Cerabluslu çocukların bayramı oyun alanları

- Fırat Kalkanı Harekatı'nın simge şehirlerinden Suriye'nin Cerablus ilçesinde, Türkiye'nin desteğiyle oluşturulan oyun alanları, çocuklara bayram sevincini yaşattı - Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin: "Cerablus'ta çocuklar bayram gibi bayram yapsın diye oyun alanları oluşturduk"

Cerabluslu çocukların bayramı oyun alanları
12 Eylül 2016 Pazartesi 17:54

GAZİANTEP (AA) - Fırat Kalkanı Harekatı'nın simge yerlerinden Suriye'nin Cerablus ilçesinde, Türkiye'nin desteğiyle oluşturulan oyun alanları, çocuklara bayram sevincini yaşattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 28 Ağustos'ta Gaziantep'i ziyareti sırasında Cerablus'un yeniden inşası konusunda verdiği talimatın ardından Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı bölgenin yaralarının sarılması için çalışma başlattı.

Yapılan incelemelerde yaklaşık 2,5 yıldan bu yana terör örgütü DAEŞ'in kontrolünde olan ve nüfusu 3 bin 500'e kadar gerileyen ilçede su şebekesi ve elektrik altyapısında ciddi hasar oluştuğu tespit edildi. Ayrıca şehir merkezinde çocukların vakit geçirebilecekleri alanların da tahrip edildiği belirlendi.

Bunun üzerine bölgeye gönderilen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 1 haftalık çalışmanın ardından su şebekesini yeniledi, ayrıca 1 haftada nüfusu 25 bine ulaşan ilçeye çocukların eğlenebilecekleri oyun grupları yerleştirildi. TEDAŞ ekipleri de enerji sorununu giderdi.

Türkiye'den dönmeye başlayanların etkisiyle nüfusu her geçen gün artan Cerablus'ta halk, hayatlarının normale dönmesinin mutluluğunu yaşıyor.


- "Cerabluslular Türkiye'ye minnettar"


Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Cerablus'ta çocuklar bayram gibi bayram yapsın diye oyun alanları oluşturduk." dedi.

Gaziantep'in sınır komşusu olan Cerablus'un tarihi ve şirin bir şehir olduğunu ancak iç savaş nedeniyle büyük tahribata uğradığını bölgeyi ziyareti sırasında gördüğünü ifade eden Şahin, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımızın bana ve Sayın Valimize talimatının ardından su meselesini çözmek için harekete geçtik. Gittiğimizde muhatap yoktu, şebeke nasıl, depolar, kuyular nerede bilinmiyordu. GASKİ Genel Müdürlüğümüz ve teknik ekibin 4-5 günlük çalışmasıyla altyapıyı çözmeye çalıştık. Elektrik olmadığı için büyük jeneratör getirttik, kuyu ve depolar belirlendi. Kirli su baypas edildikten sonra klorlama yapıldı ve böylece su sorunu giderildi. Ayrıca dönüşler hızlanınca ekiplerimiz ve araçlarımızla kapsamlı bir temizlik çalışması yaptı ve ilçeyi bayrama hazır hale getirdi. Ardından ailelere et ve gıda yardımı yaptık."

İlçeye son günlerde dönenlerin büyük çoğunluğunu çocukların ve kadınların oluşturduğunu anlatan Şahin, "Şu anda nüfus 25 bine ulaştı. Cerablus'ta çocuklar bayram gibi bayram yapsın diye oyun alanları oluşturduk. Burada eğlendiklerini görmek bizi mutlu etti. Hayatın normale döndüğü alışverişin yapıldığı, Cerablus'ta halk Türkiye'ye, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve askerimize minnettar." şeklinde konuştu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×