Çevre Bakanlığı belediyelere "Rehber" olacak

- Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki: - "(Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlanmasına ilişkin çalışma) Burada özellikle belediyeler üzerinde yol gösterici ve denetleyici bir fonksiyon icra edeceğimizi düşünüyorum. Merkezde oturup, plan yapıp, şehirlere dayatmak yerine, şehirleri kendi içerisinde özgür bırakarak, doğru yaptıklarında teşvik edici, sorduklarında yol gösterici ama yanlış yaptıklarında da mutlaka denetleyen, bir kurum haline gelmesi bizim amacımız" - "Şehirlerin alt yapısının bitmesi, üst yapıda kimlikli kentlerin oluşturulması ve şehirlerin geliştirilmesi için yol gösterici olmaya çalışacağız"

Çevre Bakanlığı belediyelere
19 Haziran 2016 Pazar 11:15

ANKARA (AA) - BURCU ÇALIK/YILDIZ NEVİN GÜNDOĞMUŞ - Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün Bakanlığa bağlanmasıyla, belediyeler üzerinde "Yol gösterici" ve "Denetleyici" bir görev yükleneceklerini bildirdi.

Bakan Özhaseki, AA muhabirine, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlanmasına yönelik çalışma hakkında açıklamalarda bulundu.

Kanun hükmünde kararnameyle gerçekleşmesi beklenen bu sürecin tamamlanmasıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyeler üzerinde yeni görevler üstlenecek.

Yeni dönemde "Sağlıklı, kimlikli ve insan odaklı şehirler" oluşturmak vizyonu doğrultusunda, Bakanlığın "Şehircilik" yönünün güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Özhaseki, bu çerçevede İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesine alınacağını ifade etti.

Bakan Özhaseki, Bakanlığın belediyelere yönelik yapacağı çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

"Burada özellikle belediyeler üzerinde yol gösterici ve denetleyici bir fonksiyon icra edeceğimizi düşünüyorum. Merkezde oturup, plan yapıp şehirlere dayatmak yerine şehirleri kendi içerisinde özgür bırakarak, doğru yaptıklarında teşvik edici, sorduklarında yol gösterici ama yanlış yaptıklarında da mutlaka denetleyen bir kurum haline gelmesi bizim amacımız."

- "Yerel yönetimlerin önünü açacağız"

Bakanlığın, "Sağlıksız ve kimliksiz" kentlerin oluşmasını engellemek amacını güden bir "Çevre ve şehircilik" anlayışıyla yerel yönetimlerin önünü açacağını belirten Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şehirlerin alt yapısının bitmesi, üst yapıda kimlikli kentlerin oluşturulması ve şehirlerin geliştirilmesi için yol gösterici olmaya çalışacağız. Ünlü bir söz var, 'şehirlerin geleceği o şehirlerde yaşayan yerel yöneticilerin ufuklarıyla doğru orantılıdır'. Merkezi idare gidip, her şehri tek tek nasıl ayağa kaldırırım diye düşünmez. Genel politikaları takip eder, genel prensipleri belirler, ülkeyi komple düşünür ve ayağa kaldırır. Ama o şehirde yaşayan insanlar, valisi, belediye başkanı, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler dahil olmak üzere, şehirleri düşünüp, avantaj ve dezavantajlarını belirleyip, hedef koyarak şehirlerini bir yere götürmek isterlerse, biz onlara destek olmaya devam edeceğiz. Aslında şehirleri kalkındıracak projeler de bunlardır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×