Cerablus'a dönüşler sürüyor

- Fırat Kalkanı Harekatı'nın 17'nci gününde Gaziantep'in Karkamış ilçesinde bulunan yaklaşık 200 Suriyeli, sınır kapısından geçerek ülkelerine döndü - Suriyeli Mustafa: - "Üç yıldır gurbette bayram yaşıyorduk. İnşallah bu Kurban Bayramı'nı evimizde ailemizle geçireceğiz"

Cerablus'a dönüşler sürüyor

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'in Karkamış ilçesinde yaklaşık 200 kişilik Suriyeli grup, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütü DAEŞ'ten temizlenen Cerablus'a gitti.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetlerince Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör tehditlerine karşı yürütülen harekatın 17'nci gününde Türkiye'de barınan Suriyelilerin Cerablus'a dönüşü sürüyor.

İç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan bir grup Suriyeli, ülkelerine dönmek için Gaziantep Valiliğine müracaat etti. Alınan izinlerin ardından aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 200 kişi, Karkamış Gümrük Kapısı'na geldi.

Yanlarında eşya ve bavullar bulunan gruptakiler, Karkamış Spor Salonu'nda kayıt işlemlerinin ardından güvenlik kontrolünden geçirilip Cerablus'a gönderildi.

Cerablus'a geçen Suriyelilerden Muhammed Mustafa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun aradan sonra ilk kez evinde bayram heyecanı yaşayacağını söyledi.

Bu yüzden mutlu olduğunu dile getiren Mustafa, "Evlerimizi teröristlerden temizleyenlerden Allah razı olsun. Üç yıldır gurbette bayram yaşıyorduk. İnşallah bu Kurban Bayramı'nı evimizde ailemizle geçireceğiz." şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×