Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'de

- Erdoğan: (2) - "ABD bütçesinden aldıkları kaynakları dolaylı yollardan Amerikan siyasetine aktaran bu örgüt böylece kendine kulvar açmaya çalışıyor. Bu çarpık düzenin nasıl işlediğinin Amerikan makamlarının da dikkatinden kaçmadığına eminiz. FETÖ denilen bu örgüt yalnızca ülkemiz için değil, faaliyet gösterdiği her yerde o ülkenin güvenliğine ve istikrarına tehdit oluşturuyor" - "(FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi) Son olarak darbe teşebbüsüyle ilgili geçici tutuklama talebi de Amerikan makamlarına iletildi. Bu konudaki işlemlerin en hızlı şekilde sonuçlandırılmasını bekliyoruz" - "Milli Güvenlik Kurulumuzun stratejik belgesine kaydolmuş bir teröristi istiyorum. Ama siz hala direniyorsunuz. Neymiş? Mahkeme. Ne mahkemesi ya? Teröristin ne mahkemesi olacak ki? Bunun green kartı varmış. Vatandaşlıktan insanları çıkarmak bu kadar kolay da green kartı iptal etmek zor mu?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'de

NEW YORK (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin, "ABD bütçesinden aldıkları kaynakları dolaylı yollardan Amerikan siyasetine aktaran bu örgüt böylece kendine kulvar açmaya çalışıyor. Bu çarpık düzenin nasıl işlediğinin Amerikan makamlarının da dikkatinden kaçmadığına eminiz. FETÖ denilen bu örgüt yalnızca ülkemiz için değil, faaliyet gösterdiği her yerde o ülkenin güvenliğine ve istikrarına tehdit oluşturuyor." dedi.

BM Genel Kurulu toplantıları için New York'ta bulunan Erdoğan, Türken Vakfı tarafından düzenlenen üçüncü gala yemeğine katıldı.

Konuşmasında, 15 Temmuz'un Türk tarihine eşsiz bir kahramanlık hikayesi olarak nakşedildiğini belirten Erdoğan, bu nedenle Türk milletiyle gurur duyduğunu ifade etti.

G20 Zirvesi'nde yanlarına gelen tüm devlet başkanlarının kendilerine, "Nasıl bu iş tersine dönüştü?" sorusunu yönelttiğini aktaran Erdoğan, "Eee, millet olmak kolay değil. Bu millet bir kabile devletinin kurucusu değil, gerçek manada bir devletin kurucusu olan millet." diye konuştu.

Darbe girişiminin talimatını veren terör örgütünün elebaşının hala ABD'de yaşadığını vurgulayan Erdoğan, bu terör örgütüyle bağlantılı dernek ve kuruluşların ABD çapında faaliyet gösterdiğini hatırlattı. Örgütün 170 kadar okulu, iki de üniversitesi bulunduğu bilgisini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelen bilgilere göre yıllık kazançlarının en az 250-300 milyon dolar olduğunu belirtti.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kim bilir bununla nereleri nasıl besliyorlar. Diğer aktivitelerinden kazandıklarını konuşmuyorum. Zaten milyar dolarlar konuşuluyor. Bunlarla beraber ne yazık ki beslemeler var. Onlarla da attıkları adımlar var ve ABD bütçesinden aldıkları kaynakları dolaylı yollardan Amerikan siyasetine aktaran bu örgüt böylece kendine kulvar açmaya çalışıyor. Bu çarpık düzenin nasıl işlediğinin Amerikan makamlarının da dikkatinden kaçmadığına eminiz. FETÖ denilen bu örgüt yalnızca ülkemiz için değil, faaliyet gösterdiği her yerde o ülkenin güvenliğine ve istikrarına tehdit oluşturuyor. Bunu her devlet başkanına söylüyoruz. Terör örgütü elebaşının ülkemize iadesini, yaptıklarının hesabını adalet önünde vermesi için Amerika makamlarından talep ettik. Son olarak darbe teşebbüsüyle ilgili geçici tutuklama talebi de Amerikan makamlarına iletildi. Bu konudaki işlemlerin en hızlı şekilde sonuçlandırılmasını bekliyoruz."

- "Stratejik müttefikliğin de bir gereğidir"

Hukuki süreç devam ederken Amerikan makamlarının alabileceği başka tedbirler de olduğunu dile getiren Erdoğan, Türkiye için açık bir ulusal güvenlik tehdidi olan bu kişi ve örgüte karşı Amerika'nın kendi mevzuatına uygun bazı adımlar atmasının aslında iki ülke arasındaki stratejik müttefikliğin de bir gereği olduğuna işaret etti.

ABD'nin ulusal güvenliği söz konusu olduğunda Türkiye'nin 11 Eylül dahil üzerine düşeni her zaman fazlasıyla yaptığını söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin de bugün aynı yaklaşımı beklemesinin en doğal hakkı olduğunu anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1915 olaylarına ilişkin asılsız iddialar ve PKK'nın faaliyetleriyle mücadele nasıl Türk Amerikan toplumunun önceliklerinden biriyse, FETÖ ile mücadelenin de aynı şekilde değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Bu konuda ABD'de yaşayan Türklerin desteklerini beklediklerini bildiren Erdoğan, "Geçici tutuklama ve iade ve idari önlemler alınması konusunda sesinizi yükseltmelisiniz. Yerel ve ulusal siyasetçiler ile medya nezdinde çalınmadık kapı bırakmamalısınız. Sizlerin bu konudaki katkısı Amerikan kamuoyu ve medyasına yönelik çok önemli bir mesajdır. Böylece meselenin sadece Türkiye'deki iktidarın bir sorunu olmadığı, bu ihanet kesiminin Türk toplumunun tüm kesimleri tarafından reddedildiği daha iyi anlaşılabilecektir." ifadelerini kullandı.

