Çocuk haklarını "Roman çocuklar" anlatacak

- Kırklareli'de Roman çocuklar hazırladıkları tiyatro oyunuyla çocuk haklarını anlatacak - Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Çetin: - "Tiyatro oyunu ile çocuklar haklarının farkında olacak ve çevresindekilere anlatacak. Çocuklar temel hak ve özgürlüklerini bilirlerse koruyabilirler"

Çocuk haklarını
06 Mayıs 2016 Cuma 11:02

KIRKLARELİ (AA) - ÖZGÜN TİRAN - Kırklareli'de Roman çocuklar hazırladıkları tiyatro oyunuyla çocuk haklarını anlatacak

Kırklareli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencileri, haftanın beş günü Roman öğrencilerin eğitim aldığı Vali Faik Üstün İlkokulu'na giderek, 10 dezavantajlı çocuğu çocuk hakları konulu tiyatro oyunu üzerine çalıştırıyor.

Kırklareli Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Hatice Malkoç Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeyle dezavantajlı çocukların okulu sevdiklerini söyledi.

Roman çocuklarının suça sürüklenme ve madde kullanım oranlarını azaltmaya, onları okula gitmeye ve ders çalışmaya teşvik etmeyi amaçladıklarını bildiren Çetin, projeyi çok önemsediklerini anlattı.

Üniversite öğrencilerinin okuldaki 108 çocuğa rol model olduğunu anlatan Çetin, projenin yaklaşık 3 yıldır başarılı şekilde sürdürüldüğünü kaydetti.

Projenin Türkiye'de örnek olması gerektiğini vurgulayan Çetin, proje kapsamında çocuklara eğitimlerini başarıyla sürdürmeleri için bilgiler verildiğini anlattı.

Çetin, birçok çocuğun haklarını bilmediğini ifade ederek, proje kapsamında oluşturdukları tiyatro grubunun çocuk haklarını oyun şeklinde akranlarına anlatacaklarına işaret etti.

Çocuk haklarının önemli olduğuna değinen Çetin, "Çocukları kültürel faaliyetlere yönlendirmek istiyoruz. Dezavantajlı çocuklarımıza üniversiteden gelen öğrencilerimiz tarafından eğitimler veriliyor. Öğrencilerimiz çocuk haklarını tiyatro oyunuyla anlatması için bir çalışmamız var. Tiyatro oyunu ile çocuklar haklarının farkında olacak ve çevresindekilere anlatacak. Çocuklar temel hak ve özgürlüklerini bilirlerse koruyabilirler. O nedenle tiyatro oyununa da ayrı bir önem veriyoruz." şeklinde konuştu.

- "Çocuk haklarını özellikle yetişkinler bilmeli"

Üniversite öğrencilerinden Dilan Güneş ise tiyatro grubunda yer alan çocukların en büyük şikayetlerinin çocuk haklarını yetişkinlerin bilmemesi olduğunu bildirdi.

Tiyatro oyunuyla çocuk haklarını hem yetişkinlere hem de çocuklara anlatacaklarını ifade eden Güneş, Roman çocukların çok istekli olduklarını söyledi.

Roman çocuklarına haftanın beş günü eğitim verdiklerini anımsatan Güneş, projede görev almaktan çok büyük bir mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Güneş, projeden olumlu sonuçlar alaya başladıkları sözlerine ekledi.

Roman öğrencilerden Kardelen Usul da oyunla haklarını öğrendiklerini, şimdi de öğrendiklerini çevresindekilere öğreteceklerini belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×