Çankaya Belediyesi ve TED işbirliğiyle yapılan "öğrenci yurdu" açıldı

- CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: - "İnanıyorum ki burada Mustafa Kemal Atatürk'e layık, çağdaş öğrenciler barınacak, çağdaş öğrenciler yetişecek ve yarının yöneticileri olacak" - CHP Genel Başkan Yardımcısı Bingöl: - "Bizim belediyelerimiz Ankara'da hemen her gün yeni bir tesisin açılışını yapıyor ya da yeni bir tesisin temellerini atıyor. Bu bizi gururlandırıyor"

Çankaya Belediyesi ve TED işbirliğiyle yapılan
01 Ekim 2016 Cumartesi 16:24

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Çankaya'da açılışı gerçekleştirilen öğrenci yurdunun, üniversite öğrencilerinin barınma probleminin çözümüne katkı yapacağını belirterek, "İnanıyorum ki burada Mustafa Kemal Atatürk'e layık, çağdaş öğrenciler barınacak, çağdaş öğrenciler yetişecek ve yarının yöneticileri olacak." dedi.

Çankaya Belediyesi ile Türk Eğitim Derneği (TED) Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen 420 kapasiteli öğrenci yurdunun açılışı gerçekleştirildi. Açılışa CHP Genel Başkan Yardımcıları Tekin Bingöl ve Seyit Torun, CHP milletvekilleri, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu katıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bingöl, açılış töreninde yaptığı konuşmada, TED'in temellerini atanların, cumhuriyetin kurucuları olduğunu ifade etti. Bingöl, halen 38 ilde faaliyetleri süren TED'in, bunu Türkiye'nin en ücra köşelerine kadar yaygınlaştırması temennisinde bulundu.

Açılışı gerçekleştirilen 5 yıldızlı otel konumundaki öğrenci yurdunun gurur verici olduğunu aktaran Bingöl, kendi öğrencilik dönemini hatırlatarak, "Biz bu olanakları kullanamadık ama TED'in ve Çankaya Belediyesinin sayesinde 420 öğrencimiz burada çok sağlıklı koşullarda eğitimlerini sürdürecek." diye konuştu.

Bingöl, Türkiye'de çok ciddi bir yurt açığı olduğunu belirterek, "Zaman zaman bize, milletvekili arkadaşlarımıza gençlerimizden, özellikle öğrenimin başlayacağı dönemlerde yoğun yurt talepleri geliyor. Sorduğumuzda 600. yedek, 700. yedek olduğunu ifade ediyor. Düşünebiliyor musunuz, bir yurt kapasitesinin çok üzerinde öğrenci talebiyle karşılaşıyor." ifadesini kullandı.

"İyi ki TED var, iyi ki Çankaya Belediyesi var." diyen Bingöl, üniversite-yerel yönetim işbirliğinin çoğaltılarak, nitelikli tesislerin öğrencilerle buluşturulması gerektiğini bildirdi.

Bingöl, "Bizim belediyelerimiz Ankara'da hemen her gün yeni bir tesisin açılışını yapıyor ya da yeni bir tesisin temellerini atıyor. Bu bizi gururlandırıyor. Bizim çıkış noktamız bu, biz sosyal demokrat, insan odaklı belediyeciliği hedef alan bir anlayışla yerel yönetim politikamızı oturtmuşuz." görüşüne yer verdi.

- "Üniversite öğrencilerimizin barınma problemleri var"

Genel Başkan Yardımcısı Torun, üniversitelerde iki önemli sorun bulunduğunu belirterek, "Birincisi maalesef bilim üretilemiyor. Dünyada üniversiteler arasına geçmişte iki, üç üniversite sokarken bugün üniversitelerimiz maalesef ilk 500'e ancak gerileyerek girmeye başladı. En başarılı üniversiteleri bile o dünya sıralamalarında istediğimiz yerde göremiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Öğrencilerin barınmasında da ciddi bir sorun olduğuna vurgu yapan Torun, şunları kaydetti:

"Her yere belki üniversite açıldı, ilk etapta cazip geldi ama bugün ciddi anlamda üniversite öğrencilerimizin barınma problemleri var. Milletvekillerimiz sürekli tanık oluyorlardır, hemşehrilerimiz özellikle büyük kentlerde barınma probleminden dolayı sürekli bu konuda yardımcı olunması için çağrılarda bulunuyor ve bu açığı kapatmak için yoğun bir uğraş var.

Ben bu tesisin Ankara'da da önemli bir eksikliği gidereceğini düşünüyorum. Yapanların eline, düşünenlerin yüreğine sağlık. İnanıyorum ki burada Mustafa Kemal Atatürk'e layık, çağdaş öğrenciler barınacak, çağdaş öğrenciler yetişecek ve yarının yöneticileri olacak."

- "En kıymetli arsalardan birini ayırdık"

Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen, "Bu ülkenin geleceğinden kaygı duyanlar, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller isteyenler, imkanlarını gençler için seferber etmek zorundadır." dedi.

Taşdelen, bu anlayışla, AVM'lerin, iş merkezlerinin, rezidansların yükseldiği, rantın en yüksek olduğu bir bölgede en kıymetli arsalardan birini yurt için ayırdıklarını bildirdi.

Taşdelen, cumhuriyeti, demokrasiyi, evrensel insan haklarını sahiplenen bir gençlik istediklerini belirterek, bunun için çalıştıklarını, emek harcadıklarını söyledi.

Bu kapsamda kreşlerin sayısının hızla arttırıldığını, 88 devlet okulunun tadilatının Çankaya Belediyesi tarafından yapıldığını, 600'e yakın gence burs imkanı sağlandığını belirten Taşdelen, ev tutan üniversite gençlerinin evlerinin döşenmesine destek olunduğunu aktardı.

Taşdelen, önümüzdeki 3 ay içeresinde 27 eserin açılış ya da temel atma törenlerini gerçekleştireceklerini kaydetti.

Törende TED Genel Başkanı Pehlivanoğlu, bir ülkeyi ayağa kaldırmak için en önemli unsurun eğitim olduğunu vurgulayarak, "Çocuklarımıza adaletli bir Türkiye'de eğitim görmeleri için imkan ve fırsat eşitliği sağlamak zorundayız." diye konuştu.

Konuşmaların ardından katılımcılar yurdun açılışını gerçekleştirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×