Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki:

- "Sur hariç Yüksekova, Cizre, Silopi, İdil gibi yerlerde tahmin ediyorum bir sene içinde bütün konutları yaparız, altyapısıyla üstyapısıyla mükemmel şehirler haline getirip vatandaşlara dağıtırız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki:

İZMİR (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Sur hariç Yüksekova, Cizre, Silopi, İdil gibi yerlerde tahmin ediyorum bir sene içinde bütün konutları yaparız, altyapısıyla üstyapısıyla mükemmel şehirler haline getirip vatandaşlara dağıtırız." dedi.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ı ziyaret eden Özhaseki, güzel İzmir'e güzel haberlerle geldiklerini belirtti.

Bakan Özhaseki, bakanlığının iki iştigal konusu çevre ve şehirciliğin İzmir'i çok ilgilendirdiğini kaydederek, çevrenin olmazsa olmaz, vazgeçilmez niteliği taşıdığını ifade etti.

Her türlü dengeyi gözetmek zorunda olduklarını aktaran Özhaseki, kalkınmaya, şehirlerde yaşamaya, yatırımlara ihtiyaç bulunduğunu dile getirdi.

Bakan Özhaseki, bütün bunların dengeli bir vaziyette götürülmesi meselesinin bakanlığını çok yakından ilgilendirdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"İzmir'imizde de bir taraftan körfezin temizlenmesi, biraz yılan hikayesine dönen ÇED meselesi, bir taraftan katı atık tesislerinin yapılması noktasındaki ÇED raporları, diğer taraftan da çok hızlı olarak başlaması gereken dönüşüm projeleri var. Ana eksen bu olur, bunun yanı sıra İzmir'e yapabileceğimiz faaliyetler konusunda arkadaşlarımızla görüş alışverişinde bulunacağız. Karabağlar kentsel dönüşüm meselesi üzerinde epeyce bir çalışma yaptık. Çok güzel bir şehircilik örneği vereceğiz diye düşünüyorum. İnsanlar orada yaşamaktan keyif alacaklar. Diğer taraftan çevreyle ilgili çalışmalar var."

- "Oralarda yaptığımız çalışmalar artık netice vermeye başladı"

Bakan Özhaseki, Doğu ve Güneydoğu'daki terör operasyonları sonrasında vatandaşlara yapılacak konutlarla ilgili soru üzerine şöyle konuştu:

"Yaklaşık 12, 13 yerde çok ciddi çukurlar kazılıp, devlete kafa tutma diyebileceğimiz, arkasında öz yönetim ilanları... 7 bölge var ki buralarda çatışmalar yoğun yaşanmıştı. 7 bölgede Allah'a şükür teröristleri, PKK'lıları temizledik. Güven, asayiş geldi. Vatandaş evlerine dönüyor, şehirlerde yaşam normale dönüyor. Burada yapılan bir taraftan devletin kudretli elini teröristlere vurmaktı, vuruldu. Bir taraftan da devletin şefkatli kanadını vatandaş tarafına döndürüp onların yaralarını sarmaktayız. Vatandaş ayrıldığında evlerini tertemiz bırakmış ama teröristler bu evlere girmişler, duvarlardan duvarlara delmişler, mevzi gibi sığınak gibi görmüşler, çatışma alanına döndürmüşler. Oradaki masum vatandaşın evi yıkılmış. Binlerce ev yıkılmış. Oralarda yaptığımız çalışmalar artık netice vermeye başladı. Sur hariç Yüksekova, Cizre, Silopi, İdil gibi yerlerde tahmin ediyorum bir sene içinde bütün konutları yaparız, altyapısıyla üstyapısıyla mükemmel şehirler haline getirip vatandaşlara dağıtırız. Hak sahiplerine haklarını veririz."

Sur'un ayrıcalığı bulunduğunu aktaran Bakan Özhaseki, binlerce yıldır yaşayan kadim bir yer olduğunu, değişik dinlerin ve medeniyetlerin hüküm sürdüğünü, değişik devirlere ait tescilli eserlerin varolduğunu vurguladı.

Özhaseki, Sur'da bin 200 civarında tescilli eser olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bütün bunların yaşadığı bir yerde sizin de bunları gözeterek işe çıkmanız gerekiyor. Bir de UNESCO'nun orada almış olduğu kararlar var, surlar ve Hevsel Bahçeleriyle ilgili. Koruma amaçlı imar planları 2012'de çıkmış. Bunlara uygun bir yapılaşma içinde devam ettiriyoruz çalışmalarımızı. Yani gelip orada evler yıkıldı diyerek, TOKİ'yi sokarak, 5 katlı evler yapıp insanları dağıtmak değil amacımız. Geleneksel dokuyu yaşatmak. Bir, klasik Diyarbakır evleri ve o planlamayı devam ettiriyoruz, zaman alması ondan. İki, bütün tarihi eserler elden geçiyor, tamamı restore ediliyor, binlerce eser kurtuluyor. Üç, sokak sağlıklaştırma yapıyoruz, Gazi Caddesi, Melik Ahmet Caddesinde bütün esnafın binlerce dükkanı taş ve ahşap yapı haline geliyor. Sur ve tarihi eserlerin restoresi kolay olmuyor, o yüzden biraz zaman alıyor. Ama çok kısa süre içerisinde devlet olarak biz tüm mağdurların haklarını teslim edecek hale geliyoruz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×