Çavuşoğlu-Galbur ortak basın toplantısı

- Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: (2) - "Gagavuzya ve Gökoğuzların özellikle Kişinev ile arasındaki yakın işbirliği ve diyalogdan mutluluk duyuyoruz ve bu sürece de katkı sağlıyoruz. Gagavuz Yeri'nin meşru taleplerinin Kişinev hükümeti tarafından dikkate alındığını görmekten mutluyuz"

Çavuşoğlu-Galbur ortak basın toplantısı

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gagavuzya ve Gökoğuzların özellikle Moldova hükümeti ile arasındaki yakın işbirliği ve diyalogdan memnun olduklarını ve bu sürece de katkı sağladıklarını belirterek, "Gagavuz Yeri'nin meşru taleplerinin Kişinev hükümeti tarafından dikkate alındığını görmekten mutluyuz." dedi.

Çavuşoğlu, bakanlık konutunda Moldova Dışişleri Bakanı Andrei Galbur ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'de yaşanan darbe girişimi sonrası verilen destek için Moldova yönetimi ve halkına teşekkür eden Çavuşoğlu, Moldova'nın çok açık, net, şartsız bir şekilde her zaman Türkiye'nin yanında olduğunu söyledi. Moldova ile tarihi ve coğrafi açıdan önemli bağların bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Gökoğuz soydaşlarının bu ülkede yaşamasının da ayrıca anlamlı olduğunu dile getirdi.

Galbur ile birçok konuyu değerlendirme fırsatı bulduklarını ve çalışma yemeğinde bazı ikili ve bölgesel konuları değerlendireceklerini söyleyen Çavuşoğlu, mevkidaşına darbe girişiminin arkasında kimlerin olduğuna yönelik bilgilendirmede de bulunduğunu ifade etti.

Moldova'nın, Türkiye'nin ilişkilerinin her düzeyde iyi olduğu bir komşu ülke olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Potansiyelinin gerisinde olsa da ticari ilişkilerimiz gelişiyor. Serbest ticaret anlaşmasını imzalamıştık. Şimdi uygulanması için Bakanlar Kurulu kararına ihtiyaç var. Yürürlüğe girecek anlaşmayla birlikte ikili ticaretimiz hedeflerimize doğru ulaşacak. Ayrıca yatırımların teşviki anlaşmasının müzakerelerini tamamladık. Kısa sürede bunu da imzalama fırsatımız olacak. diplomatik ve konsüler temsilcilerinin ve görevli personel yakınlarının çalışmasına imkan verecek anlaşmaları imzaladık."

Özellikle Karadeniz Bölgesinde, barış, istikrar ve huzuru destekliyoruz. Son zamanlarda bölgedeki gelişmeleri birlikte takip ediyoruz. Moldova'nın son zamanlarda aktif bir politika izlediğini görmekten mutluluk duyuyoruz.

Gagavuzya ve Gökoğuzların özellikle Kişinev ile arasındaki yakın işbirliği ve diyalogdan mutluluk duyuyoruz ve bu sürece de katkı sağlıyoruz. Gagavuz Yeri'nin meşru taleplerinin Kişinev hükümeti tarafından dikkate alındığını görmekten mutluyuz. Mecliste bir komisyon oluşturuldu, şimdi yeni bir eylem planı üzerinde çalışılıyor. Biz de TİKA aracılığıyla kalkınma projelerine destek veriyoruz. Önümüzdeki süreçte bu işbirliğimiz devam edecek."

Bakan Çavuşoğlu, bir soru üzerine, her ne kadar geç de olsa Türkiye'ye yapılan üst düzey ziyaretlerin kendilerini mutlu ettiğini kaydetti.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×