CPT'nin Türkiye ziyareti

- Bir hafta süren Türkiye ziyaretinde üç cezaevinde incelemelerde bulunan CTP heyeti, tutuklu FETÖ mensuplarıyla da görüşmeler yaptı - Ömür boyu hapse mahkum edilen, İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevinde bulunan PKK elebaşı Abdullah Öcalan'la ilgili görüşme konusunda heyetin herhangi bir talepte bulunmadığı öğrenildi

CPT'nin Türkiye ziyareti
08 Eylül 2016 Perşembe 13:07

ANKARA (AA) - Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi (CPT) üyeleri, bir hafta süren Türkiye ziyaretinde üç cezaevinde incelemelerde bulunarak çeşitli görüşmeler yaptı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, CPT Başkanı Mykola Gnatovsky ve beraberindeki heyet, 31 Ağustos'ta Türkiye'ye geldi. CPT heyeti, İzmir, İstanbul Silivri ve Sincan F Tipi kapalı cezaevlerinde inceleme yaptı.

Öte yandan CPT heyeti, 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında tutuklanan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarıyla da görüşmeler gerçekleştirdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından da kabul edilen heyet, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım ve bakanlık bürokratlarıyla görüşmelerde bulundu.

Heyet, çalışmalarının ardından 6 Eylül tarihinde Türkiye'den ayrıldı.

Heyetin, ömür boyu hapse mahkum edilen, İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevinde bulunan PKK elebaşı Abdullah Öcalan'la ilgili görüşme konusunda herhangi bir talepte bulunmadığı öğrenildi.

CPT heyeti, geçen Nisan ayında da Türkiye'ye gelmiş, bu kapsamda İmralı'da Öcalan'la görüşmüştü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×