Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2)

- "(Mülteci krizi) Biz tabii bu konuda hep sabırlı davrandık, sabrediyoruz ama istiyoruz ki dostlarımız da burada bizim yaklaşım tarzımıza destek olsunlar. Çünkü bir NATO üyesi olarak Türkiye'yi, NATO ülkelerinin yalnız bırakmaması gerekir. Onlar da buradan ne gibi bir pay alacaklar veya ne gibi bir destek verecekler. Çünkü bugüne kadar böyle bir şey görmedik" - "Sadece Suriye'de 6 yıldır devam eden bir süreç var. Bu 6 yıl içerisinde 600 bine yakın insan Suriye'de öldürülmüş vaziyette. Adeta tarih sahnesinde, haritadan silinecek bir duruma doğru giden bir Suriye var. Böyle tarihi asırlara dayalı bir ülkenin silinmesine göz yummak mümkün değil"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2)

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mülteci krizine ilişkin, "Biz tabii bu konuda hep sabırlı davrandık, sabrediyoruz ama istiyoruz ki dostlarımız da burada bizim yaklaşım tarzımıza destek olsunlar. Çünkü bir NATO üyesi olarak Türkiye'yi, NATO ülkelerinin yalnız bırakmaması gerekir. Onlar da buradan ne gibi bir pay alacaklar veya ne gibi bir destek verecekler. Çünkü bugüne kadar böyle bir şey görmedik." dedi.

Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Polonya'nın başkenti Varşova'ya hareketi öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevinde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "G20 öncesi Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya gelebileceğinizi ifade etmiştiniz. Buna ilişkin tarihte bir netleşme var mı?" şeklindeki sorusu üzerine Erdoğan, şu anda netleşen bir tarih olmadığını belirterek, "Dışişleri Bakanlarımız karşılıklı olarak süreci takip ediyorlar. Fakat bu ay sonu, ağustos gibi planlanması gündemde. Netleştikten sonra zaten bu duyurulacaktır." şeklinde konuştu.


- "Tarihi, asırlara dayalı bir ülkenin silinmesine göz yummak mümkün değil"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "NATO Zirvesinden Suriye ile ilgili ve DAEŞ ile mücadele konusunda özel bir beklentiniz var mı? İkili görüşmelerinizde bu konuyu gündeme getirmeyi planlıyor musunuz?" sorusu üzerine de "Şüphesiz ki Türkiye'nin sınır itibarıyla gerek Suriye, gerek Irak ile ilişkili olarak bu malum terör örgütleriyle olan tehdit baskısı devam ediyor." dedi.

Zirvede gerek Irak'taki, gerekse Suriye'deki gelişmelerin hem gerçekleştireceği ikili görüşmelerde hem de gündemin içerisinde ele alınması gereken konular olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bunu hafife almamız mümkün değil. Sadece Suriye'de 6 yıldır devam eden bir süreç var. Bu 6 yıl içerisinde 600 bine yakın insan Suriye'de öldürülmüş vaziyette. Adeta tarih sahnesinde, haritadan silinecek bir duruma doğru giden bir Suriye var. Böyle tarihi asırlara dayalı bir ülkenin silinmesine göz yummak mümkün değil. Bizler için de özellikle mülteci krizinin baş amili olan Suriye ve Irak'tan şu anda 3 milyonu aşan bir mülteci kriziyle karşı karşıyayız. Biz tabii bu konuda hep sabırlı davrandık, sabrediyoruz ama istiyoruz ki dostlarımız da burada bizim yaklaşım tarzımıza destek olsunlar. Çünkü bir NATO üyesi olarak Türkiye'yi, NATO ülkelerinin yalnız bırakmaması gerekir. Onlar da buradan ne gibi bir pay alacaklar veya ne gibi bir destek verecekler. Çünkü bugüne kadar böyle bir şey görmedik."

Erdoğan, Türkiye'nin mülteciler için bütçeden harcadığı miktarın 11,5 milyar doları bulduğunu, bu rakamın sivil toplum kuruluşlarının harcamalarıyla 20 milyar dolara ulaştığını vurgulayarak, "Ama bize dünyadan bu noktada gelen destek 550 milyon dolar civarında. Bu konuda işin bir bu boyutu var, bir de tabii tehdit boyutu var. Bu tehdit boyutunda da her geçen gün Suriye'deki gelişmeler çok daha farklı bir gündem oluşturuyor. Öyle zannediyorum ki gerek ikili görüşmelerde, gerek gündem içerisinde bunu da ele almak suretiyle geleceğe yönelik yol haritamızı belirleyeceğiz." ifadesini kullandı.

(Bitti)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×