Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2)

- "FETÖ denen ihanet çetesinin mensupları, o şerefli üniformayı zaten hak etmemiştir. 15 Temmuz, milletimizin Türk Silahlı Kuvvetlerine değil FETÖ denen ihanet çetesinin mensuplarına karşı ülkesine, istiklaline, istikbaline sahip çıkışının sembolüdür" - "Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hiçbir mensubunun başı öne eğik olmasın. Tam tersine askerlerimizden başları dik şekilde, hem içimizdeki hainlerle hem dışımızdaki düşmanlarla mücadeleyi çok daha kararlı olarak sürdürmelerini bekliyorum" - "Askerimizin içinde varsa bunu hemen gerekli olan yere bildirmelerini istiyorum ki bu temizleme harekatını çok daha çabuk yapalım, çok daha çabuk bitirelim. Zira Silahlı Kuvvetlerimiz bunlara asla layık değil. Bu mücadelenizde Cumhurbaşkanı olarak, Başkomutan olarak, bu aziz milletin bir evladı olarak daima askerlerimizin yanındayım, yanlarında olmaya da devam edeceğim"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2)

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "FETÖ denen ihanet çetesinin mensupları, o şerefli üniformayı zaten hak etmemiştir. 15 Temmuz, milletimizin Türk Silahlı Kuvvetlerine değil FETÖ denen ihanet çetesinin mensuplarına karşı ülkesine, istiklaline, istikbaline sahip çıkışının sembolüdür." dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla düzenlenen yemekte konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin içindeki askeri üniformaya bürünmüş bir grup teröristin 15 Temmuz darbe girişiminde neler yaptığının ortada olduğunu belirten Erdoğan, "Acımasızca, insafsızca, alçakça bizim verdiğimiz paralarla alınan F-16'larımızı bize karşı kullandılar, helikopterlerimizi bize karşı kullandılar, tanklarımızı bizim üzerimize sürdüler. Bu millet bu asil millet, bu kahraman millet bir taraftan bakıyorsun o ana 'Yapma yavrum' diyor ona, hala acıyor. 'Bak al seni de tutuklarlar' diyor ama o uyuşturulmuş beyin, hala o anacığına orada maalesef aldırmıyor ve o insanların üzerine nasıl tankları sürdüklerini izlediniz. Gördünüz." diye konuştu.

FETÖ'nün, Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere emniyetten adliyeye, eğitimden sağlığa her kurumu tezgahladıkları kumpaslarla, oynadıkları oyunlarla adeta kirlettiklerini zamanla hep birlikte fark ettiklerini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İhanetlerinin finansmanını, milletimizin eğitim, hayırseverlik, yardımseverlik duygularını istismar ederek, sömürdükleri devasa bir kaynakla yürüttüklerini de gördük. Dikkat ederseniz ne zaman ki 'Dershaneler kapatılsın' dedik, ne zaman ki kamuya personel alımını mercek altına aldık, bunlar adeta altlarında ateş yakılmış gibi hopladılar. Bütün iş, ipler orada koptu. 'Dershaneler kapatılsın' dedik orada koptu. Çünkü, sadece dershanelerden gelirleri yılda 1 milyarın üstündeydi. Yani eski rakamla 1 katrilyon sadece oralardan geliyordu. Bu tedbirler, FETÖ'nün hem insan hem finans kaynaklarının kurutulması anlamına geliyor.

17-25 Aralık'ta emniyet ve yargıda aldığımız tedbirleri, Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere diğer kurumlarda aynı sürat ve kararlılıkla hayata geçirmekte zorlanmamız, 15 Temmuz felaketine yol açtı. Rabb'imiz Kur'an-ı Kerim'de, 'Bizim hayır gördüklerimizde şer, şer gördüklerimizde hayır olabileceğini' söylüyor. Hamdolsun, 15 Temmuz gecesi başlayan şer hareketi 16 Temmuz'da milletimiz için büyük bir hayra vesile oldu. Şimdi yaşadığımız hadiselerden çıkardığımız dersler ışığında, devletimizi gereken her alanda tepeden tırnağa yeniden yapılandırıyoruz, yapılandırmak durumundayız.

Onun için kimse kusura bakmasın, 'Bu benim yakınımdır, bu benim şuyumdur, buyumdur' filan demesin. Bunlara kim bulaşmışsa bunları bu devletten kazımak durumundayız. Eğer bunu yapmazsak şehitlerimize biz bunun hesabını veremeyiz, gazilerimize bunun hesabını veremeyiz."

- "Türkiye'nin bugünü 15 Temmuz sabahından çok daha aydınlıktır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, millet olarak sağlanan bu güzel birlik, beraberlik, kardeşlik iklimini daha da güçlendirerek 2023 hedeflerine ulaşmak için hep birlikte çalışmak gerektiğini vurguladı.

Erdoğan, "Aksi takdirde inanın bu hesabı vermek zor. Veremeyiz. Şu anda gazilerimizle beraber yaşıyoruz ve onlar her an gördüğümüz her yerde bunu bize soruyor. Bu dünyada bizden şüphesiz ki davacı olma hakkına sahiptirler. 26 Ağustos ruhunun da 30 Ağustos ruhunun da ancak bu şekilde yaşatılabileceğini biliyoruz. Türkiye'nin bugünü 15 Temmuz sabahından çok daha aydınlıktır. Ümitvar olmak için bugün düne göre çok daha fazla sebebimiz var. Yeter ki bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım, hep birlikte Türkiye olalım." ifadelerini kullandı.

