Cammu Keşmir'deki çatışmalar

- Hindistan karşıtı gösterilerde bir protestocu hayatını kaybetti

Cammu Keşmir'deki çatışmalar

SRINAGAR (AA) - Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde, Himalayalar'daki Hindistan hakimiyetinin sona ermesi için düzenlenen protestolarda güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 1 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

Polis yetkilileri, çatışmanın, güvenlik güçlerinin, güneydeki Pulwama kentinde ilan edilen sokağa çıkma yasağına karşı gelen binlerce kişiyi durdurmak isterken patlak verdiğini ve olaylarda bir gencin hayatını kaybettiğini, 30 kişinin yaralandığını belirtti.

Srinagar'daki hastane yetkilileri, polisin açtığı ateşle yaralanan gencin hastanede öldüğünü kaydetti.

Çatışmada, güvenlik güçlerinin kendilerine taş atan göstericilere göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermiyle karşılık verdiği iddia edildi.

Güneydeki Shopian ve kuzeydeki Bandipore bölgesinde dün çıkan çatışmalarda 14 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Güvenlik güçleri ile Hizbul Mücahidin arasında 8 Temmuz'daki çatışmada, örgütün üst düzey üyelerinden Burhan Wani'nin öldürülmesinden sonra on binlerce kişi sokaklara dökülmüştü.

Hindistan güvenlik güçlerinin biber gazı ve gerçek mermi kullandığı gösterilerde 50 kişi hayatını kaybetmiş, 2 bin sivil ve bin 600 güvenlik görevlisi yaralanmıştı.

Protestolar nedeniyle Himalayalar bölgesinin birçok kesiminde süren sokağa çıkma yasağı ay başında uzatılmıştı.

Güvenlik kaynakları, Wani'nin öldürülmesinin ardından Himalaya bölgesinde düzenlenen protestolarda şiddet olaylarını tırmandırma girişiminde bulunan binden fazla göstericinin gözaltına alındığını duyurmuştu.

İngiltere'den bağımsızlıklarını kazandıkları 1947 yılından bu yana Hindistan ve Pakistan arasında tartışma konusu olan Keşmir'de yaşanan şiddet olaylarında 70 bin kişi öldü.

Cammu Keşmir'deki direniş grupları, 1989'dan beri bağımsızlık ya da Pakistan'a bağlanmak için eylemler yapıyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×