Çavuşoğlu-Crnadak ortak basın toplantısı

- Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Crnadak: "(FETÖ'yle mücadele) Bu konuda tavrımız net, duruşumuz belli. Siyasetçilerimiz de velileri, çocuklarını bu okullara vermemesi için ikna etmeye çalışıyor"

Çavuşoğlu-Crnadak ortak basın toplantısı
08 Kasım 2016 Salı 12:33

ANKARA (AA) - Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Igor Crnadak, ülkesindeki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadeleyle ilgili olarak, "Bu konuda tavrımız net, duruşumuz belli. Siyasetçilerimiz de velileri, çocuklarını bu okullara vermemesi için ikna etmeye çalışıyor." dedi

Crnadak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Bakanlık Resmi Konutu'nda baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bosna Hersek'in en önemli stratejik hedefinin Avrupa Birliği'ne (AB) katılmak olduğunu belirten Igor Crnadak, "Bunun dışında dost ülke Türkiye ile de ilişkilerimizi devam ettirmek istiyoruz. Hedeflerimizi gerçekleştirmekte Türkiye'nin gösterdiği anlayıştan dolayı bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Türkiye'nin bu yöndeki çabalarını takdirle karşılıyorum." diye konuştu.

Bosna Hersek'in, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece tavrını ortaya koyup Türkiye'yi desteklediğini aktaran Crnadak, "Ben bir kez daha orada vefat eden insanların yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Türkiye'nin ne kadar zor bir süreçten geçtiğinin farkındayız. Biz de bir kez daha bu dönemde Türkiye'yle birlikte olduğumuzu tekrarlamak istiyoruz. Türkiye'yle beraberiz." ifadelerini kullandı.

FETÖ'yle mücadelede Türkiye'yle birlikte hareket edildiğini ve Bosna'da FETÖ'yle bağlantılı eğitim merkezlerini yakından takip ettiklerini vurgulayan Igor Crnadak, "Bu konuda tavrımız net, duruşumuz belli. Siyasetçilerimiz de velileri, çocuklarını bu okullara vermemesi için ikna etmeye çalışıyor." şeklinde konuştu.

Bosna Hersek'in ekonomik ilişkiler çerçevesinde Türkiye ve Sırbistan ile ilişkilerini devam ettirmek istediklerini bildiren Crnadak, söz konusu üçlü mekanizmayı hem cumhurbaşkanlığı, hem başbakanlık seviyelerinde sürdürmek istediklerini belirtti.

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Crnadak, Balkanlar'da Türkiye, Bosna Hersek ve Sırbistan'ın katılımıyla önemli altyapı projeleri yapılacağını da ifade etti.

Igor Crnadak, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Bosna Hersek'in çeşitli şehirlerinde gerçekleştirdiği yaklaşık 700 proje için de teşekkür etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×