Türk milletine "asker millet, ordu millet" denildiğini belirten Erdoğan, "Gerçekten de biz sadece meslek olarak askerliği seçenleriyle değil gerektiğinde gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine tüm fertleriyle ortaya çıkıp kahramanca mücadele edebilen bir milletiz." dedi.

FETÖ'nün darbe girişiminde üzerine gelen tankın palet dişlileri arasına elindeki demiri sokacak kadar bir yiğitler olduğunu dile getiren Erdoğan, "Ve o işi adeta bilen bir nesil, bir millet... O, bunun özel eğitimini mi aldı? Ama o ferasetiyle baktı ve tedbiri orada aldı. Türkiye öyle sanıldığı gibi 570 bin kişilik değil 79 milyonluk bir orduya sahip olduğunu, 15 Temmuz gecesi dosta düşmana gösterdi." değerlendirmesinde bulundu.

Ülkede, Fetullahçı Terör Örgütü, bölücü terör örgütü PKK, dini istismar eden DAEŞ, Suriye'nin kuzeyinde PYD, YPG gibi farklı isimler altında bir avuç hainin hala bulunduğunu dile getiren Erdoğan, "Ama bunların deryada bir damla olmanın ötesinde hiçbir anlamları yoktur. Esasen terör örgütlerinin güçlerini nereden aldıklarını, imkanlarını nereden temin ettiklerini biz gayet iyi biliyoruz. Bu yola tevessül edenlere diyoruz ki bugün bizi yakan ateşin yarın size de değmesi kaçınılmazdır. O ateş sizi de yakacaktır. Biz, tüm terör örgütleriyle mücadelemizi hukuk içinde ilkeli bir şekilde sürdürdük, sürdüreceğiz." diye konuştu.

- "TSK hainlerden temizlendikçe daha da güçleniyor"

Gaziantep'e gittiğini hatırlatan Erdoğan, on binlerce Gazianteplinin 53 şehide, 100'e yakın gaziye rağmen meydanda toplandıklarını aktardı. Hastanede gazileri ziyaret ettiğini, 5 yaşında, 10 yaşında gazi çocuklar gördüğünü anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hepsinde de o yüzlerindeki tebessüm yine eksik olmuyordu. Tabii ki 53 şehit, 54 şehit az bir rakam değil. Öbür tarafta 100'ü bulan gazi az değil ve bunlar aynı akraba içerisinde, ama bakıyorsunuz ki terör örgütünden destekli olan bir siyasi parti kalkıp hala bunları istismar ediyor ve utanmadan sıkılmadan bunların defnine gidenleri ve o arabaları, araçları taşlama yoluna gidiyorlar. Niye? Çünkü bunların bizim inancımızla, bizim dinimizle yakından uzaktan alakası yok. Bunlarda edep adap diye bir şey yok. Bir defnin edebi, adabı nedir? Bunlarda böyle bir şey yok. Ve utanmadan sıkılmadan bunlar bizim de partimizin üyesidir gibi yalanları da uyduruyorlar. Velev ki partinin üyesi dahi olsa böyle bir günde bu yapılır mı? Ama yaptılar."

Erdoğan, hiçbir terör örgütünün, ilanihaye ülkenin ayağına bağ olmayacağını vurgulayarak, "İşte görüyorsunuz Türk Silahlı Kuvvetleri içine sızan hainlerden temizlendikçe daha da güçleniyor, daha da etkili hale geliyor. Bunu öyle bilesiniz." dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin her başarısının, kendileri için övünç ve, gurur kaynağı olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bizim ordumuz, işte temizlenmekte olan bu ordudur. Bizim askerimiz işte bu askerdir. FETÖ denen ihanet çetesinin mensupları, o şerefli üniformayı zaten hak etmemiştir. 15 Temmuz, milletimizin Türk Silahlı Kuvvetleri'ne değil FETÖ denen ihanet çetesinin mensuplarına karşı ülkesine, istiklaline, istikbaline sahip çıkışının sembolüdür.

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hiçbir mensubunun başı öne eğik olmasın. Tam tersine, askerlerimizden başları dik şekilde, hem içimizdeki hainlerle hem dışımızdaki düşmanlarla mücadeleyi çok daha kararlı olarak sürdürmelerini bekliyorum. Askerimizin içinde varsa bunu hemen gerekli olan yere bildirmelerini istiyorum ki bu temizleme harekatını çok daha çabuk yapalım, çok daha çabuk bitirelim. Zira Silahlı Kuvvetlerimiz bunlara asla layık değil. Bu mücadelenizde Cumhurbaşkanı olarak, Başkomutan olarak, bu aziz milletin bir evladı olarak daima askerlerimizin yanındayım, yanlarında olmaya da devam edeceğim. Allah, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet yolunda aslanlar gibi mücadele eden kahraman askerlerimizin yar ve yardımcısı olsun."

Cumhurbaşkanı Erdoğan terörle mücadelede ve 15 Temmuz'da şehit olanları rahmetle andığını belirterek gazilere, terörle mücadelede yaralanan asker, polis ve koruculara şifa diledi. Erdoğan yemeğe katılanların da 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladı.

- Yemeğe katılanlar

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki akşam yemeğinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek, Numan Kurtulmuş, Nurettin Canikli, Tuğrul Türkeş ve Veysi Kaynak, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Bakanlar Kurulu üyeleri, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ile milletvekilleri de hazır bulundu.

Başbakan yardımcıları ve bakanlar yemek boyunca şehit aileleri ve gazilerle aynı masalarda oturdular.

(Bitti)


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×