ABD'deki FETÖ unsurlarının özellikle Kongre ve Temsilciler Meclisi nezdinde Türkiye aleyhine yoğun bir karalama faaliyeti başlattığına da değinen Erdoğan, bir FETÖ mensubunun geçen hafta Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi toplantısında 15 Temmuz'u anlattığını anımsattı.

Erdoğan, "Meseleyi darbeye maruz kalan milletimizin değil de bizzat darbe girişiminde bulunanların zaviyesinden dinleyen bir komitenin Türkiye ile ilgili nasıl bir kanaate sahip olacağını tahmin etmek herhalde güç değildir." değerlendirmesinde bulundu.

- "Teröristin ne mahkemesi olacak ki"

Amerikalı yetkililerin kendilerine 10 teröristin isimlerini vererek bu kişilerin yakalanıp teslim edilmesini istediğini, Türkiye'nin de bu teröristleri yakaladığını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Ben de senden terörist istiyorum. Milli Güvenlik Kurulumuzun stratejik belgesine kaydolmuş bir teröristi istiyorum. Ama siz hala direniyorsunuz. Neymiş? Mahkeme. Ne mahkemesi ya? Teröristin ne mahkemesi olacak ki? Bunun green kartı varmış. Vatandaşlıktan insanları çıkarmak bu kadar kolay da green kartı iptal etmek zor mu?

Kusura bakmayın siz de devlet yönetiyorsunuz, biz de devlet yönetiyoruz. Birinin adı Türkiye 80 milyon, öbürünün adı da ABD hadi bizim iki katımız nüfusu olsun. Bunu yapmaya mecburuz ve bir de aramızda model ortaklık var, stratejik ortaklık var. Onun için sizlerden FETÖ grubunun ülkemiz karşıtı çabalarına engel olmanızı bekliyoruz ve sizlerin dik durması lazım. Adam gibi yaşayalım. Bir yaşayalım ama pir yaşayalım. Yapmanız gereken tek şey, çıkıp her yerde doğruları anlatmak. Türkiye'de yaşanan hadisenin siyasi bir mücadele değil, doğrudan terör eylemi olduğunu herkese ifade etmeli, Amerikan kamuoyuna hakikatleri göstermelisiniz."

- "Bunlar dürüst davranmazlar"

Uluslararası Af Örgütü'nü de eleştiren Erdoğan, bir zamanlar bu örgütün kapısını kendisinin de çaldığını ve şiir okuduğu için hapse atıldığını belirterek, onlardan destek istediğini anlattı.

Örgütün kendisini arayıp sormadığını söyleyen Erdoğan, "Bunlar dürüst davranmazlar, bunlar ideolojik yaklaşım içindedirler." dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"15 Temmuz'dan beri Cumhurbaşkanı seviyesinde 54, Başbakan seviyesinde 71, bakan seviyesinde 410, milletvekili seviyesinde bin 228 ve diğer üst düzey temaslar olarak da 7 bin 150 görüşme ile bu konuyu dünyaya anlattık, anlatıyoruz. Dış basında yayımlanmasını sağladığımız 2 binin üzerinde mülakat, 200'ün üzerinde basın toplantısı, 500'e yakın makale ile meseleyi medya aracılığıyla da kendi açımızdan izah etmeye çalışıyoruz. Buna rağmen karşımızdaki terör örgütünün hala en üst düzeyde muhatap kabul edilmesi, faaliyetlerini rahatça sürdürmesi, medyada olumlu yayınlara konu olması dünya demokrasisi adına utanç vericidir. Sizler hem bireysel hem de kurumsal düzeyde yapacağınız faaliyetlerle inşallah bu durumu tersine çevireceksiniz."

Türkiye'de, Suriye ve Irak'tan gelen 3 milyon göçmenin hayatını sürdürdüğü bilgisini paylaşan Erdoğan, 300 bin kişinin de çadır kentlerde yaşadığını ve bunun kendilerini yaraladığını dile getirdi.

Erdoğan, "Zira insanız. İstiyoruz ki karşımızdakiler de insanca yaşamanın erdemine ulaşsınlar ve şimdi bazı adımlar attık. İnşallah kısa zamanda TOKİ ile birlikte ülkemizde ve ayrıca Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. Netice alabilirsek inşallah bu çadır kentlerde yaşayanları buralara yerleştireceğiz." açıklamasında bulundu.

Halen tel örgülerin, katı vize rejimlerinin arkasına saklanarak sorunu çözebileceklerini zanneden bir toplum olduğuna değinen Erdoğan, Türkiye'nin yıllardır Suriye sınırları boyunca bir alanı "uçuşa yasak alan" ilan ederek güvenli bölge ve bu bölgede ılımlı muhaliflerden bir milli ordu oluşturmak istediğini hatırlattı.

(Sürecek)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×