Çelik-Margallo ortak basın toplantısı

- AB Bakanı Çelik: - "Halep, Rakka, Musul, Irak ve Suriye'deki terör örgütleri ile mücadele konusu sadece bir Ortadoğu meselesi olarak AB'nin sırtını döneceği konular değildir. Bunlar doğrudan AB konuları haline gelmiştir. Buradaki her gelişme AB'nin ajandasının temelini oluşturmaktadır. Aynı şekilde de hepimizin ortak siyasi ajandasını de teşkil etmektedir" - "Türkiye'nin gerçekleştirdiği 18 Mart mutabakatı ile bir gün içerisinde 7 bin kişi Akdeniz'e açılırken artık bu sayı 20-30'a düşmüştür. Türkiye'nin gerçekleştirdiği ve başarıyla uyguladığı 18 Mart mutabakatının hükümleri bu insani dramın yönetilmesi açısından büyük bir başarı ortaya koymuştur" - "Teröre destek verip vermemek insanlıkla barbarlık arasındaki çizgiyi oluşturur. Bütün terör örgütleri barbarlık yoluyla insanlığın temel değerlerini öldürmeye çalışıyor"

Çelik-Margallo ortak basın toplantısı
07 Ekim 2016 Cuma 17:22

ANKARA (AA) - Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "Halep, Rakka, Musul, Irak ve Suriye'deki terör örgütleri ile mücadele konusu sadece bir Ortadoğu meselesi olarak AB'nin sırtını döneceği konular değildir. Bunlar doğrudan AB konuları haline gelmiştir. Buradaki her gelişme AB ajandasının temelini oluşturmaktadır. Aynı şekilde hepimizin ortak siyasi ajandasını da teşkil etmektedir." dedi.

Çelik, AB Bakanlığında İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, İspanya'nın 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından Türkiye'ye desteğini beyan ettiğini hatırlatarak, gösterilen destek için kendilerine teşekkürlerini iletti.

AB içerisinde Türkiye ve İspanya arasında çok yakın ilişkilere sahip olduğunu belirten Çelik, pek çok konuda iki ülkenin yakın anlayış içerisinde olduğunu ifade etti. Türkiye'nin AB'ye üyelik süresince İspanya'dan büyük destek gördüğünü söyleyen Çelik, özellikle terörle mücadele ve sığınmacılar konusunda iki ülkenin yakın anlayış içerisinde olduğunu da anlattı.

Çelik, Türkiye ile İspanya'nın terör konusunda benzer tecrübeleri paylaştığını, dolayısıyla bu konuda iki ülkenin yakın işbirliği içerisinde olmasını önemsediklerinin altını çizdi.

Türkiye ve İspanya'nın terör ile mücadele konusunda dünyanın en deneyimli ülkeleri olduğunu söyleyen Çelik, "Teröre destek verip vermemek insanlıkla barbarlık arasındaki çizgiyi oluşturur. Bütün terör örgütleri barbarlık yoluyla insanlığın temel değerlerini öldürmeye çalışıyor." diye konuştu. Çelik, şöyle devam etti:

"Avrupa'nın bazı başkentlerinde AB tarafından terör örgütü kabul edilen PKK'ya ait çadırların açılması ya da PKK propagandasına izin verilmesi gibi çifte standartlar paylaştığımız ortak değerler bakımından doğru yaklaşımlar değildir. Nitekim DAEŞ'e karşı mücadelede bazı PKK/PYD gibi terör örgütlerinin kullanılmasıyla karşı karşıya kalıyoruz. Bunlar son derece tehlikeli yaklaşımlardır."

- Sığınmacı krizi

Sığınmacılar konusunda yeni yaklaşımlar geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Çelik, "Türkiye'nin gerçekleştirdiği 18 Mart mutabakatı ile bir gün içerisinde 7 bin kişi Akdeniz'e açılırken artık bu sayı 20-30'a düşmüştür. Türkiye'nin gerçekleştirdiği ve başarıyla uyguladığı 18 Mart mutabakatının hükümleri bu insani dramın yönetilmesi açısından büyük bir başarı ortaya koymuştur." dedi.

Çelik, dünyanın gözü önünde Esed rejiminin Halep'e saldırı gerçekleştirdiğini, Srebrenitsa'dakine benzer soykırımlar yaşandığını fakat dünyanın bu meseleyi duyurma konusunda ortak bir eylem planı oluşturamadığını söyledi.

Türkiye'nin 3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığını hatırlatan Çelik, Halep'te olası bir durumda bir bu kadar daha sığınmacının Türkiye ve Avrupa topraklarına taşınacağı değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Suriye toprakları içerisinde sığınmacılar için yerleşim yeri kurulması projesi" ifadelerini anımsatan Çelik, sığınmacı sorununun yönetilmesi konusunda bu uygulamanın son derece etkili bir mekanizma olacağını ifade etti.

- Türkiye-İspanya arasında "Medeniyetler İttifakı Projesi"

Bakan Çelik, terör örgütlerini fiziki olarak yenmenin ikinci bir mesele olduğunu belirterek, asıl önemli olanın bu örgütlerin ideolojik olarak beslendikleri kaynakların kurutulması gerektiğini kaydetti.

Türkiye ve İspanya arasındaki Medeniyetler İttifakı Projesi'nin terör örgütlerinin beslendiği kaynakların kurutulması ve paylaşılan ortak değerlerin güçlendirilmesi açısından oldukça önem arz ettiğinin altını çizen Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"Halep, Rakka, Musul, Irak ve Suriye'deki terör örgütleri ile mücadele konusu sadece bir Ortadoğu meselesi olarak AB'nin sırtını döneceği konular değildir. Bunlar doğrudan AB konuları haline gelmiştir. Buradaki her gelişme AB'nin ajandasının temelini oluşturmaktadır. Aynı şekilde de hepimizin ortak siyasi ajandasını da teşkil etmektedir."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×