Cumhurbaşkanı Erdoğan: (6)

- "Amerika bugüne kadar bizden hangi teröristi istediyse verdik. 'Bize belgeler gönderin' demedik. Şu anda da biz Amerika'ya diyoruz ki gelin bu işi daha fazla uzatmayın'" - "(FETÖ okullarının kapatılması) Yarın o ülkelerde de bunlar çok ciddi bela olacaktır, biz bunları şimdiden hatırlatıyoruz, tedbirini alırlar alırlar, almadıkları takdirde bedelini öderler"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (6)
05 Ağustos 2016 Cuma 00:35

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Amerika bugüne kadar bizden hangi teröristi istediyse verdik. 'Bize belgeler gönderin' demedik. Şu anda da biz Amerika'ya diyoruz ki gelin bu işi daha fazla uzatmayın'" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, soruları yanıtladı.

Mali disiplinden ödün vermeyeceklerini belirten Erdoğan, ekonomik istikrarın devam ettiğini, şu anda finans sektöründe, piyasalarda sıkıntı olmadığını söyledi.

Darbeleri yaşayan ülkelerde ekonomik sıkıntıların yaşandığını vurgulayan Erdoğan, bu sıkıntının Türkiye'de olmadığını ifade etti.

Eskiden olağanüstü hal ilan edildiğinde vatandaşların piyasada ekmek bulmakta zorlandığını, meydanlarda insanların olmadığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdi tam aksine vatandaşların sabahlara kadar meydanlarda olduğunu, istediklerini alabildiklerini, Türkiye'nin her yerinde durumun böyle olduğunu anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "FETÖ'nün parayla yurt dışında iş yaptırmasına" ilişkin ise şunları kaydetti:

"İngiltere'deki o senatör müydü, aldığı zannediyorum 114 bin pound muydu? Böyle bir şey, çok ciddi bir rakam almış. Aynı şey Amerika'daki senatör ve milletvekillerinde de aynı durum söz konusu. Dün galiba Mısır'da bir televizyona röportaj vermiş. Bu televizyonun arkasında da aslında bir terörist var. Oradaki ifadesinde 170 ülkede örgütlü olduklarını ifade ediyor, okullarının vesairelerinin olduğunu iddia ediyor."

Pakistan, Sudan, Somali gibi ülkelerden FETÖ okullarının kapatılmasına ilişkin bilgilerin geldiğini aktaran Erdoğan, bu durumun Balkanlar'a da sıçrayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(FETÖ okullarının kapatılması) Yarın o ülkelerde de bunlar çok ciddi bela olacaktır, biz bunları şimdiden hatırlatıyoruz, tedbirini alırlar alırlar, almadıkları takdirde bedelini öderler." dedi.

- "Gelin bu işi daha fazla uzatmayın"

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iade sürecine ilişkin de açıklama yapan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Şu anda dosyalar hazırlanıyor. Bugün yine bir mahkemenin onlarla ilgili verdiği karar var. Dosyalar, savcılıkların açtığı davalar vesaire bütün bunlarla beraber 10-15 gün içinde belli bir noktaya gelir. Belli bir noktaya geldikten sonra da Dışişleri Bakanımız, Adalet Bakanımız, benim özel bir temsilcim ve arkadaşlar da gerekli gördükleri heyeti yanına alıp bu maskesi düşmüş, tam bir şu anda çıplak, adeta suçlu konumundaki kişiyi bulup, ne yapıp yapıp Amerikan makamlarına da anlatacaklar. Amerika bugüne kadar bizden hangi teröristi istediyse verdik. 'Bize belgeler gönderin' demedik. Şu anda da biz Amerika'ya diyoruz ki gelin bu işi daha fazla uzatmayın.'"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gülen'in ABD'den kaçma ihtimali konusunda ise, "Bunların hepsi artık bir yerde Amerika'nın kendi sorumluluğudur. Böyle bir kaçma fiili, eylemi olduğu zaman Amerika bunu durumu nasıl izah eder, doğrusu ben de onu çok çok merak ederim." değerlendirmesini yaptı.

- Rusya ziyareti

9 Ağustos'ta Rusya'nın Saint Petersburg kentine ziyaret gerçekleştireceği ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşeceğinin anımsatılması üzerine Erdoğan, "Şu anda bizim için 'Birini bırak, birine koş' anlayışı yanlış. Uluslararası camiada isteriz ki hepsiyle münasebetlerimizi iyi tanzim edelim." diye konuştu.

Şu anda ABD'nin Rusya ile arasının kötü olmadığını vurgulayan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Farklı düşüncede de olsalar, olumsuz da birbirlerine baksalar, münasebetlerini hiçbir zaman kesmezler. Ama bizim Rusya ile aramızda istenmeyen bir uçak hadisesi yaşandı ve sekiz ay kadar zaman içerisinde bu olumsuzluk devam etti. Daha sonra biz kendilerine bir mektup yazdık, 'Bu süreci artık kapatalım. Çünkü Türkiye'nin Rusya ile olan ilişkileri bölgede çok çok önem arz eden bir süreçtir. Dolayısıyla bu iki bölgede belirleyici ülkenin birbirinden ayrı yaşaması, birbirine uzak düşmesi doğru değil, bunu bir defa çözelim' diyerek, bu olayla ilgili üzüntümüzü de kendilerine ifade ettik. Buna karşı da olumlu yanıtlar aldık."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'ya gerçekleştirecekleri ziyaretle birçok şeyin rayına oturacağına inandığını söyledi.

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×