Çavuşoğlu-Cübeyr ortak basın toplantısı

- Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı el-Cübeyr: - "Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yapmış olduğu askeri faaliyetler Türkiye'nin güvenliği açısından önemli" - "(Suriyeli muhaliflerin hazırladığı vizyon belgesi ) Suriye’de bir gelecek kurmak adına çok önemli ve kapsayıcı bir şekilde hazırlanmış vizyon belgesi"

Çavuşoğlu-Cübeyr ortak basın toplantısı

ANKARA (AA) - Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yürüttüğü Fırat Kalkanı operasyonuna yönelik, "Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yapmış olduğu askeri faaliyetler Türkiye'nin güvenliği açısından önemli." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında konuşan Cübeyr, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin tarihi, köklü ve stratejik olduğunu belirtti. 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki meydana gelen gelişmeler konusunda Türkiye'yi ilk arayan ve desteğini ileten ülke olduklarını vurgulayan Cübeyr, ülkesinin Türkiye’de seçilmiş hükümetin aldığı bütün yasal tedbirleri desteklediğini ve Türkiye’nin bu zor günleri bir an önce atlatabilmesi için bu konuda Suudi Arabistan’ın Türkiye ile omuz omuza olduğunu dile getirdi.

Cübeyr, Suudi Arabistan'ın Türkiye ile ikili ilişkilerinin çok iyi olduğunu ve bu ilişkileri daha ileri bir düzeye taşımak için Türkiye ile görüş birliği içinde bulunduklarını ifade etti. Konuk bakan, ikili görüşmede Irak, Suriye ve Yemen'in yanı sıra terörle mücadele konusunu ele aldıklarını belirtti.

"Ele aldığımız bütün konularda görüş birliği içerisindeyiz. Suriye, Irak ve Yemen’de terörle baş edebilmek adına görüşlerimiz aynı.” diyen Cübeyr, hac mevsiminde bütün tedbirleri aldıklarını ve mevkidaşı Çavuşoğlu ile görüşmelerini yakın bir işbirliği içerisinde sürdüreceklerini söyledi.

- "Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki askeri faaliyetleri güvenliği açısından önemli"

Cübeyr, Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin Suudi Arabistan’ın görüşünün sorulması üzerine, şunları söyledi:

“Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yapmış olduğu askeri faaliyetler Türkiye'nin güvenliği açısından önemli. Bildiğiniz gibi Suudi Arabistan DAEŞ'e ve teröre karşı Suriye’de uluslararası koalisyon kurulması ve terörün üstesinden gelinmesi için öneride bulunan ilk ülkelerden biridir. Suudi Arabistan fiilen de bu konularda ilk girişimlerde bulunmuştur. İki ülke arasında işbirliği var ve ilişkiler güçlenerek devam etmektedir. İlişkiler askeri, istihbarat ve görüş alışverişi yönünden devam ediyor. Ilımlı Suriye muhalefetinin bir araya gelmesi için iki ülke de başından beri çabalarını sürdürüyor. Türkiye ve Suudi Arabistan, Suriye'nin desteklenmesi için uluslararası koalisyon adı altında çabalarını devam ettiriyor ve öncülük ediyorlar. Suriye krizinin çıktığı ilk günden itibaren Türkiye ve Suudi Arabistan’ın tutumu hiç değişmemiştir.”

Cübeyr, Suudi Arabistan’ın Suriye’de çözüm gündeminin ne olduğunun sorulması üzerine, Suriye muhalefetinin Suriye’de çözüm olması yönünde yaptığı açıklamaların, Birleşmiş Milletler (BM) 2254 sayılı kararı ve Birinci Cenevre Görüşmeleri çerçevesinde olduğunu ifade etti.

- "Suriye’de gelecek kurma adına çok önemli bir vizyon belgesi"

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Suriyeli muhaliflerin sunduğu çözüm önerisine yönelik bir soruyu da şu şekilde yanıtladı:

"Suriye’de bir gelecek kurmak adına çok önemli ve kapsayıcı bir şekilde hazırlanmış vizyon belgesi. Dün Londra’da katılan ülkeler tarafından da gayet olumlu bir şekilde karşılanmıştır. Muhalefetin gerçekten siyasi bir şekilde bu sorunun çözülmesini istediğini bize gösterdi. Tabii ki bu işin çözümü için BM’nin de 2254 sayılı kararı var. Ancak maalesef Esed yönetimi ve yandaşları bunu reddediyor. Bu vizyonunun yapılabilmesi için burada çok ciddi adımlar atılması gerekiyor. Suriye’nin bütün bölgelerine insani yardımaların ulaşabilmesi için güvenli yollar açılması gerekiyor. 2254 nolu BM kararının uygulanması için de görüşmelerin çok ciddi bir şekilde yapılması gerekiyor. Tabii ki burada herşey Suriye yönetimine bağlı. Rejim çözüm konusunda ciddi değildi, ateşkese bağlı kalmadı. Çözümü geciktirmek için her şeyi yaptı. Elbette ki siyasi çözüme varmamak için bir sorumluluk almak istemiyor. Suriye muhalefetinin vizyonu çok açıktır. Bakalım önümüzdeki dönemde Suriye yönetiminin görüşü ne olacak? Esad’ın ayırılması konusunda ise bir insan düşünün ki 400 bin insanın ölümünden, 12 milyon insanın yerinden edilmesinden ve Suriye’nin bu hale getirilmesinden sorumlu. Bu insanın orada kalması ve yerinde devam edebilmesi mümkün değildir. Ve şu anda askeri direnişi devam etmektedir ama Allah’ın izniyle buna bir son verilecektir. İki yöntemden birisi yumuşak bir şekilde ilerleyerek sonuca ulaşan siyasi bir yöntem, diğeri de askeri yöntemdir. Sonuçta özgür bir Suriye olacaktır. İçinde Esed’e yer olmayan, toprağıyla her yönüyle birleşik bir Suriye olacaktır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×