarım' dedim. Bunu daha önce de söyledim ama bir noktanın altını çizmek lazım. Dünya, sadece Avrupa Birliği'nden ibaret değil. AB’nin 28 tane üyesi var. ABD'de, Rusya'da ve Çin'de idam cezası var mı? Var. Dünyanın birçok ülkesinde var. Türkiye'de böyle bir şey tartışılmaya başlanınca niye bunlar rahatsız oluyor? Demokrasiye inanmış olan tüm ülkeler, milletin verdiği karara saygılı duymalıdır. 53 senedir biz AB’nin kapısını çalıyoruz, 53 senedir bekletiliyoruz.

Başka birçok ülke bizden sonra geldi, geçti. Ve benim düşüncem şu: Millet eğer buna karar verirse o zaman bütün bu ülkelerin demokrasiye saygıları varsa bunu kabul etmeleri gerekir."

Ortadoğu ve özellikle de Mısır'da 15 Temmuz gecesi bazı basın organlarında Almanya’ya gittiği yönünde çıkan haberler hakkındaki soruya ise Erdoğan şu şekilde cevap verdi:

"Ben cuma gününden beri ülkemi terk etmedim, hep buradayım. Bunu bir kere ortaya koyun. Ne Almanya ne başka bir yer söz konusu bile değil. Bu, kesinlikle doğru değil. Tamamen spekülasyon.Uydurma haber yapıyorlar ve Erdoğan’ı farklı bir şekilde zor bir duruma düşürmeye çalışıyorlar, kendi mantıkları için. Sisi de bir darbecidir. Sisi, Mursi’yi silah gücüyle, seçilmiş bir cumhurbaşkanını indirmişti. Onun savunma bakanıydı. Saygı duyabilir miyiz buna? Bu insanın demokrasi ile bir alakası yoktur, demokrat tanımına uymamaktadır.

Diğer bir ülke ise Suriye’dir. Suriye'de Esad bir katildir. 600 bin insan ölmüştür Suriye’de. Demokrasiye inancı olan insanlar bu beyanları ciddiye alıyorlarsa, o ülkelerin kararıdır tabii ama Suriye, demokrasiyi isteyen bir ülkedir. Bu, silahların gölgesinde olmamalı. Türkiye’de bunun tam tersi var. Yüzde 52 oy almış bir Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan var."

- "FETÖ'nün üzerinde başka bir üst akıl var"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ'nün darbe girişiminde başka ülkelerin parmağı olup olmadığına ilişkin soru üzerine "Gülen'in terör örgütünün de üzerinde başka bir üst akıl var. Zaten üst akıllarla bunlar adım atıyorlar. Şu anda bu darbeyi yapanlar üst aklın verdiği talimatla bunu yapıyor. Yargı görevini yaparken bunların hepsi ortaya çıkacak. İfadeler esnasında çok ilginç şeyler de söyleniyor. İfade verenlerden bir tanesi FETÖ'nün başında Pensilvanya'daki zatın olduğunu söylüyor. Bu konuyla ilgili olarak öyle zannediyorum ki başka ifadeler arka arkaya gelir" değerlendirmesinde bulundu.

- "Hakaret asla özgürlük değildir"

Türkiye'deki basın özgürlüğü hakkındaki soruya da Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle yanıt verdi:

"Ben hiçbir zaman medyaya karşı olmadım ama ifade özgürlüğü saldıracak bir araç haline gelmemeli. Türkiye'deki medyanın ne kadar özgür olduğunu bilmeniz lazım. El Cezire'nin de burada yayın yapan bir yapısı var. Benim şahsıma çok hakaretler edildi, yayınlara devam edildi. Bu olayda onlar dahi 'Biz, Cumhurbaşkanı'nın yanındayız' dediler. Düşünce özgürlüğü bir başkasının düşünce alanına adeta saldırma alanını size vermez. Kendi özgürlük alanınız içerisinde bunu yapabilirsiniz. Hakaret asla özgürlük değildir.'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birkaç dakikayla ölümden kurtuldunuz. Hayat korkunuz var mı?" sorusuna cevap verirken, "Bize düşen tedbirdir. Biz tedbirimizi alırız, gerisi kader." ifadelerini kullandı.

- "Görevimin başındayım, kimse endişe etmesin"

Ülkenin huzurunun asla bozulmasına müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Meydanlarda bizi bekleyenler var, onlara da telekonferansla bağlanacağım. Meydandaki vatandaşlarımla kucaklaşacağım. Endişe söz konusu değil. Görevimin başındayım. Kimse endişe etmesin." dedi.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×