Bursa'da 5 ilçede iki günlük su kesintisi

- Altyapı çalışmaları nedeniyle merkez Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım ile Mudanya ve Gürsu ilçelerinde hafta sonunda su kesintisi yapılacak

 Bursa'da 5 ilçede iki günlük su kesintisi
09 Mayıs 2016 Pazartesi 16:37

BURSA (AA) - Bursa'da, altyapı çalışmaları nedeniyle merkez Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım ile Mudanya ve Gürsu ilçelerinde bazı bölgelere 14-15 Mayıs'ta su verilemeyecek.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinden (BUSKİ) yapılan yazılı açıklamaya göre, altyapı yenileme ve teknik destek çalışmaları dolayısıyla 5 ilçede su kesintisi uygulanacak.

BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, şehir şebeke suyunun içilebildiği ender şehirler arasında Bursa'nın da yer aldığını belirterek, BUSKİ’nin kaliteli ve sağlıklı içme suyu teminine yönelik gerçekleştirdiği yatırımların, bunu sağlayan en önemli unsurların başında geldiğini vurguladı.

Altyapı çalışmalarına hız verdiklerini aktaran Çetinavcı, 14-15 Mayıs'taki su kesintisinin sağlıklı ve kesintisiz içme suyu temininin sürekliliğine yönelik çalışmalar nedeniyle uygulanacağını ifade etti.

Çetinavcı, şunları kaydetti:

"Doğancı Barajı alternatif hattının devreye alınması, Doğancı Mahallesi yakınındaki Doğancı Barajı'nda yapılan uygulamanın tek hattan iki hatta çıkarılması, Dobruca İçme Suyu Arıtma Tesisi'nde 1985'ten beri değişmeyen ana vana ve debi ölçerlerin değiştirilmesi ile hidroelektrik enerji santrali kurulumunun yapıldığı D13 deposuna branşman alımı nedeniyle 14 Mayıs Cumartesi ve 15 Mayıs Pazar günleri Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Mudanya ve Gürsu ilçelerinde su kesintisi uygulanacaktır. Bununla birlikte batı bölgesindeki depolar için alternatif takviye amaçlı hatların oluşturulması ile yeni yapılan içme suyu depoları için branşman oluşturulması ve bağlantılarının sağlanması çalışmaları da uygulanacak su kesintisinin nedenleri arasında bulunmaktadır."

- "Tankerlerle su ihtiyacı karşılanacak"

Altyapı çalışmaları ve dolayısıyla su kesintisinin geçen yıl kasım ayında yapılmasının planlandığını hatırlatan Çetinavcı, bazı teknik nedenlerle 14-15 Mayıs'a ertelendiğini belirtti.

Kesinti kasım ayında yapılmış olsa kentin yüzde 80'inin etkileneceğini kaydeden Çetinavcı, "Yapılan planlama ve son değerlendirmeler ışığında 14-15 Mayıs günleri uygulayacağımız kesintiden etkilenme oranını yüzde 30'a çektik. Bu vesileyle su kesintisi uygulanacak mahallelerde ikamet eden vatandaşlarımızın gerekli önlemleri almaları hususunu önemle belirtirim." ifadelerini kullandı.

Su kesintisi uygulanacak mahallelerde BUSKİ'nin imkanlar dahilinde tankerlerle vatandaşların su ihtiyacını karşılayacağı bilgisini veren Çetinavcı, su abonelerinin "www.buski.gov.tr" web adresinden BUSKİ abone numaralarını girmeleri durumunda kesintiye ilişkin bilgi edinebileceklerini duyurdu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×