Cem Karabay, Guinness sertifikasını aldı

- Su altında en uzun süre kalma rekorunun sahibi Karabay: "Dünyanın en tuzlu denizinde 142 saat yaşamak ve dünya rekoru kırmaktan daha fazla gurur veren, KKTC adını ikinci defa Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na yazdırmak oldu"

Cem Karabay, Guinness sertifikasını aldı
27 Temmuz 2016 Çarşamba 18:02


ANKARA (AA) - "Su altında en uzun süre yaşayan insan" rekorunu, 142 saat, 42 dakika, 42 saniyelik derecesiyle 4. kez geliştiren Cem Karabay, Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na girdi.

Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na su altı sporları branşında giren ilk ve tek Türk olan Cem Karabay, 4. kez dünya rekoruna imza attı. Daha önce 2009, 2011 ve 2015 yıllarında su altında üç dünya rekoru kıran Karabay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) kutlanan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 42. yılında, su altında 142 saat, 42 dakika, 42 saniye kalması sonrası Guinness Dünya Rekoru resmi sertifikasını aldı.

Guinness hakeminden sertifikasını alan Karabay, yaptığı açıklamada, "Dünyanın en tuzlu denizinde 142 saat yaşamak ve dünya rekoru kırmaktan daha fazla gurur veren, KKTC adını ikinci defa Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na yazdırmak oldu." ifadelerini kullandı.

KKTC Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Arama-Kurtarma Bölümü Müdürü Cemal Betmezoğlu ise personel ve ekipman anlamında Karabay'a destek verdiklerini hatırlatarak, " Bu rekor ülkemizi temsil etmek açısından çok önemli. Zira ortalama 6 milyon avroluk bir tanıtım gerçekleşti." değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×